20 adımda laptop bataryanızın ömrünü uzatın

CHIP Online
12-02-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Laptop'unuzun pil ömrü sizi tatmin etmiyor mu? Öyleyse CHIP Online'ın 20 ipucuna kulak verin...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/20-a ... u-uzatin_10853.html

Resimlerle: Laptop bataryanızın ömrünü uzatın!

Teknolojik cihazların günden güne hızla mobilleştiği günümüzde laptoplar artık masaüstü sistemlere göre daha fazla tercih edilmeye başladı. Hatta önde gelen bazı bilgisayar üreticileri, olayı biraz daha ileri bir noktaya taşıyarak oyun laptopları dahi geliştiriyor. Önceleri kullanıcıların temel aktivitelerini sağlayabilen laptop'lar artık sistem canavarı oyunları dahi çalıştırabilir bir hale gelmiş durumda.

Ancak laptop'lar her ne kadar ilk çıktıkları günden bu yana fazlasıyla yol kat etmiş olsa da, batarya teknolojisinde kayda değer bir gelişme olmaması nedeniyle batarya ömrü hala laptop kullanıcıları için ciddi bir problem. Özellikle bugün için geliştirilen oyun ve diğer uygulamaların, laptop'ları fazlasıyla yorduğu ve dolayısıyla bu yorgunluğu bataryaların pek fazla kaldıramadığı söylenebilir.

CHIP Online, laptop'larının batarya ömrünü uzatmak ve bataryanın kısa sürede kullanılamaz hale gelmesini engellemek isteyen kullanıcılara kapsamlı bir rehber hazırladı. 20 maddeye böldüğümüz bu adımları izlediğiniz takdirde siz de laptop'larınızın bataryasını daha uzun yıllar kullanabileceksiniz.

Makalemizin devamını galeri sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.


Tüm konu: 20 adımda laptop bataryanızın ömrünü uzatın

Resimlerle: Laptop bataryanızın ömrünü uzatın!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Laptop'ların pil ömrünü artırmak için sizin önerecekleriniz...

dtergin
08-03-2009, 18:53   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2006

Benim kendi gözlemlerime dayanarak keşfettiğim bir yöntemi paylaşmak istiyorum: Laptopumu aldığım ilk sene bataryayı tamamen şarj ettikten sonra fişi çıkarıyor ve tekrar fişe takmak için bataryanın tamamen boşalmasını bekliyordum. Bu şekilde kullandığımda 1 sene sonra batarya öldü ve değiştirmek zorunda kaldım. Daha sonra batarya dolsa bile sürekli prizde takılı olarak kullanmaya başladım, batarya dolduğunda yoğun işlemler yapsam bile bataryanın ısınmadığını, yani cihazın şebekeden güç çektiğini keşfettim. 3 senedir bu şekilde kullanıyorum ve bataryayla ilgili bir problem yaşamadım henüz...

ilginch
08-03-2009, 19:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

aynen katılıyorum.
batarya dolduktan sonra kapanır, bilgisayar elektriği prizden çeker.