yeni sisteme ram uyumu ve güç kaynağı yeterliliği.

Atakanbasturk
02-10-2011, 18:41   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

Şu anki sistemim:

Intel E7500 2.93  
G.Skill 2x2 GB DDR2 800   
Gigabyte G41M-ES2L   
ASUS GTX 560 Ti DirectCU II TOP 1 GB 256 Bit  (Yeni aldım)
Akasa Infiniti Zor Full Tower   
Seasonic SEA-X-750 80+ GOLD 750 watt  (Yeni aldım)
Samsung B2230H 21,5" 1920*1080 Full hd LCD(HDMI)   
Seagate 120 GB+500 GB HDD
Windows 7 64 Bit Ultimate

değiştireceğim parçalar dahili disk, anakart, işlemci ve ram. daha önceki mesajımda intel tabanlı bir sistem toplayacağımı söylemiştim ancak Bulldozerle ilgili çıkan haberler ve çok basit bir yorum gibi kaçacak olsada ASUS un Sabertooth 990FX anakartı gözümü müthiş boyadı. pc kullanmaktaki amacımın içinde herşeyden biraz var (ağırlıklı olarak oyun, video convert falan işte.) Ve sistemi bir kere topladım mı 2-3 sene sağı soluyla oynamayı düşünmüyorum. Zırt pırt parça değiştiren biri değilim o kadar param yok çünkü. Benim gönlümden geçen amd sistem şu(sistem upgrade le birlikte)[Değiştireceğim parçaların fiyat ve açıklamalarının bulunduğu linkle yazdım]:

AMD Bulldozer FX 8150 3.6 Ghz
G.Skill 2x4 GB DDR3-1600  
ASUS Sabertooth 990FX
ASUS GTX 560 Ti DirectCU II TOP 1 GB 256 Bit   
Akasa Infiniti Zor Full Tower   
Seasonic SEA-X-750 80+ GOLD 750 watt   
Samsung B2230H 21,5" 1920*1080 Full HD LCD(HDMI)   
Team S3 SSD 120 GB(aldım)+WD caviar Black HDD 500 GB
COOLER MASTER V6GT İşlemci Soğutucu
Windows 7 Ultimate 64 bit

Herşey iyi güzelde kafamda bazı soru işaretleri var:

1-Almayı düşündüğüm bellek ve işlemci soğutucu, anakart ve işlemciyle sorun çıkartır mı? Eğer uyumsuzluk ve sorun çıkarma gibi durumlarla karşı karşıya kalıcaksam, bana önerebileceğiniz(fiyat önemli değil):
Ram için: 1600 Mhz ve üstü, anakartla uyumlu, düşük voltaj mümkünse ve en az 8 GB ;
İşlemci soğutucu için: Tabii ki işlemci ve anakart uyumlu olup yukarda seçtiğime denk özelliklerde olursa mutlu olurum. Dediğim gibi ikisinde de fiyat hiç önemli değil.

Özellikle ram kafamı çok karıştırdı . Türkiyede eksen, gold, vatan bilgisayar gibi adı bilinen ve kolay alışveriş yapılan mağazalarda düşük voltajda ram bulmak zor(AMD için). Yukarda seçtiğim G.Skill in voltajı 1.25! Ama illa intel diyor. Bu arada Sabertooth 990 FX in uyumlu bellek listesini indirdim ve baktım ama yukarda saydığım mağazalarda uyumlu belleklerin 4 veya 8 gb larını bulamadım . benchmark testlerine bakıyorum nette, kullanılan ramin gb ını, mhz ini veriyor ama marka vermiyor.

2-Bu cidden önemli: Şu an ki güç kaynağım, özellikle bulldozer FX in yüksek watt tüketimi göz önüne alındığında, yeterli olacak mı? Sitede maksimum 840 watt a kadar diyordu. Yetersiz diyorsanız kaç watt, hangi markayı tavsiye edersiniz?

Not: Lütfen intelle ilgili şeyler önermeyin. Şu an ki konu amd sistem toplarsam nasıl olurla ilgili:D

Ahmet_79
02-10-2011, 18:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Phenom II lerde bazı düşük voltajlı ram lerin sorun çıkarttığı biliniyor ama yeni FX serisinde durum nedir açıkçası tam olarak bilmiyorum tam emin olabilmek için fx serisi işlemcilerin yaygınlaşıp kullanıcılardan olumlu yada olumsuz geri bildirimleri görmek gerekir
Bu doğrultuda benim size önerim etliye sütlüye dokunmayın Corsair alın

http://www.vatanbilgisayar.com/R ... 3m2b1600c9-8gb-%282*4gb%29-xms3-1600mhz-cl9-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=56397

Güç kaynağınız  fazlasıyla yeterlidir orada sorun yok, işlemci soğutucu olarakda çift kule filan çok abartmaya gerek yok akasa venom idealdir diye düşünüyorum

Son Düzenleme: Ahmet_79 ~ 02 Ekim 2011 18:59