Yeni pc monte ettim, goruntu gelmior

donis3
05-02-2010, 04:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Selamlar sadece kasasına 2200tl harcadım bugun aldım sistemi heycanla eve geldim montajını yaptım, monitörü taktım ve görüntü gelmiyor.
** Ekran kartının arkasında 2 adet dvi cıkışı ve hdmi cıkışı var, dvi dan bağlıyorum monitörü. Her iki soketi de denedim. Ayrıca analog adaptörü de var onu da taktım, monitöre analogdan bağladım ucu dvi cevirip iki sokete de denedim. Yine görüntü yok. 
** 2 ayrı monitörle denedim 2 monitörde laptopa takınca calısıor (analog) yeni sisteme takınca calısmıor

** Ekran kartını 2 pci 16x soketine takarak denedim ikisinde de sonuç aynı. Ekran kartında fan çalışıyor powera takılı fakat görüntü gelmior.

Kullandıgım parçalar şöyle:
gigabyte g55 ud3r corei5 i7 uyumlu anakart
corei5 3.33 ghz sanırım işlemci soket 661 sanırım 
4 adet 2gb ddr3 ram
HIS ati radeon 5770 ekran kartı. Kalın 2 slot kaplıyor kart alt alta 2 dvi cıkışı var.
460watt power supply ( sorun bu olabilirmi? herşey çalışıyor anakartta cpu güç ışıgı var oda full gozukuo hatta )

Kurarken yaptıgım işlemler:
anakartı monte ettim, cpu ve fanını taktım, kasanın power switch, audio ıvır zıvır kablolarını anakarta taktım, ramleri taktım, dvd writer ve harddiski yerine koydum, ekran kartını taktım, harddiski sata0 dan baska bir harddiski sata1 den dvd yi sata6 soketinden bağladım güç kablolarını taktım. Fan kablolarını anakarta taktım, güc kablolarını taktım, anakarta takılan güç kablolarını taktım bitane 12 lik bitane 4lük uç. cpu fanını bağladım, ekran kartına güç kablosu taktım . Kartın kenarında bi soket var 4 lü kare kendi kablo da vermişti onu bağladım eski ide hdd lerin güc aldıgı kabloya uygun ucu onlardan birine bağladım fanı çalışıyor. 

yarın aldıgım yere götürücem sanırım ondan sonra aylarca tamir fln bekletmezler umarım direk deiştirticem eğer çözüm bulamazsam. Sorun ekran kartımı ondan emin olmak istiorum komple kasayı götürmek istemiorum. Yardımcı olursanız cok sevinirim

OkanZB
05-02-2010, 04:47   |  #2  
OkanZB avatarı
Üye
82 mesaj

Başka bir ekran kartıyla veya bilmiorum ama varsa onboard ekran kartı ile denediğinizde bilgisayar açılıyor mu ? Yani görüntü geliyormu ?

Son Düzenleme: OkanZB ~ 05 Şubat 2010 04:47
mcafee23 ayrılmıştır
05-02-2010, 04:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

sanırım toplama bir pc almışsınız;dvi çeşitleri vardır monitör,ara kablo ve ekran kartı girişlerinin aynı dvı modülünden olduğunu doğrulayın.Eksik pinli olanlar dvi-ı dual linke takılır ama görüntü problemi çıkarabilir 
ekran kartınızda ki giriş 2. olan dvi-I DUAL LİNK bu giriş tipine sorunsuz hepsi bağlanabilir ama kablonuz aynı mı acaba
Normalde DVI-D ile DVI-I bağlantısında sorun çıkmaması lazım ama bazı ekran kartlarında görüntü alamayıp kablo değiştirdiğimiz oluyor(başarılı oluyor teknik olarak mantıklı bir yönü yok ama deneysel olarak görüntü aldığımız oluyor)
Ama DVI-VGA dönüşümü yapıp yine de görüntü alamıyorsanız ekran kartınıza bi baktırın derim(sorun kesinlikle sürücü hatası falan değil)
Ayrıca bu arabirimi bulan kişi neden bu kadar giriş icad etmiş bir analog bir dijital yeterdi DVI-I ve DVI-D

örneğin elinizde bu kablo varsa görüntü gelmeyebilir.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 05 Şubat 2010 05:27
donis3
05-02-2010, 05:26   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

sagolun yardımlarınızz icin cok uzun bi gece oldu. İlk olarak 600watt power supp taktım. Gene calısmadı. Baska pc ye taktım ekran kartını orda calıstı. Baska ekran kartını yeni pc ye taktım calısmadı. Power supptan suphelenip 600watt taktım. Yine calısmayınca komple soktum ilk haline getirdim baştan servise götürünce herşey olrjinal olsun die. Ramleri soktum taktım fln. Sonra bi deniyim dedim içime dogdu. Bi denedm goruntu geldi ya gozlerm doldu sabahın 5:30 u olmş 8 saaattir uğraşıorm. Nedir sorun anlamadım ramlerin oturduguna da eminim ilk seferinde. Neyse sonuc olarak smdi calısıo windows fln yuklücem daha sorun cıkmaz umarım. Gece gece vaktinizi aldım cok uğraşmışsınız cok sağolun hepinize hayırlı gecelrr. Başka sorunlarla yine aranızda olabilirim allah muhafaza :(<

mcafee23 ayrılmıştır
05-02-2010, 16:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

ben ram hatasına hiç ihtimal vermedim çünkü ram hatası olduğunda bip sesi ile sizi uyarması lazım sizde böyle birşeyden bahsetmemişsiziniz.Olsun sonuçta problemin hallolduğuna sevindim

Halil Şahin
05-02-2010, 23:45   |  #6  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Vay be valla bende aynı şey olsa kesinlikle oturur beklerdim :) Yani aklıma Chip gelirdi ama :( ne biliyim işte :) sizin adınıza çook sevindim o sistemle iyi işler yapacağınıza eminim...