yerel disk

HPQ-User
21-06-2008, 14:13   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

seyithan sormuş:
Benim bilgisayarım 3 adet(c,d,e) yerel disk var.Bunların birin de sorun yaşıyorum ve şuan kullanılamaz durumda çünkü C yerel diskini tıkladığımda hemen şu seçenek karşıma çıkıyor diski biçimlendir.
    Ama disk boş ve 115 cg kapasitesi bu yüzden kullanamıyorum.biçimlendir seçeneğini de kabul ediyorum ancak (windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı) diyerek işlemi kapatıyor. Format atarak düzeltmeye çalıştım ancak yine olmadı...
   benim yapacak başka bir yolum kalmadı ve hala C yerel diski kullanamıyorum 115 CG lık bir alan kullanılamaz halde...
   EN KISA ZAMANDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intelcore 1,60 işlemci, 2 cg ram, 512 sabit ati radeon 1555 ekran kartı, 256 cg hard disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Reborn91
21-06-2008, 14:22   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

başlat > çalıştır > chkdsk
birde defrag yap bunun yanında..
daha sonra biçimlendirmeyi dene...
gene olmazsa Hddlife adlı programı indir sabit diskini kontrol et.
Bad sector de olabilir :)

z_oneal
21-06-2008, 14:26   |  #3  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
712 mesaj

eğer windows c'de ise biçimlendiremezki...

QUAKE-4
21-06-2008, 14:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
646 mesaj

BELKİDE BİR VİRÜS ENGELLİYORDUR BİÇİMLENDİRMEYİ BENİM TELEFONUN HAFIZA KARTI BİÇİMLENMİYORDU SONRA VİRÜS OLDUĞUNU ÖĞRENDİM İÇİNDE TEMİZLEDİM SONRA BİÇİMLENDİ AMA BİLGİSAYARDADA AYNIMIDIR BİLMİYORUM.

Banned
22-06-2008, 01:30   |  #5  
Banlandı
67 mesaj
z_oneal
eğer windows c'de ise biçimlendiremezki...
Cevabın için teşekkürler ama sistem (e) de kurulu.

Banned
22-06-2008, 01:34   |  #6  
Banlandı
67 mesaj
Reborn91
başlat > çalıştır > chkdsk
birde defrag yap bunun yanında..
daha sonra biçimlendirmeyi dene...
gene olmazsa Hddlife adlı programı indir sabit diskini kontrol et.
Bad sector de olabilir :)
dediğin şekilde de yaptım ama yine biçimlendirme tamamlanmadı... Dediğin gibi de olabilir(Bad sector) :)  teşekkürler cevabın için.

Banned
22-06-2008, 01:38   |  #7  
Banlandı
67 mesaj
QUAKE-4
BELKİDE BİR VİRÜS ENGELLİYORDUR BİÇİMLENDİRMEYİ BENİM TELEFONUN HAFIZA KARTI BİÇİMLENMİYORDU SONRA VİRÜS OLDUĞUNU ÖĞRENDİM İÇİNDE TEMİZLEDİM SONRA BİÇİMLENDİ AMA BİLGİSAYARDADA AYNIMIDIR BİLMİYORUM.
bilgisayara baştan sistemi kurdum ve (c)yi silip tekrar bölüm oluşturdum fakat yine olmadı. Virüs olsa dahi formatla silinmez mi? Ayrıca (c) bölümünde hiç bişey yoktu yani boş,yine de virüs bulaşabilir mi?

Banned
22-06-2008, 01:46   |  #8  
Banlandı
67 mesaj
AdRaMiTi
Bunu sisteminimi yeniden başlatarak'da yeni bir işletim sistemi Kuruyormuş gibi adımları izleyerek Biçimlendirmeyi denedinizmi ?

Veya Denetim Masası / Yönetimsel Araçlar / Bilgisayar Yönetimi / Depolama  / Disk yönetimin'den Biçimlendirmeyi ?  

Edit :// Ayrıca yukarıdada arkadaşın yazdığı gibi İşletim sistemi c'de ise biçimlendirme olmaz zaten bunu Disk yönetiminden girerde bakar iseniz :) Biçimlendirmenin koyu olmadığını görürsünüz.

Dediğiniz yöntemide uyguladım fakat olumlu bir sanuç alamadım biçimlendirme %100 oluyor ama sonrasında ''windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı'' penceresi çıkıyor ve sonuç aynı :)

AnchryA
22-06-2008, 01:48   |  #9  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

Seyithan22    şunu denersen  sorunun çözülebilir.

Diğer  sürücülerin yedeğini   al önce  ( veri kaybetme )   

sonra  c-d-e-f-g    artık  kaç' a  böldüysen  !   Tüm  bölümleri sil.

sonra tek bir bölüm oluştur. Biçimlendir ve  işletim sistemini kur.  ( Hızlı biçimlendirme yapma ! )

Banned
22-06-2008, 02:16   |  #10  
Banlandı
67 mesaj
Shadow_BoY
Seyithan22    şunu denersen  sorunun çözülebilir.

Diğer  sürücülerin yedeğini   al önce  ( veri kaybetme )   

sonra  c-d-e-f-g    artık  kaç' a  böldüysen  !   Tüm  bölümleri sil.

sonra tek bir bölüm oluştur. Biçimlendir ve  işletim sistemini kur.  ( Hızlı biçimlendirme yapma ! )

Cevabın için teşekkürler dediğin şekilde de uygulayacağım fakat şunuda belirtmekte fayda var;Denetim masası/depolama birimleri/bilgisayar yönetiminden girdiğim zaman (E:ntfs, D:ntfs ama C'de ise bu seçenek boş yani orada ''ntfs'' yazmıyor!!

AnchryA
22-06-2008, 02:18   |  #11  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj

Tüm bölümleri  silip.  Tek  bir  bölüm oluşturup   biçimlendirip işletim sistemini oturtursan.    NTFS   tabanına  erişmiş olur

AnchryA
22-06-2008, 03:34   |  #12  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj
AdRaMiTi
Benim dediğimi yapıpta nasıl olmadı :S O zaman tak Başlangıc Disketini tanıt sonra Hangi diskete format atıcaksan Format c: veya Format c: /q yaz bak nasıl oluyor..

Ayrıca xp cd'si var ise ondan kuruyormuş gibi yapıpda Biçimlendirmenin olmamasına ihtimal vermiyorum.Bence siz yapamıyorsunuz.

Katılıyorum arkadaşa   ihtimaller arasında  oda var   buda (Bence siz yapamıyorsunuz.)

Banned
25-06-2008, 16:25   |  #13  
Banlandı
67 mesaj

Öncelikle hrkese bilgilerini bana yardımcı olamk için paylaştıklarından dolayı teşekkür ederim ama şu yerel disk'e bir çare bulamadım neyse sağlık olsun artık teknik servise götüreyimde aklı başına gelsin :))