Yardım lütfen pc ye bi haller oldu

Devilhan
25-01-2010, 14:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

arkadaslar 2-3 ay önce dükkana pc toplattim , pc son 1 haftadirkendiliğiden reset atmaya basladi.resetin zmanı olmuyo bazen qünde 1-2defa atıyor bazen 10 dk da bir bazende hosgeldiniz yazısı çıkmadanardarda 3-4 kez atıyor. CPU kullanımı pc boştayken %75 %90 arasideğiştiği oluyor bazen normal düzeye iniyo.Sorun neden olabilir bilqisiolan veya aynı olay basina qelen varsa yardimci olabilicek biriwarmidir simdiden saolun . Dükkanda pcye heran ihtiyac olduğu icinsöküp qötürme imkanimiz bisürelik yok.son çare servise qötürücem

yalcinkurt
25-01-2010, 14:19   |  #2  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj

Eğer sorun donanımsal veya yazılımsal değilse; son zamanlarda İstanbul genelindeki elektrik problemlerinden ve voltaj düşüklüğünden dolayı birçok kişi aynı sorunu yaşıyor ben de dahil. (Elektriklerden olduğunu anlamadan önce 2 günde makinaya 2 kez format attım.) 

- Eğer sorun donanımsal ise; fanların düzgün çalıştığından emin olun, ısı ölçümü yapın.
- Eğer sorun yazılımdal ise; son zamanlarda yüklediğiniz programların doğru çalıştığından emin olun ve güvenilirliğine bakın.

world_pc
25-01-2010, 15:06   |  #3  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ist ... katine_t149257.html

Devilhan
25-01-2010, 15:15   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

izmirde oturuyorum ama zaten güç kaynağım var cpu sıcaklığı 33 28 derece arasinda .pcde virüs bulamadim ama sonradan kurulan bir program sorun çıkartıyor olabilirmi.Aksam yedeklemeden sonra format atayım neticeyi yine paylaşırım

mcafee23 ayrılmıştır
25-01-2010, 15:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

düşük voltaj koruması olmayan bilgisayarlarda resetleme olmaz ayrıca istanbul'da 220'yi gören yok zaten normal zamanlarda 170-200 arası değişiyor bu da dalgalı olarak ölçüm aleti sabit bir değer veremiyor;voltaj sizin dediğiniz gibi daha da aşağı düştüyse bilemiyorum ama bu kadar da düşmez.
Benim dün laptop'um fişe bağlı değilken reset attı şimdi voltajda mı arayalım hatayı herkesin problemi farklı olabilir insanları yanıltmayın

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 25 Ocak 2010 15:38
Süleyman.
25-01-2010, 21:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Konuyu inceleyin: https://www.chip.com.tr/forum/Mavi-Ekran-Reset-Donma_t103367.html

yalcinkurt
26-01-2010, 11:29   |  #7  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: mcafee23  
düşük voltaj koruması olmayan bilgisayarlarda resetleme olmaz ayrıca istanbul'da 220'yi gören yok zaten normal zamanlarda 170-200 arası değişiyor bu da dalgalı olarak ölçüm aleti sabit bir değer veremiyor;voltaj sizin dediğiniz gibi daha da aşağı düştüyse bilemiyorum ama bu kadar da düşmez.
Benim dün laptop'um fişe bağlı değilken reset attı şimdi voltajda mı arayalım hatayı herkesin problemi farklı olabilir insanları yanıltmayı

Mesajımı tam okusaydın üç tane şık sundum. Yazılımsal veya donanımsal olabilir dedim. Eğer yazılımsal veya donanımsal bir hata yoksa son zamanlarda İstanbul genelinde yaşanan bir voltaj düşüklüğü var. Uydu dahi kapanıyor. İnsanlar ısınmak için elektriğe yüklenince böyle oluyor. Birçok bölgedeki arkadaşımda aynı şeyi söyledi. İnsanları yanıltmam ben sen rahat ol.