Yeni netbook'larda yeni bir işletim sistemi

CHIP Online
11-08-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows'u, Chrome OS'u unutun: Asus yeni nesil Eee PC'lerinde çok farklı bir işletim sistemi sunacak

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yeni ... -sistemi_14546.html

Resimlerle: Asus EeePC 901

Fiyat avantajı sayesinde satışlarında patlama yaşanan netbook'lar kriz döneminde üretici firmalar için büyük önem taşıyor. Fakat düşük kar marjı ile satılan netbook'larda rekabetin yoğun olması firmalar için ancak sürümden kazanmayı sağlıyor. Bu yüzden firmalar daha fazla netbook satabilmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar.

Asus, ünlü Eee netbook'larının yeni serisinde rakiplerine fark yaratabilmek için işletim sistemine güveniyor. Asus bu konuda resmi bir açıklama yapmadı fakat söylentiler, Ekim ayında piyasaya çıkması beklenen yeni Eee serisinde Intel tarafından temelleri atılan ve daha sonra Linux Foundations'a devredilen açık kaynak kodlu Moblin işletim sistemi kullanacağı yönünde. Asus bu sayede Windows 7 kullanacak alternatif netbook'lara göre önemli bir fiyat avantajı elde etmiş olacak. Bu tercih satışları ne oranda etkileyeceğini görmek içinse yıl sonuna kadar beklemek gerekecek.

Tüm konu: Yeni netbook'larda yeni bir işletim sistemi

Resimlerle: Asus EeePC 901

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce netbook'lar için en uygun işletim sistemi hanisi?

ahmetkürkçü
11-08-2009, 21:02   |  #2  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
809 mesaj

bence windows 7 ama o da biraz fazla ram kullanıyo

toddler
11-08-2009, 23:34   |  #3  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Bence Netbook'ların özelliklerini gözönüne aldığınızda en iyi seçenek Linux'dur. Win'de yapıpda Linux'da yapamadığım birşey yok şahsen. Buna karar verirken Netbook alma amacınızın ne olduğunuda düşünün bir. Film, mp3, internet...

Toxic
13-08-2009, 23:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

Windows 7