yeni parçalar alıcam birkaç sorum var

Atakanbasturk
19-09-2011, 09:00   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

Sistemim imzamda yazıyor ama gene de imzamı görmeyenler için tekrar buraya yazayım. Sistemi oyun için topluyorum.

Intel E7500 2.93@3.3  G.Skill 2x2 GB 800@900   Gigabyte G41M-ES2L  ASUS GTX 560 Ti DirectCU II TOP 1 GB 256 Bit  Akasa Infiniti Zor Full Tower  Seasonic SEA-X-750 80+ GOLD 750 watt  Samsung B2230H 21,5" 1920*1080 Full HD LCD(HDMI)  Seagate 120 GB+500 GB HDD
Değiştireceğim parçalar şunlar:

İşlemci: Intel i7 2600k (i5 2500k alacaktım fikrimi değiştirdim.)
Anakart: Asus Sabertooth P67 LGA 1155
SSD: Team S3 SSD 120 GB 550/500 (120 GB HDD yi çıkarıp yerine bu SSD yi koycam ve ona windowsu kurcam. Raid yapmama gerek yok zaten ssd müthiş hızlı.)

Sorularım ramle alakalı. Şu iki ramden birini düşünüyorum.

http://www.eksenbilgisayar.com/? ... hz--CL7-Bellek.html
http://www.eksenbilgisayar.com/? ... 3-1600MHz--CL7.html

1-Hangisini almalıyım sizce?
2-Ramlerin voltajı 1.6v diyor. Sandy bridgelerde 1.5v önerilir deniliyor. Anakartım sabertooth olduğu için korkmuyo sayılırım ancak gene de bilenler cevap verirse sevinirim. 1.6v olması bir terslik yaratır mı? Rami CL7 olarak kullanmak istiyorum.

Birde önceden kafamda şu ram vardı:

http://www.eksenbilgisayar.com/? ... 3-1600MHz--CL6.html

Güzel bir seçenek gibi görünüyo ama araştırma yaptım, bu kitten 2. bir tane takınca 4 ramda cl9 çalışıyormuş ve ne kadar volt verirsen ver cl6 ya düşmüyormuş. O zaman ne manası kaldı bu ram a vereceğim paranın. O yüzden direk 8 gb almaya karar verdim ve en düşük cl7 bulabildim.

3-Bulldozerleri beklemelimiyim? Gerektiği zamanlar convert işlemiylede uğraşıyorum ama profesyonl olarak değil. Zaten günümüzde yavaş yavaş bu iş cpu dan çıkıp gpu ya geliyor o yüzden convertte cpunun önemi azalıyo gittikçe. Yukarda dediğim gibi oyun için topluyorum sistemi.

4-i7 2600k alıcağım için oc yapmayı düşünebilirim. Ramlerin overclock kabiliyeti nasıl sizce veya bu voltun 1.6 olması beni ne gibi sınırlayabilir? İlla gidip 1.5 volt cl8 veya 9 ram mi alıyım overclockda tehlike erkenden başlamasın diye?

Not: Benim yapacağım overclock en fazla işlemci için çarpan kilidini açmak ve rami 1600 mhz e çekmek olabilir. CAS ı falan ellemem yani. O yüzden CL7 ram istiyorum.
Başka parça önerisi olan varsa sebebiyle birlikte duymayı isterim. Yukarda alacağım parçalarla ilgili uyarınız olursa da esirgemeyin. Önce güvenlik benim için.

Hazır bu kadar çok şey yazmışken şunu da sormadan geçemiycem: Ekran kartımın sürücüsü en son sürüm ama firefoxla gezerken bazen ekran kapanıyo 1-2 sn sonra geri geliyo, "ekran sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan başarıyla kurtuldu" diyor. Bunu yapmadan önce hangi fanda bilmiyorum ama bir tanesinde (sese bakılırsa grafik kartı fanında) bir hızlanma oluyor 1 sn kadar (fanı üfleyinde hızlanır ya onun gibi bir ses) sonra görüntü gidiyo. Her zaman firefoxda olmuyo, bazen bu fan hızlanması klasör açarken bile oluyo. Nette bir sürü şey yazmışlar ama bir de forumda bunu bilen var mı diye sorayım diyim.

Son Düzenleme: Atakanbasturk ~ 19 Eylül 2011 12:59
Banned
19-09-2011, 10:42   |  #2  
Banlandı
396 mesaj

Arkadaşım sistemi güzel toplamışsın.AMa çok acelesi yoksa bulldozeri bekle.Fiyat olarak çok uygun gelcek çünki.6 çekirdekli olanını tercih edebilirsin.İşlemcide quad tercih etsen ekran kartın için daha iyi olur diye düşünüyorum :)

Atakanbasturk
19-09-2011, 12:11   |  #3  
OP Yeni Üye
44 mesaj

Ekran kartıyla quad işlemcinin ne gibi bir bağlantısı var ki?

Banned
19-09-2011, 17:06   |  #4  
Banlandı
396 mesaj

darboğaz diye bi terim duymuşsundur.Ekran kartın yüksek performanslı ve üst düzey bi ekran kartı.İşlemci sıkıştığı yerde (grafik uygulamalarında) gpu ya daha çok bindircektir.buda ısınmasına falan neden olur.Bendede core 2 duo vardı.gtx 580 takınca pek bi fark görememiştim.q9650 yaptım canavar oldu :)

Atakanbasturk
20-09-2011, 00:10   |  #5  
OP Yeni Üye
44 mesaj

Hea bu açıdan bakınca tabii. Ben hani illa 4 çekirdek almak gerekir gibisinden zannettim. Bulldozer almanın manası kalmaz gibisinden. Elbette en az 4 çekirdek istiyorummmm:D