2. HDD eklesemmi?Ne yapmalıyım?

cemtalas
03-02-2009, 13:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
271 mesaj

Öncelikle herkese merhaba.Ben 1 ay önce yeni pc topladım.Yeni pc toplamamın sebebi diyer bilgisayarımın anakartının yanmasıydı.Şu an kullandığım HDD Seagate 500gb 7200.11 32mb.Benim diğer pcdeki HDD de bazı bilgilerim kalmıştı ve onda xp yüklü + 80 GB bi harddisk.Şimdi benim sorum o HDD yi benim yeni pcye taksam nolur?Bilgisayarda hem xp hem vista mı yüklü olur?Bilgilerime ulaşabilirmiyim?Performans sorunu olurmu?Ve en büyük sorum nası takıcam?Dil çıkarıyor Yardımlarınızı bekliyorum....

cemtalas
03-02-2009, 15:51   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

Siz yorum yazmadan ben acele edip taktım ve butün bilgilerimi görebiliyorum..Ama bir sorum var.Bu HDD de xp yüklü acaba xp oturum açabilirmiyim?

manager817
03-02-2009, 16:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Yeni topladığınız pc de vista varsa ve sizib eski pc nin diskin de kurulu bir işletim sistemi varsa , yeni topladığınız pc ye xp olan diski taktığınız da ki bunu ikinci bir disk olarak takmanız gerekir.( slave olarak) Bu şekilde xp yüklü diskinizdeki bilgilere ulaşabilirsiniz .

cemtalas
03-02-2009, 16:15   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

XP cd sini taktım ve setup falan filan çıktı.Slve olarak dediğin ne tam anlayamadım.Ben zatne xp bilgilerimi vista üzerinden goruyorum ama xp oturum açamıyorum.

manager817
03-02-2009, 16:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

xp oturum açamazsınız, çünkü bilgisayarınızda  da zaten xp den üzt düzey bir işletim sistemi var vista, bunu yapmak istiyorsanız  yani bilgisayarınızda hem vista hem xp olsun diyorsanız, vista üzerine virtual machine yada vmware programı kurup onun üzerinden xp kurabilirsiniz , diğer bir yol ise vista yüklemeden önce yeni pc iniz de xp kurum sonra vista kurmanız bu şekilde tek bir diskte iki işletim sistemi olur ve açılışta pc size seçenek sunar. Fakat şuan yaptığınız gibi xp yi açamazsınız .