100 milyon Windows 8 ve gerçekler!

CHIP Online
12-05-2013, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft 100 milyon Windows 8 sattığını söylüyor. Peki ama gerçekler ne diyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/100 ... ercekler_40314.html

Resimlerle: Windows 8: 15 artı, 15 eksi!

Microsoft, geçen 6 ay içerisinde 100 milyon Windows 8 kopyası sattığına dair bir açıklama yaptı. Peki bu kopyaların kaç tanesi gerçekten kullanılıyor?


"Moor Insights & Strategy" firması analisti Patrick Moorhead, Microsoft'un 100 milyon gibi bir dönüm noktasına ulaştığını duyduktan sonra bu soru ile ilgilenmeye başlamış. 100 milyon noktası hakkında asıl zorluğun, bu sayının ne ifade ettiğini çözmek olduğunu söyleyen Moorhead, "Bu sayı, ne kadar fazla ürünün kullanıldığı anlamına gelmiyor." diyerek konuşmasına devam etti.


Microsoft; bir ürün fabrikadan çıkıp bir tablet, PC ve benzeri bir ürüne yüklendiği zaman veya orijinal ürün üreticisi (OEM) olan bir iş ortağına lisans gönderdiği zaman, o ürünü satılmış sayılıyor. OEM'lere gönderilen lisanslar da bu 100 milyonun önemli bir kısmını oluşturuyor. Microsoft için fabrikadan çıkmış - yani satılmış – olan bu ürünlerin içerisinde, teknoloji marketlerinde yer alan ancak henüz kullanıcıların eline geçmemiş "arada kalan" ürünler de yer alıyor.


Moorhead'in 100 milyon sayısından şüphe duymasının esas sebeplerinden biri de buymuş. Doğru sorunun "Kaç tane Windows 8 PC satıldı ve kullanılıyor?" olduğunu söyleyen Moorhead "Microsoft'tan (konu hakkında) bir bilgi gelmiyor olması kötü bir haber. Eğer iyi bir haber olsaydı, Microsoft şu anda bağırarak herkese bunu duyuruyor olurdu. Microsoft, sayılar altında ezilmek yerine, hiçbir şey söylememeyi tercih ediyor." diyerek açıklamasına devam etti.


<span style="text-decoration: underline;">Peki ama bu 100 milyon Windows 8'in ne kadarı kullanılıyor? Haberimizin ikinci sayfasında...</span>


 


Tüm Konu: 100 milyon Windows 8 ve gerçekler!

Resimlerle: Windows 8: 15 artı, 15 eksi!

Kaynak: www.chip.com.tr