Yeni kurulum sonrasi harddisk-data kaybi.

deftone
05-04-2010, 17:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhabalar sayin chip online forum uyeleri, yonetimi.
foruma sorunuma cevap bulacagima inanarak uye oldum, umarim yeni uye konumunda olmak buyuk sorunuma alacagim cevaplari etkilemez.

yillardir windows xp kullaniyorum, artik 7'ye gecmenin vaktinin geldigini dusundum ve windows xp'nin kurulu oldugu C birimine format atarak windows 7'yi kurdum. hard diskimde 3 birim vardi, ve her ikisi de neredeyse agzina kadar datalarla dolu.
w7 kurulumu tamamlandiktan sonra bilgisayarim penceresinde C ve D bulunuyordu ancak E'yi goremedim. muhtemelen amatorluktur diyerek yeniden format atmayi denedim. bu sefer C'den 100mb'lik bir bolum unallocated gorunurken, az asagisinda da E birimimin hepsi bos gorunuyordu. bunun uzerine xp kurulum cd'mi taktim, C'yi bicimlendirdim, yeniden kurdum.

sonuc olarak hala basladigim yerdeyim; C yerinde duruyor, D yerinde duruyor, 100mb'lik bir unallocated bolum var ve en kotusu E, 165gb'lik harddisk bolumum de unallocated gorunuyor.
biliyorum ki harddiske temiz bir format atar, bastan yuklersem sorun cozulur. ancak boyle bir luksum yok gibi su an.
en kotu ihtimal xp'ye geri donerim ancak bu sorun duzelir mi?

acilen bilgili arkadaslarin yardimina ihtiyacim var, umarim bir cozum bulabiliriz..

-disk manager'dan bir screen; http://i43.tinypic.com/15foy01.png

_hEro
05-04-2010, 20:23   |  #2  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Sağ tık New Value dedikten sonra maksimum kapasiteyi girip sürücü harfi atamayı denediniz mi ?

hamzaa
05-04-2010, 20:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
292 mesaj

100mb lık alanı windows 7 kendisi oluşturuyor..!!!sisitem için.!

deftone
05-04-2010, 21:50   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

_hEro,
evet, sag tiklayip new value dedim, harf atadim ve maksimum kapasiteyi sectim. ancak formatlanmasi gerektigini soyluyor w7.
recover my files adli programla geri donusum acaba sonuc getirir mi dedim ancak, her adimda bir dosya buluyor ben de umutlaniyorum su an, acaba tum dosyalarim duruyor da w7'den kaynakli bir sorun mu acaba diye..

hamzaa,
100mb'lik alandan degil, 165gb'lik alandan bahsediyorum..

_hEro
05-04-2010, 22:15   |  #5  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Siz en iyisi ilk olarak Easy Recovery programı ile verilerinizi kurtarın.
Ardından 165gb lık kullanılamayan alanı NTFS olarak biçimlendirin.Biraz zahmetli olacak ama sorun çözülecektir.
Bu arada kayıp diskin .raw a mı dönüştü ?

Son Düzenleme: _hEro ~ 05 Nisan 2010 22:19
deftone
06-04-2010, 03:02   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

hayir, .raw'a donusmedi.
hayli ilginc zaten, sey yaparsiniz ya; windows xp zamanindan orneklendireyim, bolumu formatlamak amaciyla bolumu sil' ve bolumu olustur' adli iki secenek vardir, bolumu olusturduktan sonra bir de ntfs olarak bicimlendirmeniz gerekir.. bu durum oyle ki, bolum silinmis, olusturulmus sonrasinda ntfs olarak bicimlendirilmemis.

tabi isin ilginc kismi, ne bolum silindi ne de olusturuldu. hatta veriler -recover my files'a gore- yerli yerine duruyorlar, ancak formati -yani az once de adini andigimiz ntfs- gorulmuyor. ancak bu kadar anlatabiliyorum.. 165gb da buyuk bir bolum oldugu icin recovery islemi uzun surecek.

kurtarmaya calisacagim, umarim bir yolunu bulurum. ilgin icin tesekkur ederim _hEro.

secfur
06-04-2010, 05:55   |  #7  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

"eğer bölümü kurtaramıyorsan ve içindekilere ihtiyacın varsa benimde başıma geldiğinde yaptığımı öneririm. bendede d yi görmedi ve harf atamadı ama disk yöneticisinde görünüyordu. bende r-studio isimli veri kurtarma programını kurdum, görünmeyen bölümdeki dosyaları c ye kurtardım ve o bölümü yeniden biçimlendirdim."  

başka bir siteden alıntıdır.tabiki  sen kurtarma yerini kendin belirleyeceksin bunu yazan arkadaş c  ye  kurtarmış.

_hEro
06-04-2010, 23:13   |  #8  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Rica ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum,
Evet kurtarma baya bir uzun sürecek ama başka alternatif görülmüyor.Veriler bu kadar değerliyse her bir saniyesine değecektir zannediyorum.