Yüksek Özelliğe Rağmen Düşük Performans

CANMERT
01-05-2010, 22:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bilgisayarımın Sorunu Kopyalama Hızları Yavaşladı Kopyalama Hızı Olarak Bahsettiğim 2 Farklı Harici Disk Üzerinde Değil Bilgisayarla Taşınabilir Harddisk Arasında Veya Bilgisayarla USB Flash Arasında 1GB Dosya Eskiden max. 5Dk kopyalanırken Şimdi Min. 30Dk Sürüyor. 2GB RAM Vardı Eski Ram ları Bir Köşeye Bırakıp 4 Adet 1GB RAM Aldım Suan 4GB RAM Var.Fakat Değişen Bir Durum Yok. RAM Değiştirmeme Rağmen Değişiklik Olmadı Ve Şuan 2GB lık Bir Ekran Kartı Siparişi Verdim. ACABA SORUN HARDDİSKTE VEYA ANAKARTTA OLMA İHTİMALİ VARMI VARSA NASIL ANLAYABİLİRİM.

Bilgisayarımın Özellikleri

• Pentium4 3.00GHZ INTEL DESKTOP BOARD D865PERL Anakart
  • nVidia GeForce FX5500 256mb Ekran Kartı
  • 4GB 400Mhz RAM

Banned
01-05-2010, 23:14   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ram değiştirmişsiniz ki muhtemelen bu değişiklikten sonra format atmamışsınız ve muhtemlende işletim sisteminiz xp ki veriyolu çakışması oluyor ve bu çakışmaya bağlı olarak bir usb cihaz kullandığınızda hem cihaz kullanımı çok zor oluyor hemde sistem bu esnada kasılıyor.  Tahminim bu yönde ancak taktığınız ramlerde sorun veya ram anakart uyum sorununuzda olabilir.

mcafee23 ayrılmıştır
01-05-2010, 23:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

2 gb'lık AGP ekran kartı varmı piyasada :)

Banned
02-05-2010, 15:51   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

İşletim sistemi kurulurken donanımlar taranır ve her donanıma anakart üzerinde bulunan veriyollarından (haberlşeme kanalları) biri atanır. Özellikle eski chipsete sahip anakartlarda, eski bios sürümlerinde ve bu işi doğru dürüt yapmayı beceremeyen xp de bir veriyolunun birden çok donanıma atanması ile karşılaşılabilinir ki buna veriyolu çakışması (IRQ çakışması) denir. Örneğin erkan kartının kullandığı yol ile ses kartının kullandığı yol aynı olursa müzik dinleyeceğiniz zaman ekran donmaya başlar. Bir diğer örnek dvd yazıcı ile ses kartına aynı veriyolu atanırsa bir dosya yazdırılacağı zaman yazma hızı oldukça düşer ve yazma süresi saatlere kadar uzar aynı zamanda bu süre zarfında bilgisayardan alınan ses kesik kesik ve sorunlu olur. Çakışmayı aygıt yöneticisini açıp görünümden bağlantıya göre kaynaklar seçeneğini seçip kesme isteği listesinden parantez içerisindeki numaralardan takip edebilirsiniz. Aynı numaraya sahip aygıtlar aynı veriyolunu kullanıyordur.

Sorununuzun çöümüne gelince ya eski doananımını tekrar takın yada format atın. Direk işletim sistemi üzerinden nasıl yapılacağınız anlatırdım ama bu oldukça zahmetli ve uzun olacaktır.

CANMERT
04-05-2010, 17:21   |  #5  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Parçayı Değiştirmeden Öncede Aynı Sorunum Vardı ve Halen Devam Etmekte Dediğin Yol Deneyeceğim