1 DVD yi 40-45 dakikada yazıyorum

HPQ-User
25-03-2008, 20:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

musener sormuş:
Yeni dvd writer ımla 4x hızda dvd yazımı 40-45 dakikamı alıyordu. 8x de de 50 dakika gibi birşey. DVD writerımı alıp başka bir bilgisayara taktım ama orada çok güzel çalıştı. Sonra harddiskimin IDE ve anakartın Sata destekli olmasından dolayı veri aktaramında bir düşüş olabileceğini söylediler. Yeni harddisk almayı düşünmeye başlamıştım ki bir şey keşfettim. Ram lerimden bir tanesini çıkarıp dvd çekmeyi denediğimde  normal bi şekilde yazdığını gördüm. Ama 2. ram i tekrar taktığımda eski sorun yine başladı. Ben hiç bişi anlamadım bu işten. Teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
FOXCONN SATA Destekli Anakart, Pentium 4, 3.2 GHZ, 2*512 MB DDR 400 MHZ RAM, 60 GB IDE HARDDİSK, NVİDİA 6200 Ekran Kartı.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12;MEGAUPLOAD 1.0

uGuR.uK
25-03-2008, 22:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

iki ram arasında uyumsuzluk varsa eger(calısma frekansı veya cas degerleri arasında bi farklılık yani), iki bir aradayken dvd yazım işlemini etkiliyor olabilir, şöyleki; dosyalar sabit diskinden direk dvd'ye gecmez, kullandıgın program once onları yazmaya uygun olarak önbellegine alır(ki bu işlem ram'lere taşınması yani) ordan dvd'ye yazdırılır. ve dedigim gibi iki ram arasında bi uyuşmazlık varsa bu hdd>ram>dvd sıralamasının tam ortasında bi takılma yaşanıyor olabilir. ram'lerin hakkında tam bilgi icin EVEREST programını kullanabilirsin...

1ol3irol
26-03-2008, 00:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,714 mesaj

ram'leri anakarttaki aynı renklere takmayı dene? eğer aynı renkteyse farklı renklere tak. yuvada da bi sorun olabilir.

musener87
08-05-2008, 12:19   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

DVD yazma sorunumu hala gideremedim. O günden beri birkaç kombinasyon daha denedim ama sorun şurdadır tespitinde bulunamadım.

Çift 512 ram ile sorun oluştuğunu daha önce söylemiştim. Ram'lerde sorun olup olmadığını anlayabilmek için bir de 1 gb lık ram ile deneme yaptım ve malesef düzelmedi.
Daha sonra sata hardisk bulup onunla deneme yaptım(bu sırada çift 512 ramim takılı durumda). Bu durumda sorun çıkmadı.

Yani olayın en başında sorunun hardiskimin sata olmamasından kaynaklandığını düşünüyodum. Ancak şans eseri tek ram i çıkarıp(hdd ile) yaptığım deneme sonunda sorun olmadığını görmem kafamı karıştırdı. Burdan sonra başka bi kombinasyon kalmadı herhalde.

elazığlı arkadaşım, everest programıyla bir ram da veri aktarımı hatası olduğunu nasıl anlayabilirim? Karşılaştırmalı test sonuçlarına bakarak anlaşılabilir mi?

NOT: DVD yazımında normalde %90-94 lerde gözüken buffer level, uzun süreli çekimlerde %15- 47- 82 gibi bir azalıp bir artan bir grafik çiziyor. Bu da ram i işaret ediyor galiba ama dediğim gibi olayı çözemedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: musener87 ~ 08 Mayıs 2008 12:28
musener87
14-05-2008, 22:18   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

yardımlarınızı bekliyorum...