Yaz temziliği derken Fan kırıldı

_C1nG1RocK_
31-05-2012, 18:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

arkadaş ve abiler.. malum yaz geldi.. Yaz temizliği derken termal macunu değiştirmeye karar verdim. herşey yolunda gidiyo derken.... işlemci fanını kırdım... kolu nu tam sıkamadan kırıldı.. şu anda bilgisayar açık sıcaklık 44 derecede sabit, boşta iken.. Çözüm yeni fan almak mı?.. öyle ise yenisinden bir fan öneririmsiniiz...Fiyatlar fazla uçuk olmasın 50-75 civarı..

işlemdi amd phenom 1090t
anakart ASUSTeK Computer INC. M4A87TD/USB3 (AM3)

Banned
31-05-2012, 18:09   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/S ... _ID=58990#allImages

Ben masaüstünde bunu kullanıyorum.  İşlemci boşta 22 oc ile 30 derece. Yük altında 40 dereceyi geçmiyor. Sessizliği süper ve çok düşük fan hızlarında bile mükemmel soğutma sağlıyor. Tavsiye derim.

Son Düzenleme: khramn ~ 31 Mayıs 2012 18:10
_C1nG1RocK_
31-05-2012, 18:14   |  #3  
OP Yeni Üye
30 mesaj
Alıntı: khramn  

Ben masaüstünde bunu kullanıyorum.  İşlemci boşta 22 oc ile 30 derece. Yük altında 40 dereceyi geçmiyor. Sessizliği süper ve çok düşük fan hızlarında bile mükemmel soğutma sağlıyor. Tavsiye derim.

önerin için sağol abi.. Bu fanı nasıl takıcaz.. kastırıcakmıyız.. biraz fazla kuvvet uyguladım.. bundada aynı şey olmasın şimdi ;-)

_C1nG1RocK_
31-05-2012, 18:20   |  #4  
OP Yeni Üye
30 mesaj

Bir sorum daha var.. O fanın kolunu bayağı bi sıktım sona geldim sayılır yani ve kırıldı.. işlemci sıcaklığı 45 i geçmiyo.. alana kadar pc yi kullansam zararı olur mu.. ?

Banned
31-05-2012, 18:55   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kutunun içerisinde montaj klavuzu var, iyice okur aşama aşama yaparsanız sorunsuz takarsınız. Fan kasaya içersinde çeşitli klips ve vidalar ile geliyor İşlemcinize uygun klifs setinin önce fan bloğuna sonra bloğu anakart amonte edersiniz. Montaj için anakartın sökülmesi gerekiyor. Sonrasında faznı ızgaranın üzerine iki adet tel ile tuttutmanız gerekiyor ki bu en kolay kısmı. Şu an kullandığınız faz için sorun olur mu?  Bu biraz kullanıma bağlı takip ederek kullanırsanız belkide sorun olmaz. Ayrıca fanın neresi kırıldı ?
 ve evde siğara kullanan var mı?
Eğer fanın alt kısmında bir plastik kısım kırıldı ile elektiçilerden alacağını 1-2 liralık havye ile tamir edebilrisiniz. Yok eğer fan yaprağı kırıldı ise bol miktarda siğara külü ve bir adette japon yapıştırıcı temin edin. Kırılan parçayı yerine yerleştirip üzerine tabaka şeklinde kırık kısmaı kapatacak kadar siğara külü koyun. Sonra külün üzerine yapıştırıcıdan damlatıp bir dakika kadar hareket ettirmeden bekleyin. Yapıştırıcı ile kül tepkimeye girecek kül plasikten daha sağlam şekilde sertleşip yapışacaktır. Dikkat edin kül ile yapıştırıcı tepkimeye girecek ve gaz çıkacaktır. Elinizden geldiğince o gazı solumayın ve gözünüzede gelmesin. Bu şekilde yapabilriseniz o fan daha sizi yıllarca götürür.

_C1nG1RocK_
31-05-2012, 19:02   |  #6  
OP Yeni Üye
30 mesaj

Fanı sıktığımız parça yani mandalı kırıldı..Mandalsız ben bunu anakartan nasıl ayırıcam :-)

Kapalı Hesap (154666)
31-05-2012, 20:31   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: khramn  

Ben de tam bu fandan arıyordum.
Sağol adamım. İlk fırsatta uğrayayım.