Yeni PC içinde bir dolu işe yaramaz yazılım

CHIP Online
03-10-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yeni PC'nizi çalıştırdınız ve sürpriz: Sayısız deneme sürümü temiz Windows'u çoktan kirletmiş bile.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yeni ... -yazilim_15561.html

Resimlerle: Entegre 3G destekli notebook'lar

Yeni bir bilgisayar aldığınızda etiketlerle kaplı olması sinirlerinize dokunmuyor mu? Firmaların dizüstü bilgisayarların içindeki her parçayı veya teknolojiyi tek tek bir etikete bastırması, sonra da kasasına yapıştırması gerçekten gerekli mi? İçinde zaten var, bir de dışını kaplayınca kullanıcı daha yeni çıktığı halde, mumyaya dönmüş bir bilgisayar ile karşılaşıyor.

Yarış arabasına benzetmek de mümkün, sonuçta ikisi de markalarla kaplı. Tek farkı yarış takımları sponsorluklardan para kazanıyor. Bu sponsorluklar ve reklam yarış severlere ürün satmaya ve tabii ki bu masrafı vergiden düşmeye yarıyor. Dizüstü bilgisayardaki tonla marka ise zaten satın aldığımız bir ürünü bize tekrar mı satacak? Yani sorun şu ki sergi modelinde etiket olabilir, reklam ve tanıtım olabilir ama kutudan sıfır çıkan bir üründe gerek yok.

Tüm konu: Yeni PC içinde bir dolu işe yaramaz yazılım

İzleyin: Dünyanın ilk notebook reklamı

Resimlerle: Entegre 3G destekli notebook'lar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yeni PC'de etiketler veya deneme sürümleri sizi rahatsız ediyor mu?

Süleyman.
03-10-2009, 13:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Fazlasıyla rahatsız ediyor.

Thrystan
03-10-2009, 13:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj

Yeni bir laptop alındığında yapılacak ilk şey format çekmektir. Tabiki yanında gelen şu aptal bundle windowsla değil.

Temiz bir Windows CD si bulup yüklenmeli. Serial Key'e gelince laptopla beraber orjinal bir Windows Serialımız zaten oluyor.

Ve sadece gerekli driverlar yüklenmeli. Diğer programlar sadece sorun yaratıyor.

Banned
03-10-2009, 13:57   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bir aralar Hp bilgisayar almıştım. İçerisinde norton antivirüs deneme sürümyle geldi. Kullansan birt dert kullanmasan bildiiniz gibi kaldırması bir dert. İşin kötü tarafı her recovery işleminde bununla uğraşmak ayrıca dert. Deneme sürümüne karşıyım ama kullanıcıların en büyük ihtiyacı iş yapacak, güvenilir ücretsiz yazılımlar. Bilgisayar üreticileri sistemlere güvenilir vaadettiğini yapabilen yazılımları yükleme seçeneğini müşterilere bırakarak eklese hem deneyimsiz kullanıcıların yazılım arama derdirdine  çare olur hemde bu yazılımın sahiplerine kaynak sağlamış, onları desteklemiş olurlar.

Ciim
05-10-2009, 11:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
454 mesaj
Alıntı: khramn  
Bir aralar Hp bilgisayar almıştım. İçerisinde norton antivirüs deneme sürümyle geldi. Kullansan birt dert kullanmasan bildiiniz gibi kaldırması bir dert. İşin kötü tarafı her recovery işleminde bununla uğraşmak ayrıca dert. Deneme sürümüne karşıyım ama kullanıcıların en büyük ihtiyacı iş yapacak, güvenilir ücretsiz yazılımlar. Bilgisayar üreticileri sistemlere güvenilir vaadettiğini yapabilen yazılımları yükleme seçeneğini müşterilere bırakarak eklese hem deneyimsiz kullanıcıların yazılım arama derdirdine  çare olur hemde bu yazılımın sahiplerine kaynak sağlamış, onları desteklemiş olurlar.
kesinlikle doğru.. soruya bende rahatsız oluyorum diyerek cevap vericem.. her ne kadar laptop sahibi olmasamda bugüne kadar. bir yakınım laptop alınca ayarlarını yapmak bana kaldığından o dertleri biliyorum.

temiz format atılması fikrine katılıyorum ama sonrasında laptop ın bazı driverlarını yüklemek sorun oluyor tochpad v.s özellikle