youtube 2. kötü süpriz

AşıK
08-06-2008, 17:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

YouTube’a erişim uzun bir süredir yapılamıyor. Açılmasını bekleyenler daha kötü sürprizlere hazır olsun.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YouTube’da yayımlanan Atatürk’e hakaret içeren videolar için dünya genelinde erişim yasağı talep ediyor.

Mtvmsnbc sitesinin haberine göre savcılık kaynakları, sitenin Türkiye’de resmi temsilcilik kurmaması halinde kapatma kararının süreceğini söylüyor.

ANA SERVER’DAN SİLİNMEDİ

Şu anda YouTube’a erişim uzun bir süredir yapılamıyor. Engellemelere gerekçe olarak ise, yasak görüntü ve ses kayıtlarının, sitenin Amerika’daki ana “server”dan silinmemesi olarak gösteriliyor. Zira, silinmeyen bu görüntelere herhangi bir ülkeden, hatta Türkiye’den değişik Proxy adresleri ile ulaşmak mümkün.

YOUTUBE’UN TÜRKİYE BÜROSU YOK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu nedenlerden dolayı görüntülerin “ana server”dan tamamen silinmesini istiyor. Ancak YouTube’un Türkiye’de temsilciliği bulunmadığı için savcılık muhatap sıkıntısı çekiyor.

Savcılık kaynakları, “Youtube’nin ABD’de bulunan merkez yönetimi bize cevap bile vermiyor. Buradaki tüm işlemleri avukatları aracılığı ile yürütüyorlar, bu da sitenin daha uzun süre ile kapalı kalmasına neden oluyor” diyor.

TEMSİLCİLİK İÇİN SÜRE DOLUYOR

Öte yandan, internet güvenliğine ilişkin yasa, YouTube’un Türkiye’de güvenlik ve yetki belgesi ile lisans almasını, ofis açmasını ve vergi mükellefi olmasını zorunlu kılıyor.

Diğer ülkelerde bu zorunluluğu yerine getiren YouTube’un, aynı işlemi Türkiye’de de yapması için görüşmeler sürüyor. YouTube’a Türkiye’de temsilcilik açması için verilen 6 aylık süre de 23 Temmuz tarihinde doluyor.

kaynak

Reborn91
08-06-2008, 19:49   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
Savcılık kaynakları, “Youtube’nin ABD’de bulunan merkez yönetimi bize cevap bile vermiyor. Buradaki tüm işlemleri avukatları aracılığı ile yürütüyorlar, bu da sitenin daha uzun süre ile kapalı kalmasına neden oluyor” diyor.
Adamlar bizi muhattaplarına bile almıyorlar.. Bizde hala peşlerinden gidiyoruz.. Ey Türkiye'm Ey... Kafayı kuma gömmekle bu sorunlar çözülmez.. erişim engellemekle çözülmez.. aaah Türküm ah.. :S

Der Rote BaroN
08-06-2008, 20:14   |  #3  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Bu, 1 hafta öncesinin haberi değil mi? Üstelik satırı satırına da aynı.

turust
08-06-2008, 20:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
168 mesaj
kickshaw
Bu, 1 hafta öncesinin haberi değil mi? Üstelik satırı satırına da aynı.
bencedeBeğenmedim

mladenbmv
09-06-2008, 00:03   |  #5  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

engelesinler bence iyi oluyor böyle.bazı arkadaşlar tepki veriyor özgürlük falan nerde diye. o arkadaşlara soruyorum size birileri küfrederse ne yaparsınız.buda öyle adamlar senin soyunu sopunu aşağılıyorlar sende buna izinmi vercen.orda dur ben vermem sen verebilirmisin peki.

Recep Baltaş
09-06-2008, 00:59   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

"Savcılık kaynakları, “Youtube’nin ABD’de bulunan merkez yönetimi bize cevap bile vermiyor. Buradaki tüm işlemleri avukatları aracılığı ile yürütüyorlar, bu da sitenin daha uzun süre ile kapalı kalmasına neden oluyor” diyor."

Daha siz YouTube'u telaffuz etmeyi bilmiyorsunuz dava açmışsınız. Çok zavallı bir konuma düşüyoruz böyle yaparak. Şimdi ne oluyor?

Bütün dünya izliyor videoları, altına isteyen istediği yorumu yapıyor Atamız ile ilgili, ama kimse bir şey yapamıyor. Kafayı kuma gömmeye devam...Daha çok beklersiniz YouTube sizi muhattap alacakta...

Adamlara Türkçe mail attığınız konusunda bile şüphem var.

Reborn91
09-06-2008, 01:03   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
Recep Baltaş
"Savcılık kaynakları, “Youtube’nin ABD’de bulunan merkez yönetimi bize cevap bile vermiyor. Buradaki tüm işlemleri avukatları aracılığı ile yürütüyorlar, bu da sitenin daha uzun süre ile kapalı kalmasına neden oluyor” diyor."

Daha siz YouTube'u telaffuz etmeyi bilmiyorsunuz dava açmışsınız. Çok zavallı bir konuma düşüyoruz böyle yaparak. Şimdi ne oluyor?

Bütün dünya izliyor videoları, altına isteyen istediği yorumu yapıyor Atamız ile ilgili, ama kimse bir şey yapamıyor. Kafayı kuma gömmeye devam...Daha çok beklersiniz YouTube sizi muhattap alacakta...

Adamlara Türkçe mail attığınız konusunda bile şüphem var.

AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

Son Düzenleme: Reborn91 ~ 09 Haziran 2008 01:03
purple_n_black
09-06-2008, 01:52   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

bende yakın zamanda şöyle bir haber okudum:

Haftalardır kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube, bu gelişmeler karşısında uzun zamandır süren sessizliğini bozdu. Türk kullanıcılara ulaşamamaktan dolayı üzgün olduklarını belirten YouTube yetkilileri "Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içerik, çoğunluğu oluşturan bir grubun YouTube kullanımın etkilememeli" dedi ve "Erişimi yeniden açın!" diyerek adeta Türk yetkililerine yalvardı:

Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içerik, çoğunluğu oluşturan bir grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememelidir.
Son bir yıldır, uygunsuz içeriğe sahip olan az sayıda video ile ilgili problemleri çözüme ulaştırmak, uyarı mesajları gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaktayız.

TÜRK KULLANICILARINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi konusunda görüşmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz.

Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor.

YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız.'

Recep Baltaş
09-06-2008, 02:08   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Evet bu haberi biz yayanladık ama ne değişir ki?

purple_n_black
09-06-2008, 03:13   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

'Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor'

eğer böyle bir cümle telaffuz edildiyse bu Türk kullanıcılar açısından önemli birşey bence..

Recep Baltaş
09-06-2008, 03:28   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Ticari bir kaygı görüyorum.

Selçuk İslamoğlu
09-06-2008, 03:44   |  #12  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Google ve grubu her zaman "Don't be evil" politikası güdüyor. Yani bulundukları ülkeler ne isterse onu yapıyor. Youtube'un ticari kaygısı olduğunu sanmıyorum. Biz olsak ne olur olmasak ne olur onlar için...

RocKhan
09-06-2008, 04:05   |  #13  
Yıllanmış Üye
153 mesaj

belçikayla mahkemelik olmuşlardı bi ara son durumu bilmiyorum.ama çindede çinin istediği şekilde bazı düzenlemelere gitmişlerdi.

Pagan
10-06-2008, 19:05   |  #14  
Taze Üye
16 mesaj
Recep Baltaş
Ticari bir kaygı görüyorum.
Parasal yönde ne olabilir ki?

57mm
10-06-2008, 19:20   |  #15  
Yıllanmış Üye
336 mesaj

az da olsa çok da olsa ticari kaygıları vardır. sonuçta türkiyedeki kullanıcılar azımsanacak kadar az degil.... reziliz kumla oynuyoruz ne diyelim......

uGuR.uK
10-06-2008, 20:46   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bizim ülkemizdende de milyonlarca dolar kazanıyor youtube, buralardan girilmesi ve kullanıcı sayısı oldukca fazla ki bu degerlerde sitenin popülarite ve degerini etkilemekte. ancak adamları artık o kadar sıkmışızki "neyse ney boşverelim" demişlerdir ki ben olsam bende derdim acık olim. bu geri kafalılıkla nereye kadar...

hdman
11-06-2008, 10:21   |  #17  
Taze Üye
7 mesaj

Arkadaslar Atamiza kufrediyorlar...Fikirlere saygiliyim fakat ozgurluk diyen arkadaslara bisey demek istiyorum ozgurluk sadece youtubeden mi ibaret yapmayin varsayin ki ananiza kufrediyorlar siz ne yaparsiniz o zaman kapatmaz misiniz ? adamlar muhatap almiyosa almasinlar musteri daima haklidir.

efe01
13-06-2008, 18:08   |  #18  
Taze Üye
1 mesaj

Ben bir öğretmenim ve arkadaşlar Türk milleti olarak bence her türlü haksızlığa,iftiralara hazır olmalıyız.Eğer ki Atatürk'ün bizlere öğütlediği gibi muasır medeniyetlerin seviyesine ulaşamadığımız zaman bu tür iftiralar ve suçlamalar olacaktır.Peki bunlar bizim Atatürk'e olan sevgimizi,saygımızı azaltıyor mu bence ''hayır''..Ayrıca birçok yabancının özel ofisinde ve evinde Atatürk ile ilgili yazılar,resimler olduğunu da biliyorum.Bu açıdan olaya bakarsak bence Youtube sitesini engellemek Türk halkının dünyadaki gelişmelerden yoksun kalması demek oluyor.

bakbas
13-06-2008, 19:52   |  #19  
Yeni Üye
26 mesaj

ne kadar yasak yaparsalar yapsınlar  sonucta insan oğlu kırar yapar gene girer yane :) N diyebilcenkii ne kadara kadar kapatma   kararı olcak illaki acılcak bir gün ( gecende gene chipin ana sayfasında vardı youtube ilgili gene bir yazı)