2000TL'lik toplama nasıl olmuş?

rakpunar
11-05-2012, 21:18   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 33
550 mesaj
Alıntı: Umut BAŞER  
Hemen senin dediğinin yanlış olduğu için aynı sisteme sahip bir arkadaşa gittik ana kartımı ve işlemcimide götürdüm ben i5 2500k fx işlemciyle karşıladık i5 2500k skorda galip ayrıca bilmeden konuşma rakpunar 1866 mhz e kadar doğal destek verirmiş 1866mhz den düşük takarsan ha 1600 mhz tak ha 1333mhz fark etmez AMD bile diyor en iyi kararlılığı 1866 mhz ile alırsınız dier frekansların bir farkı olmaz diye töbe tö
Öncelikle ne tür bir test yaptığınızı ve mümkünse test sonuçlarını verirsen ondan sonra böyle konuşma hakkı doğar. Ne yani herkesin bildiği FX serisinin 1866mhz RAM desteklediği yalan mı yani? :) Ayrıca yanlış duymadıysam 1600mhz ram ile 1333mhz ram farketmez diyorsun. 1333mhz ram cl7 ise bu durum böyle ama diğer türlü hiç sanmıyorum. :) Overclocksuz denediğinde i5 2500k 1600mhzlik ram'i 1333mhz olarak görür ve kullanılır. i5 2500k'ya denk olabilecek FX-8150 gibi bir işlemcide ise 1600 olarak gözükür ve kullanılır. Nasıl olurda 1600mhz ram'i 1333mhz'den farksız kullanacak buna bir kanıt gösterebilir misin? Şu AMD'nin açıklamasını falan mesela verebilir misin? Yanlış anlama ben hiçbir şekilde insanlara bilgiçlik taslamam. Kendi bildiğimin farkındayım bilmedikleriminde. Bilmediğim birşey söylediğin için öğrenmek amaçlı soruyorum. Karşımdaki insanlarında "ne bilip bilmediklerini" müneccim değilim bileyim. O yüzden kimsenin bilgisinide üç beş lafıyla sorgulamam. Sırf benim yazdığım bir yorumla sistemini alıp koşarak arkadaşına gittin madem daha ayrıntılı bir test sonucu verebilirdin. Zahmet etmişsin o kadar. i5 2500k var işin içinde anladıkta, diğer bileşenler ne? Yaptığınız test ne? Kaldı ki yaptığınız test işlemciyi ilgilendiren bir test ise zaten i5'in üstün gelmesi normaldir. Tekrar söylüyorum. Ukalalık yada bilgiçlik taslamak değil amacım. Bilgi alışverişini severim. Öğrenmeyi, öğretmeyi, yanlış bildiğimi düzeltmeyi severim. Yanlış bildiğim birşey olduğunu idda ettiğiniz için ayrıntılı bilgi istiyorum. Teşekkürler yorumunuz için.

Umut BAŞER
11-05-2012, 21:23   |  #27  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
128 mesaj
Alıntı: rakpunar  
Öncelikle ne tür bir test yaptığınızı ve mümkünse test sonuçlarını verirsen ondan sonra böyle konuşma hakkı doğar. Ne yani herkesin bildiği FX serisinin 1866mhz RAM desteklediği yalan mı yani? :) Ayrıca yanlış duymadıysam 1600mhz ram ile 1333mhz ram farketmez diyorsun. 1333mhz ram cl7 ise bu durum böyle ama diğer türlü hiç sanmıyorum. :) Overclocksuz denediğinde i5 2500k 1600mhzlik ram'i 1333mhz olarak görür ve kullanılır. i5 2500k'ya denk olabilecek FX-8150 gibi bir işlemcide ise 1600 olarak gözükür ve kullanılır. Nasıl olurda 1600mhz ram'i 1333mhz'den farksız kullanacak buna bir kanıt gösterebilir misin? Şu AMD'nin açıklamasını falan mesela verebilir misin? Yanlış anlama ben hiçbir şekilde insanlara bilgiçlik taslamam. Kendi bildiğimin farkındayım bilmedikleriminde. Bilmediğim birşey söylediğin için öğrenmek amaçlı soruyorum. Karşımdaki insanlarında "ne bilip bilmediklerini" müneccim değilim bileyim. O yüzden kimsenin bilgisinide üç beş lafıyla sorgulamam. Sırf benim yazdığım bir yorumla sistemini alıp koşarak arkadaşına gittin madem daha ayrıntılı bir test sonucu verebilirdin. Zahmet etmişsin o kadar. i5 2500k var işin içinde anladıkta, diğer bileşenler ne? Yaptığınız test ne? Kaldı ki yaptığınız test işlemciyi ilgilendiren bir test ise zaten i5'in üstün gelmesi normaldir. Tekrar söylüyorum. Ukalalık yada bilgiçlik taslamak değil amacım. Bilgi alışverişini severim. Öğrenmeyi, öğretmeyi, yanlış bildiğimi düzeltmeyi severim. Yanlış bildiğim birşey olduğunu idda ettiğiniz için ayrıntılı bilgi istiyorum. Teşekkürler yorumunuz için.
Rakpunar kardeşim bugün biraz agresifim kusra bakma baz işer oldu da okulda kusra bakma senin benden daha iyi bilgili olduğunu bende biliyorum ama gidip MR_YAMYAM abimize bilgisine ve yaşına da hürmet edilmemesi beni çok sinirlendirdi yani kardeşim senden özür diliyorum YAMYAM abi ye ve dier üstün üyelerimize saygısızlık yapan arkadaş yüzünden

Umut BAŞER
11-05-2012, 21:26   |  #28  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
128 mesaj

Ayrıyetten kardeşim anlatmak istediğim 1600 mhz de de 1333mhz de de AMD nin f8 8150 nin tam performansda çalışmayacağı ayrıca 1866 mhz sanırsam tam desteği onsuz tam güçte kullanılamaz demek istemiştim tam olarak birazdan diğer sorularınıda yanıtlayacağım sırasyıyla okuyorum

rakpunar
11-05-2012, 21:32   |  #29  
Yıllanmış Üye
550 mesaj
Alıntı: Umut BAŞER  
Ayrıyetten kardeşim anlatmak istediğim 1600 mhz de de 1333mhz de de AMD nin f8 8150 nin tam performansda çalışmayacağı ayrıca 1866 mhz sanırsam tam desteği onsuz tam güçte kullanılamaz demek istemiştim tam olarak birazdan diğer sorularınıda yanıtlayacağım sırasyıyla
Mr_YAMYAM abimize yapılan saygısızlağa bende uyarımı yaptım zaten. Benimde ona karşı herhangi bir saygısızlığım olmadı. Karşılıklı güzel fikir ve bilgi alışverişi yaptık. Söylediği şeylerden sonra beni araştırıp daha ayrıntılı öğrenmeye itti. Ayrıca işlemci konusunda söylediğim şeylerde bazı cümlelerde hatalar olabilir. Anlatmak istediğimi tam olarak anlatamamış olabilir. AMD'nin FX-8150'sinin tam performansla çalışması tabi ki 1866mhz olduğu koşulda geçerlidir. Ben işlemciden ziyade RAM'lerin tam performanslı çalışacağını söylemek istiyordum. Galiba anlatımda hatalarım oldu. :)

Umut BAŞER
11-05-2012, 21:36   |  #30  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
128 mesaj

Benimde RAKPUNAR kardeşim zaten okulda en yakın arkadaşımla kafa göz kavga ettiğim için kafam bozuk kusra bakma benimde anlatımda yanlışık olmuş özür dilerim

slayer_
11-05-2012, 21:47   |  #31  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Mr.YAMYAM yazdığımı almana gerek yok demişsin. Peki arkadaşlar aldığım ram'i yazdım. Benim yazdığım anakartı alsam oluyor mu yani? Amacımı belirttim oyun bilgisayarı olacak. Sorunsuz, kaliteli şekilde, yazdığım işlemci, ekran kartı, anakart, ram vs oyunları çalıştırmaya yetecekse bütçeyi zorlamak istemiyorum ama yok takılmadan oynamak istiyorsan bunlarla olmayacaksa bileyim?

rakpunar
11-05-2012, 21:52   |  #32  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

RAM'i almışsın artık. Daha ram üstüne pek konuşmaya gerek yok. Ben herhangi bir sorun olacağınıda sanmıyorum.

Umut BAŞER
11-05-2012, 21:58   |  #33  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
128 mesaj

Rakpunar abi ye katılıyorum ya fazla bir fark olmaz 1866 mhz olsayıdı tüm sistem gücünü kullanırdın.

rakpunar
11-05-2012, 22:00   |  #34  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Ek olarak RAM'ler anakartın RAM destek listesinde de mevcutlar.

Umut BAŞER
11-05-2012, 22:09   |  #35  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
128 mesaj

Oda doğru aslında :D

slayer_
11-05-2012, 22:49   |  #36  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Arkadaşlar sağolunda neden kimse o sistemle oyunları oynayabilirsin ya da oynayamazsın demiyor. Hep aynı soruyu soruyorum, sağolun uyumluluk konusunda sıkıntı çıkmayacak dediniz sanırım yazdığım anakartla diğer bileşenler, peki oyunlar için yeterli olacak mı merak ettiğim bu?

rakpunar
11-05-2012, 23:06   |  #37  
Yıllanmış Üye
550 mesaj

8 gb RAM, 6 çekirdek işlemci ve HD 7850(OC) oyun oynamaya yeterli olmayacaksa kırar atarsın. ^^

slayer_
11-05-2012, 23:35   |  #38  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Ha şöyle konuşun canımı yiyin:)

Umut BAŞER
11-05-2012, 23:47   |  #39  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
128 mesaj

O sistem bi oyunu ulturada kaldırmaması imkansız canını yeme durum mide falan sağlam demi :D

slayer_
12-05-2012, 00:14   |  #40  
OP Yeni Üye
38 mesaj

:) Sağolun sıra siparişlere geldi, şu vatan'la pazarland indirim yapsaydı bi

Kapalı Hesap (154666)
12-05-2012, 04:34   |  #41  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Aydınlatabilmek için yazıyorum.
Her işlemcinin bir FSB uyumu vardır.
Her anakartın destekleyebileceği bir FSB uyumu vardır.
Her ramın FSB hızına olan uyumu vardır.
Herkesler bilir ki 1600MHZ bir ram kullanıldığında bu değeri asla göremeyiz. Peki bu değer neye göre hesaplanır.
Kabaca DDR3 tipi ramlar kendi FSB uyumu içerisinde 3 e bölünerek gerçek frekansı bulunmaktadır. İşte bu frekans işlemci ve sistemin CLOCK yani saat hızıdır. Bu hızı Anakart üzerindeki çhipsetler ve işlemcinin FSB si (Önbellek) ve ramlar birbiriyle senkronize olarak çalışması içindir.
Daha detaylı anlatmak gerekirse.
Örnek saat hızımız 400 MHZ olsun.
İşlemci ve ramlar bu frekansa kilitlenir ve ortak hareket ederler. Yani hızı 533 MHz olan ramlar 400MHz lik bir clock hızına ayak uydurarak çalışmak zorundadır. Aksi takdirde ramlar daha hızlı ya da chipset daha hızlı olursa işlemcide over-flow (taşma) olacak ve hata vererek kilitlenecektir. Bu senkronu İşlemci üzerindeki saat hızı ayarlar ve işlemcinin saat hızı ile birlikte tüm birimler ortaklaşa çalışırlar.
İşte çoğu arkadaşımızın atladığı birşey vardır.
İşlemcimizin saat hızı 333MHz olursa ve etkin fabrika hızı 3.3GHz olursa . 10 çarpan değeriyle bu hıza ulaşılacak ve işlemci tam performansta çalışacaktır. Eveet ama ramlarımızın hızı 533 ise o zaman ne olacak. İşte karışma olmaması için ramlar da mecburen 333MHz de çalışacaktır. Eğer bizler bu hızı öyle ya da böyle yükseltirsek İşlemcimiz O.C olacak yani saat hızı aşırtma olacak ve daha yüksek hızlarda çalışmaya zorlanacaktır.
İşte bu yüzden etkin ve stabil bir çalışma için işlemcimizin bu değerini bilmemiz ve sistemimizi bu değere uygun olarak optimize etmeliyiz.
NASIL mı.
Herkesler bilir ve görür ki AMD işlemcilerde bu değerleri (Çarpan kilidini) açıp kapatabilmekteyiz. Bunu anakartımız da destekliyorsa en optimal ayarları yapmış oluruz.
Birçok yerde okumuş duymuşsunuzdur.
AMD ler çok ısınır derler.
Ya da İNTEL daha stabil çalışır derler.
Buna benzer iyi ya da kötü yönde çok eleştri görülmektedir. Bunların esas sebebi bu optimizasyonu bilgisizce yapmaktan kaynaklanmaktadır.
Bu durumda slayer arkadaşımız ramları aldığına göre işlemciyi ve anakartı biraz daha araştırarak alması tüm sorunları bence ortadan kaldıracaktır.
Zaten ekran kartı veya diğer bileşenler bellidir.

slayer_
12-05-2012, 11:06   |  #42  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Açıklamaların için çok teşekkürler. Gerçekten 2 hafta boyunca ben nasıl bir sistem toplayacağım diye iki forumda sayfalar açtım açılan konuları okudum sorular sordum. Hiç bir bilgim yokken baya şey öğrendim kendime göre. Vatana gittim ordanda toplatıp liste yaptırdım. Çalışana fx6100 düşündüğümü söyledim ve asus m5a97'yi kendisi önerdi ram'i de listeye yazdı herhangi bir uyumsuzluk olduğunu söylemedi. Ya sizin kadar bilmiyordur ya da baştan savma yapıyordur işini o halde.
OC, raid, crossfire vs yapacağımı zanetmiyorum. Usb 3.0'da kullanmıyorum. Ram'i aldım artık işlemcide de herkes fx 6100'ün işimi göreceğini söylüyor bu yüzden intele  fazladan para vermek istemiyorum. O halde bu sisteme uygun benim sençtiğim anakartla arasında çok fiyat farkı olmayan bir anakart önerebilirmisiniz Mr_YAMYAM. Eğer ram gerçekten fx 6100 ile iyi olmayacaksa Vatan bilgisayarda bulunan, fx6100 ve önereceğiniz anakarta uygun bir ram'de önerebilirsiniz. Ram'i Vatandan aldım ve kutusunu dahi açmadım. Değiştirirsem sıkıntı çıkaracaklarını sanmam. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Kapalı Hesap (154666)
12-05-2012, 17:07   |  #43  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: slayer_  
Açıklamaların için çok teşekkürler. Gerçekten 2 hafta boyunca ben nasıl bir sistem toplayacağım diye iki forumda sayfalar açtım açılan konuları okudum sorular sordum. Hiç bir bilgim yokken baya şey öğrendim kendime göre. Vatana gittim ordanda toplatıp liste yaptırdım. Çalışana fx6100 düşündüğümü söyledim ve asus m5a97'yi kendisi önerdi ram'i de listeye yazdı herhangi bir uyumsuzluk olduğunu söylemedi. Ya sizin kadar bilmiyordur ya da baştan savma yapıyordur işini o halde.
OC, raid, crossfire vs yapacağımı zanetmiyorum. Usb 3.0'da kullanmıyorum. Ram'i aldım artık işlemcide de herkes fx 6100'ün işimi göreceğini söylüyor bu yüzden intele  fazladan para vermek istemiyorum. O halde bu sisteme uygun benim sençtiğim anakartla arasında çok fiyat farkı olmayan bir anakart önerebilirmisiniz Mr_YAMYAM. Eğer ram gerçekten fx 6100 ile iyi olmayacaksa Vatan bilgisayarda bulunan, fx6100 ve önereceğiniz anakarta uygun bir ram'de önerebilirsiniz. Ram'i Vatandan aldım ve kutusunu dahi açmadım. Değiştirirsem sıkıntı çıkaracaklarını sanmam. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.
Senin konu ile ilgili olarak ciddi araştırma yapmaktayım. Ancak aha şu iyidir bunu al demek yerine önermiş olduğum bileşenin özelliklerine göre önermem lazım ki iler de bir sıkıntı olursa hemen halledelim diye.
Şu anda AMD işlemciler ve anakartlarla ilgili teknik dökümanları arıyorum. İşlerin yoğunluğundan dolayı da fazla giremiyorum. Eğer acele etmezsen ve almış olduğun ramları iade edebilirsen araştırmalarımı bu yönde devam ettiririm.

slayer_
13-05-2012, 00:25   |  #44  
OP Yeni Üye
38 mesaj

En başta yazdığım sistem 2000TL'yi tam buluyor. Açıkçası en fazla 100TL daha genişletebilirim o yüzden yazdıklarımın üzerine fazla koymamam gereken ram ve anakart benim için daha iyi olur.Ram'in kutusunu dahi açmadım değişiklik yaparsam sıkıntı çıkaracaklarını zannetmiyorum. Sizi beklerken ben diğer parçaları sipariş veririm o yüzden acele etmenize gerek yok. Teşekkür ederim tekrar.
(Ram'i 111TL'ye aldım %8 peşinat indirimi ile, ASUS M5A97'yi ise 217TL'ye bulduğum yer var)

Kapalı Hesap (154666)
13-05-2012, 04:09   |  #45  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

http://www.teknobiyotik.com/dona ... b3-atx-anakart.html
Şöyle bir kart buldum.
Basit ama güçlü bir karta benziyor. Ramlara da uyumlu olduğunu düşünüyorum.
Teknik detaylarını araştırıp bakacağım.

slayer_
13-05-2012, 21:04   |  #46  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Kasayı bu siteden alacağım, extradan kargo ücreti ödememiş olurum uygun olur umarım bu kart.

Kapalı Hesap (154666)
13-05-2012, 22:04   |  #47  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: slayer_  
Kasayı bu siteden alacağım, extradan kargo ücreti ödememiş olurum uygun olur umarım bu kart.
Anakartta bazı önerilerim olacak.
Dikkat edersen chipseti 990A 970A gibi numaraları vardır. Bunlar chipsetlerin göstergesidir.
Chipsetlere göre tercih edebilirsin.
Şu anda benim gördüğüm 990 serileri daha pahalı olan seriler.

ogZ10
15-05-2012, 13:56   |  #48  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

anakart üreticisinin sitesinde ram uyumluluğu gözlüküyor.modele gerin ve ingizcede support yazan yere girin memory ....... yazan yerde yazar.bir liste çıkar karşınızıa