Yerel disk lütfen yardım

Banned
27-05-2007, 13:58   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
170 mesaj

Selamlar sevgili arkadaşlar bu sorunuma bir çare lütfen aynı soruyu tekrar soruyorum aşşağıdakinin aynısı çünkü sorun gitmedi benim yerel diskim C:
birde B: geldi nasıl olduysa B. yi silmek istiyorum ama malesef bir türlü
silemiyorum sağ olsunlar birkaç kişi cevap yazmışlar ama olmuyor.
ALINTI

Bilgisayarım kısayolu üzerinde fare sağ tuş tıkla orada yönet seçeneğini göreceksin.Oraya tıklayıp gir, oradada üç bölüm görüntülenecek sen depolamadan disk yönetimine gir, orada yerel disk B'nin üzerine sağ tuş tıklayıp sürücü harfi ve kısayolu değiştir gibi bir seçenek göreceksin, ve bu menüden istediğin sürücüye istediğin harfi verebilirisin...Saygılarımla @RACONCU

öncelikle anlayamadığım fare sağ tuş yapınca yönet seçenegi yok bende nasıl oluyor anlamıyorum xp kullanıyorum sistem türkçe kısayol yaptım yine yok en kısa yoldan nasıl silebilirim tüm sistemi silmek istemiyorum lütfen yardımınızı bekliyorum saygılarımla. Çok Üzgün

chiemsee111
27-05-2007, 15:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Windows ortaminda;
HDD üzerinde Olusturulmus vede windows tarafindan tanimlanmis bir bölümü, tüm hdd ye format ta atamiyacaginiza göre silemezsiniz. Bu bölümü sadece bicimlendirebilirsiniz(format). tabii burada yardimci programlar kullanilabilir belki, partition magic gibi.

Ancak xp cd nizi takip pc nizi yeniden baslatiniz. (bios ayarlarinda cd boot birinci secenek olmali) Cd den önyükleme icin bir tusa basiniz yazisini görür görmez bir tusa basiniz. Windows kur baslayacak.
1:  3 secenekli bir liste = Enter a basin F8 e basin.
2: (tek isletim sistemin oldugunu varsayiyorum) C:Windows XP Professional gibi bir satir göreceksin. ESC ye bas
3: Simdi disk bölümlerini gösteren bir liste var silmek istedigin bölümü oklar yardimi ile etkin konuma getir.
Bölümlerin hemen üzerinde ise isletim sisteminin diline bagli olarak yardimdi tuslarin anlamlarini görüyoruz. Örn: Enter= Install (Yükle) , C= Create new partition (yeni bölüm yarat) D=  Delete (sil)
Muhtemelen yukardaki anlattigim gibi olmali.
Silmek istediginiz bölüm etkin konumda iken D ye tiklayin. Emin olup olmadiginiza dair bir uyari gelecek; (enter a basin B ye basin gibi)
Takip edin ve bölümü bu yolla silin. CD yi pcnizden cikartin.  Iki kez F3 e tiklayin enter a tiklayin. PC niz yeniden baslayacak windows yeniden acildiginda bu bölümü artik görmeyeceksiniz.
Dikkat C yi silerseniz isletim sisteminizi silmis olacaksiniz vede tüm veriniz yok olacak ve format atip yeniden windows kurmak zorunda kalirsiniz. Dikkatli olun ve sadece emin oldugunuz bölümü silin.
Not: windows ortaminda B olarak gördugunuz bölüm, KUR ortaminda baska bir harf alabilir.
Kolay gelsin.

Bir bölümü kullanmak yerine onu neden silmek istediginizide anlamis degilim.
Kahkaha

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 27 Mayıs 2007 15:40
Banned
27-05-2007, 15:45   |  #3  
OP Banlandı
170 mesaj

Sevgili arkadaşım yardımın için çok saol sizin dediğinizi ben yaptım
ama malesef orda sadece C: yi gösteriyor B: yi göstermiyor ikincisi
neden siliyorsunuz diyorsunuz gereksizde ondan C: var zaten B: yi napayım selamlar

chiemsee111
27-05-2007, 15:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Silmek istediginiz su B bölümünün boyutu nedir ?

Banned
27-05-2007, 15:50   |  #5  
OP Banlandı
170 mesaj

C: ile aynı parelel gösteriyor 76 küsür GB

chiemsee111
27-05-2007, 16:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Anladigim kadari ile PC nizi satin aldiginiz firma HDD nizi ikiye bölmüs vede bu bölüme sürücüler vs yedeklemis olarbilir.
Bu bölümü gizlemis ancak siz bunu herhangi bir sekilde görünür yapmissiniz. Bu bölümü silmek yerine burada yedeklerinizi koruyabilirsiniz.

Yukarida Bilgisayarima sag tiklayinca yönet yok yazmissiniz buna istinaden; Baslat/Denetim Masasi/ Yönetim / Bilgisayar Yönetimi ne gidip arkadasin söylediklerini yapmayi deneyin.

chiemsee111
27-05-2007, 16:07   |  #7  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Ayrica yukarida XP cd ile boot seklinde anlattigimi yaptiginizi söylüyorsunuz. iki olasilik mümkün;
1: Muhtemelen bir hata yapiyorsunuz yazdiklarimi detayli okuyun yada bir ciktisini alip adim adim yapmayi deneyin.
(ALINTI:
  (tek isletim sistemin oldugunu varsayiyorum)
C:Windows XP Professional gibi bir satir göreceksin.
ESC ye bas )

(B bölümü gercekten var ise bu yolla mutlaka b bölümünü görürsünüz %100)

2: B bölümü gercekte yok vede windows hatasi: Windowsunuzu onarmayi deneyin yadaa tüm yedeklerinizi alip format atip yeni bir windows kurun.

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 27 Mayıs 2007 16:45