yine modem sorunu:(

tambara
06-08-2009, 21:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

arkadaslar.pikatel airmax 101 modemim var.ve asus f3e laptopum.kablosuz baglantı kuramıyorum.ag listesinden kendimi bulup otomatik olarak baglanıyorum.bağlanmıs olarak gözüküyorum.sinyal gücü mükemmel diyor. fakat eternet kablosunu cıkardığım an bir bakıyorum baglanmıyor.hep kablolu baglanmak zorunda kalıyorum bu yüzden .lütfen yardım edin.bu konularda cok yeniyim.şimdiden saolun.

tambara
06-08-2009, 21:19   |  #2  
OP Taze Üye
9 mesaj

birde şu var,eklemeyi unuttum; baglantı kablosunu cıkardığım zaman.kablosuz baglantı çalışıyor gibi gözükmekte,fakat internete baglanamıyorum.

OnlyMann
06-08-2009, 21:23   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

hem kablo hem de kablosuz bağlantı aynı anda kullanılamaz. nedeni 2 bağlantıda da aynı bloktan ip alacağı için loop (döngü) oluşur bu da networku kullanılamaz hale getirir. bir tercih yapmanız veya farklı bloklardan ip vermeniz gerekir. ya kablolu ya da kablosuz önerim ki ben (kablolu kullanıyorum) kablolu kullanmanızdır nedeni kablosuz 54 Mb ile bağlanırken kablolu 100Mb ile bağlanır modeme bunun kararı size kalmış.

errApps
06-08-2009, 21:28   |  #4  
Yeni Üye
48 mesaj

osenin için oyle benim adsl sadec wifi ve adsl 2+

tambara
06-08-2009, 21:29   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

şimdi ben kablosuz kullanmak istiyorum sadece.o zaman ne yapıcam? anlatablirmisinz ,,hiçbir bilgim yok bu konularda:(

OnlyMann
06-08-2009, 21:38   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

kabloyu çıkartıp kablosuz kullanacaksanız kablosuzu devre aldıktan sonra tanıla/onar yapmanız yeterli olacaktır. 

dah önceki durumda kablolu kablosuzdan daha önce devreye girdiği için kablosuz ağ döngü oluşmasın diye wşindows tarafından verilen farklı bir bloktan ip almaktaydı ve bu yüzden kabloyu çıkardığınızda bağlantınız kayboluyordu. bu tür sorunlarda (döngü olmasın diye) bazen modem bazen de windows  tarafından faklı bir bloktan ip veriliyordu.

OnlyMann
06-08-2009, 21:42   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
Alıntı: error_erkin  
osenin için oyle benim adsl sadec wifi ve adsl 2+
bunun hem kablolu hemde kablosuz bağlanmakla alakası nedir? wifi dediğiniz tt tarafından sağlanan bir işlem adsl +2 dediğiniz ise yine tt tarafından fiziksel telefon hattınızdan sağlanır.

eğer dikkat etmişseni wifi size gerçek (reel) ip vermiştir. adsl +2 ise localde kullanılan 192.xxxx gibi bir ip vermiştir. bu durumda döngü oluşmasını zaten bekleyemeyiz. çünkü farklı bloklardan ip almıştır makina.

bakmak isterseniz eğer;

başlat>çalıştır>cmd (enter) siyah ekran gelir. buraya

ipconfig    -all (enter) yaptığınızda liste gelecektir. bu durumda listeyi incelemeniz yeterli olacaktır.

listede hem local hemde wifi tarafından verilen ipleri göreceksiniz.

asesbaşı
07-08-2009, 17:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

modemin içinde Wireless'ın açık olduğuna emin ol enable wireless seçeneği vardır onu tıkla ve kablosuz bağlantının drvierlerının yüklü olduğuna emin ol dostum  sonrada laptopun üstünde wireless tuşu olabilir oda kapa olabilir onu kontrol et  ağ bağlantılarından kablosuz ağ bağlantısının açık olduğuna emin ol kablolu bağlantıyı kapa ve modemin içinde kablosuz bağlantına isim ve şifre koy sonrada kablosuz ağ bağlantısın tarayıp  senin bağlantını bul çift tıkla ve şifreni gir bağlan( önceden girmeyi denediysen kablosuz bağlantıyı  tıklamış ve şifresiz girmeye çalışmıştıysan özelliklerden senin modemin ismi sil tekrar bağlan yoksa eski bağlantıya göre bağlanmaya çalışır)