Yaşlanmanın çaresi bulundu!

CHIP Online
06-10-2009, 21:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bir gün hepimiz yaşlanacağız ama neden bunu ertelemeyelim ki? İşte müthiş bir buluş...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yaslanmanin-caresi-bulundu_15636.html

Yaşlanmayla mücadele hayatın her alanında devam ediyor. Ama sıkı diyet programları veya pahallı ürünlerle uğraşmak istemeyenler için bilim adamlarından yeni bir haber geldi. Yaptıkları son çalışmayla yaşlanmayı genetik bilimi yardımıyla yavaşlatabilecekleri ortaya çıktı. Yapılan bir deneyde, tek bir geni "iptal edilen" farenin ömrünün tam %20 oranında arttırıldığı ortaya çıktı.

Bilim adamlarının genetik kodlarıyla oynadıkları fare S6K1 proteini üreten geni olmadan dünyaya geldi. Sadece tek bir geni eksik olmasına rağmen ortaya çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Değişim, farenin kalori ihtiyacını azaltırken ömrünü %20 oranında arttırdı. Bu insan ömrü için tam 16 yıllık bir artış anlamına geliyor. Bilim adamları bu yeni buluş sayesinde insan ömrünü uzatabilecek ilaçların üretilmesinin mümkün olabileceğini düşünüyorlar.

Son bir not olarak; beyler, üzgünüz ama şu an için bu deneyin olumlu sonuçları "sadece dişi fareler" üzerinde gözlendi ve erkeklerde bir fark oluşmadı.

Tüm konu: Yaşlanmanın çaresi bulundu!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce insan genleri değiştirilerek uzun ömür sağlamak mümkün olabilir mi?

AyPrensii
06-10-2009, 21:11   |  #2  
AyPrensii avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
747 mesaj

Ya$Lanmanın Tek Nedeni ; Sigara KuLLanmaktır..

Banned
06-10-2009, 21:13   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bizdeki bu cazgır kadınlar olduğu sürece yaşlanmamak elde mi ? Ülkemizdeki yaşlı nüfusunun %80 ni kadınlar %20 sini erkekler teşkil ediyor.

Ahmet Ertuğrul
07-10-2009, 01:15   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Kadınlar normalde de erkeklerden uzun yaşar zaten.

Kırık Çocuk
07-10-2009, 17:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Ne yapalım artık... Başka bahara. Ama ömür uzatma gibi bir şeyin dinen var olduğunu kabul etmek biraz zor gibi.

Feel Good
07-10-2009, 18:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: pcword  
Eceli gelen gider o kadar gerisi bahane,kazalar en iyi bahane :)
Ne demek eceli gelen gider? O zaman doktorlar ne iş yapıyor?
Alıntı: CHIP Online  
Tartışıyoruz: Sizce insan genleri değiştirilerek uzun ömür sağlamak mümkün olabilir mi?
Tabii ki olabilir.

Feel Good
07-10-2009, 18:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Sen hiç kazada aniden ölen duymadınmı görmedinmi doktora kalsa kimse ölmez.
Duymaz olur muyum tabii ki duydum. Ama benim bahsettiğim şey o değil. "Eceli gelen gider o kadar gerisi bahane..." demen bana çok kaderci geldi. Niye bilim adamları olmayacak bir şey için çalışıyor o zaman? Hasta olduğumuzda da doktora gitmeyelim madem. Kaderimizde bu varmış diyip geçelim...
Biz elimizden gelen her şeyi yapıp, her tedbiri alıp gerisini kadere bırakmamız daha mantıklı bana göre.

Feel Good
07-10-2009, 18:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Ben görünmez kazalar için konuşmuyorum zaten.
Evet, şimdi dediklerin daha mantıklı. Ya tam ifade edememiştin ya da ben yanlış anladım dediklerini... =)

Feel Good
07-10-2009, 18:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Ama cümlende kazaların en iyi bahane olması, gerisinin bahane olmadığı sonucunu çıkartmıyor. Onun için gerisini alma gereği duymamıştım.
Neyse, tamam ben yanlış anladım. =)

Feel Good
07-10-2009, 18:48   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Yine başa dönüyoruz ama. Ben orda "gerisi bahane" dediğin için, sanki şu an bilim adamlarının yaptıkları boş gibi bir anlam çıkartmıştım. Sonuçta herkes ölecek vs vs. gibi.

Yani ölüme herşey bahane en iyi bahane de kazalar ani oldukları için.
Tamam işte, bunda haklı olabilirsin.
Bu arada saç baş yoldurttuysam kusura bakma. =)
Konuyu daha da uzatmayalım istersen...

ParanoiD
07-10-2009, 19:30   |  #11  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Mümkün olabilir, ama olmamasını diliyorum..

Erhan Tiryakioğlu
07-10-2009, 20:01   |  #12  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

ALLAH'IN İŞİNE KARIŞILMAZ :)

Ahmet Ertuğrul
07-10-2009, 22:54   |  #13  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: Erhan Tiryakioğlu  

ALLAH'IN İŞİNE KARIŞILMAZ :)

Şöyle düşün; bundan 100 yıl sonra insanlar gelişen teknoloji ve tıptaki yeni gelişmeler sayesinde şu an 65(salladım) olan ortalama ömür belki 150'ye çıkacak. 1800'lere kadar ortalama insan ömrü 40'lardaydı. Şimdi doğal nedenlerden 40 yaşında ölüm çok az. Belki de 100 yıl sonra yaşayacak olan insanların ömürleri 150 yıldır(ortalama, Allah tarafından), kaderleri öyledir vs.

Erhan Tiryakioğlu
09-10-2009, 19:44   |  #14  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Şöyle düşün; bundan 100 yıl sonra insanlar gelişen teknoloji ve tıptaki yeni gelişmeler sayesinde şu an 65(salladım) olan ortalama ömür belki 150'ye çıkacak. 1800'lere kadar ortalama insan ömrü 40'lardaydı. Şimdi doğal nedenlerden 40 yaşında ölüm çok az. Belki de 100 yıl sonra yaşayacak olan insanların ömürleri 150 yıldır(ortalama, Allah tarafından), kaderleri öyledir vs.

Olabilir Genleri Düzeltseler Hastalıkta Kalmaz Malum Aileden Kalıtsal Olan Hastalıklar Genlerle Taşınıyor Hatta Belki Tipimizi Bile Değiştirirler Değilmi :)

Abi Biraz Daha SArı Koyalım Evet Evet 1 mg Çok Az 5. Çocuk ya Biraz Prpfesyonele Bağladık

Bu Arada Gözleri Direk Mavi Yapalım Sanırım Onun İçinde 5 mg Yetiyor Değilmi :D