2000TL'lik toplama nasıl olmuş?

slayer_
11-05-2012, 13:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Arkadaşlar uyumluluk konusunu pek anlamam ama uzun süren araştırmalarım sonucunda toplamı 2000TL bulan bir sistem topladım. Amacım şu anki tüm oyunları full seviyede 3-4 sene oynayabilmek. Görüşleriniz önemli. (Parçaların hepsini Vatan'dan almicam,örnek olsun diye linki ordan yazıyorum, daha uygun sitelerden sipariş vereceğim eğer %25 yapmazlarsa) 

AMDFX X6 6100 SOKET AM3+ 3.3GHZ 14MB CACHE 32NM İŞLEMCI 
http://www.vatanbilgisayar.com/c ... ils.aspx?I_ID=57064

ASUS M5A97 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ANAKART 
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=55742

WD 3.5" 500GB CAVIAR BLUE 16MB CACHE SATA 3.0 7200RPM HARDDISK 
http://www.vatanbilgisayar.com/D ... ils.aspx?I_ID=51628

SAPPHIRE HD7850 O.C. GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11.1 
http://www.vatanbilgisayar.com/s ... ils.aspx?I_ID=59883

LG 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI (ALINDI) 
http://www.vatanbilgisayar.com/l ... ils.aspx?I_ID=59182

AOC 21.5" F22S+ GENİŞ EKRAN LCD MONİTÖR (ALINDI) 
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=45252

CORSAIR 8GB (2*4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9 DUAL KIT RAM (ALINDI) 
http://www.vatanbilgisayar.com/c ... ils.aspx?I_ID=56399

Aerocool Strike X GT Devil Red Mid Tower ATX Kasa 
http://www.teknobiyotik.com/dona ... tower-atx-kasa.html

OCZ ZS Series 750W 80+ BRONZE Güç kaynağı 
http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5206

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 13:48   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Ramlar uyumsuz ve anakart iyi değil.

slayer_
11-05-2012, 13:48   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Ram neyle uyumsuz.

İşlemcide benim yazdığım mı yoksa bu mu daha iyi olur.
http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2312

Son Düzenleme: slayer_ ~ 11 Mayıs 2012 13:49
Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 13:53   |  #4  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: slayer_  
Ram neyle uyumsuz.

İşlemcide benim yazdığım mı yoksa bu mu daha iyi olur.
http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2312

1600MHz CL9 ramların hızları hakkında bilgin yok gördüğüm kadarıyla. Ayrıca işlemcinin değerlerini bilmeden anakart ve ram seçimi yapılmış gibi.
İlk yazdığın işlemci 8 çekirdeklidir. Son yazdığın ise 4 çekirdeklidir. Aradaki farkları araştırarak bulmalısın.

rakpunar
11-05-2012, 14:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 33
550 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
1600MHz CL9 ramların hızları hakkında bilgin yok gördüğüm kadarıyla. Ayrıca işlemcinin değerlerini bilmeden anakart ve ram seçimi yapılmış gibi.
İlk yazdığın işlemci 8 çekirdeklidir. Son yazdığın ise 4 çekirdeklidir. Aradaki farkları araştırarak bulmalısın.

Anakart ve RAM işlemci ile uyumludur. Ayrıca FX-6100 8 çekirdek değil 6 çekirdek bir işlemcidir. Phenom II x4 965'ten daha iyidir. Anakart 1866mhz RAM'e kadar hız aşırtmasız destek verir ve seçtiği RAM'ler FX-6100 ile takar takmaz 1600mhz hızda çalışır. Herhangi bir uyumsuzluk olmaz. Ama RAM'ler daha iyi olabilirdi. Daha iyi derken 1866mhz cl9 ripjaws falan olabilirdi. Ama o RAM'lerde gayet iyi.

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 14:13   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: sekisila  
İşlemcin ilk yazdığın daha güzel.

Ancak RAM'ler nedne uyumsuz bende merak ettim?

Uyumsuz olduğunu söylüyor 2 satır açıklama yapmaya eriniyor.

Bide ukala ukala "bilgin yok heralde" diyor. Bilgisi olsa buraya gelip sormaz zaten. !!

Vazgeçtim
Sizler daha iyisini bilirsiniz.

slayer_
11-05-2012, 14:14   |  #7  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Açıkçası 1600MHz CL9 dedin ama yine neresi uyumsuz anlamadım, zaten konuyu açarken söze uyumluluk konusunu pek anlamam diyerek başladım o yüzden varsa bi uyumsuzluk nedeni ve alternatifi işimi kolaylaştırır arkadaşlar.
İşlemci konusunda zaten çok kararsız kaldım i5 2500k'yı fiyatından dolayı eledim çünkü hem bütçeyi aşıyor hem de fx 6100'ün de işimi göreceğini öğrendim soruşturarak. Bu konudaki fikirlerinizi de merak ediyorum. O yüzden tüm sistemi yazdım.

Banned
11-05-2012, 14:37   |  #8  
Banlandı
182 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Vazgeçtim
Sizler daha iyisini bilirsiniz.

ben iyi bildiğimi iddia etmiyorum. İyi bilenlerin ukalalığından dem vuruyorum. rakpunar gibi güzel güzel açıklamak varken...

Kapalı Hesap (203105)
11-05-2012, 14:38   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj
İşlemcin ilk yazdığın daha güzel.

Ancak RAM'ler nedne uyumsuz bende merak ettim?

Uyumsuz olduğunu söylüyor 2 satır açıklama yapmaya eriniyor.

Bide ukala ukala "bilgin yok heralde" diyor. Bilgisi olsa buraya gelip sormaz zaten. !!

kendinin de dediğin gibi çok dengesiz adamsın ukala asıl sensin daha 3-4 gün önce buraya kayıt oldun herkese sataşıyorsun böyle devam edersen herkes senden nefret eder saygı kazanmak istiyorsan önce saygılı ol ve bi yanlış varsa doğruları göstererek bunu kanıtla sadece boşboş yorum yapma

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (88279) ~ 11 Mayıs 2012 14:44
Banned
11-05-2012, 14:53   |  #10  
Banlandı
182 mesaj
Alıntı: Battousai vs Kenshin  
kendinin de dediğin gibi çok dengesiz adamsın ukala asıl sensin daha 3-4 gün önce buraya kayıt oldun herkese sataşıyorsun böyle devam edersen herkes senden nefret eder saygı kazanmak istiyorsan önce saygılı ol ve bi yanlış varsa doğruları göstererek bunu kanıtla sadece boşboş yorum
senin gibi boş adamların saygısı benim için önemli sence? Ben nerde ukala adam görsem sataşırım. Bu foruma insanlar birşey öğrenmeye geliyor. Zaten burda olanlarda onlara yardım etmek ve güncel şeylerden haberdar olmak için burdalar.

Buraya gelip yok "sen 1600mhz ramleri bilmion heralde" yok "o bunla uyumsuz" gibi yorumlar yapmak yerine "rakpunar" gibi açıklayıcı ve yapıcı yorumlar yapmak gerekir. Zorunda mısın? -Değilsin. Ama eğer kendini zorunlu hissetmiyorsan buraya gelip saçma salak yorumlar yapmıcaksın.

Özet : yapıcı yorum yapıyorsan yap yoksa hiç gelme. kimse senin ukalalığını çekmez.

Son Düzenleme: sekisila ~ 11 Mayıs 2012 14:54
Kapalı Hesap (203105)
11-05-2012, 15:03   |  #11  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
senin gibi boş adamların saygısı benim için önemli sence? Ben nerde ukala adam görsem sataşırım. Bu foruma insanlar birşey öğrenmeye geliyor. Zaten burda olanlarda onlara yardım etmek ve güncel şeylerden haberdar olmak için burdalar.

Buraya gelip yok "sen 1600mhz ramleri bilmion heralde" yok "o bunla uyumsuz" gibi yorumlar yapmak yerine "rakpunar" gibi açıklayıcı ve yapıcı yorumlar yapmak gerekir. Zorunda mısın? -Değilsin. Ama eğer kendini zorunlu hissetmiyorsan buraya gelip saçma salak yorumlar yapmıcaksın.

Özet : yapıcı yorum yapıyorsan yap yoksa hiç gelme. kimse senin ukalalığını çekmez.

haha boş adamışım hade ordan sen kimsin ki buraya gelmiş bide herkese kafa taslıyor en merak ettiğim ney biliyormusun acaba kaç yaşındasın (akıl yaşın ) soruyorum kimin salakca yorumlar yaptığı çok belli 2 de bir de herkesi " rakpunar" la kıyaslama herkesin farklı bir görüşü ve bakış açısı var sen önce egolarından kurtul ondan sonra bu forum a gel yorum yaz

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 15:06   |  #12  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Kimin boş kimin dolu olduğunu herkes bilir zaten.
Ben muhattap olmam. Sadece araştırır ve öneririm. Önerirken de boş boş şunu kullan demem. Bir şeyi alacaksa neden alacağının nedeninin de öneriler doğrultusunda araştırmasını ve bilgilenerek almasını beklerim. Bilmemek ayıp değildir. Araştırıp öğrenmemek ayıptır.
Müslümanlığın doğuşundan beri tek bir kelime hala geçerliliğini korumaktadır.
OKU
Aşağıdaki resimleri inceleyip okuyanlar zaten ne demek istendiğini anlayacak ve mantıklıca yaklaşarak sebebini öğrenmeye çalışacak gerekirse araştıracaktır.
[/URL]
[URL=http://img15.imageshack.us/i/rams2.png/]

Daha önce yapmış olduğum uyumsuz olmuş eleştrisi asla çalışmaz mantığı değildir. Mutlaka çalışır. Ama nasıl ve ne şekilde çalışır. Bunu anlatmak çok uzun sürecektir. Ancak bilinmelidir ki uyum farklı bir kavramdır.

Banned
11-05-2012, 15:13   |  #13  
Banlandı
182 mesaj

Orda öyle yazmasının tek sebebi İntel ile ortak olmalarından kaynaklanıyor. AMD'de düşük performansla çalışır diye birşey yok. Tamamen İntel'in reklam kampanyası. Piyasada herşey İNTEL ile uyumlu önyargısını getirmeye çalışıyorlar. O kart AMD'de düşük performansla çalışır filan diye bir şey yok!

Öyle olsa bile. Bunu bir satır ile dile getirmeniz konuyu açan ve bilgi sahibi olmayan kişilere daha yardımcı olmuş olmanızı sağlar.

yunus07
11-05-2012, 15:17   |  #14  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
992 mesaj

Yamyam abinin yorumuna ''kendi içinde'' kızmış olabilirsin.Bari yaşına hürmet göster !!

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 15:25   |  #15  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Orda öyle yazmasının tek sebebi İntel ile ortak olmalarından kaynaklanıyor. AMD'de düşük performansla çalışır diye birşey yok. Tamamen İntel'in reklam kampanyası. Piyasada herşey İNTEL ile uyumlu önyargısını getirmeye çalışıyorlar. O kart AMD'de düşük performansla çalışır filan diye bir şey yok!

Öyle olsa bile. Bunu bir satır ile dile getirmeniz konuyu açan ve bilgi sahibi olmayan kişilere daha yardımcı olmuş olmanızı sağlar.

Eleştri sınırlarını zorlayacağına sen de bildiklerini söylesen de bizler de birşeyler öğrensek.
Hiçbir firma tekele ortak olup ta pazar payını düşürmezler. Buradaki yazılanları anlamak için çift kanal tam uyum konusunu anlamak lazımdır. Ayrıca FSB ile saat hızı değerleri nedir diye anlatmak istemiyorum. Bu değerler ortak gibi olsa da intel ile amd arasında belirgin bazı farkların olduğunu okuyan herkes bilir.
Ayrıca ramlarda çalışma voltaj değerleri standart gibi olsa da her işlemci ve anakart farklı özellikler gösterebilmektedir. Özellikle NON ECC ramlarda uyum konusu asla garanti edilmemektedir.
Burada yazılan intel uyumu, reklam değil belli seviyede uyumluluğun garanti edildiği anlamındadır.

rakpunar
11-05-2012, 15:26   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 33
550 mesaj

Mr_YAMYAM abi bu özelliklere satıcı firmaların eklediği bilgilerden ulaşmak doğru bir seçim olmaz. Velhasıl hiç alakası olmayan parçaların resimlerinide ekleyebiliyorlar. Ayrıca Corsair'in Vengeance serisini hem Intel hemde AMD platformlarda deneyip hiçbir farkının olmadığını gösteren testler ve kullanıcı yorumları da var. Buradan çıkarabilecek sonuç ise RAM markalarının işlemci firmalarıyla sponsorluk anlaşmaları yaparak bu tür ek özellikler yazması olur. Sonuçta düşünülecek olursa FX serisi işlemciler 1866mhz'e kadar doğal destek verirler. Intel 1155p işlemciler ise 1333mhz'e kadar doğal destek verirler. Yani hız aşırtmasız bir sistemde bu tür ramler FX serisinde daha iyi performans gösterir. Uyumsuz olmadığını söylerken asla çalışmaz demek istemediğinizi hatta ek bilgi olarak bu tür resimleri verebileceğinizi de düşünmüştüm. Bende herhangi bir fark olmayacağını söylemek için uyumludur dedim. Fark olmayacağının sebebide anlattığım şekildedir.
Ayrıca sekisila sende daha sakin ve düzgün cevaplar verebilirsin. Sadece "Neden?" sorusunu sorsaydın eminim Mr_YAMYAM abimiz sebebini açıklamaya üşenmez yada çekinmezdi. Hiçbirşey insanların birbirini kırmasına değmez. :)

dabbe1
11-05-2012, 15:27   |  #17  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

bence 1600mhz ramler iyi seçenek değil 2133mhz daha iyi olur ( OC ) ile destekliyorsa bence o alınmalıydı... ancak sorun olmaz...

slayer_
11-05-2012, 15:40   |  #18  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Arkadaşlar tartışmaya gerek yok yorum yapan herkese teşekkürler, ram'i aldım artık. i5 2500k işlemciyide kafamdan eledim, yazdığım listeyi düşünüyorum. Bilgisayarı toplama amacımı da yazdım, amacımı gerçekleştirmeyecek bir durum var mı onu yazarsanız sevinirim. Mesela anakart yetmez şöyle bişey al, o işlemci 3-4 yıl seni götürmez vs gibi bir durum var mı yoksa oyunlarda 3-4 sene sıkıntı çıkarmaz mı. Kardeşime topluyorum bilgisayarı 15Mayıs maaşımı aldığımda siparişleri vericem.

Son Düzenleme: slayer_ ~ 11 Mayıs 2012 15:41
Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 15:41   |  #19  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: rakpunar  
Mr_YAMYAM abi bu özelliklere satıcı firmaların eklediği bilgilerden ulaşmak doğru bir seçim olmaz. Velhasıl hiç alakası olmayan parçaların resimlerinide ekleyebiliyorlar. Ayrıca Corsair'in Vengeance serisini hem Intel hemde AMD platformlarda deneyip hiçbir farkının olmadığını gösteren testler ve kullanıcı yorumları da var. Buradan çıkarabilecek sonuç ise RAM markalarının işlemci firmalarıyla sponsorluk anlaşmaları yaparak bu tür ek özellikler yazması olur. Sonuçta düşünülecek olursa FX serisi işlemciler 1866mhz'e kadar doğal destek verirler. Intel 1155p işlemciler ise 1333mhz'e kadar doğal destek verirler. Yani hız aşırtmasız bir sistemde bu tür ramler FX serisinde daha iyi performans gösterir. Uyumsuz olmadığını söylerken asla çalışmaz demek istemediğinizi hatta ek bilgi olarak bu tür resimleri verebileceğinizi de düşünmüştüm. Bende herhangi bir fark olmayacağını söylemek için uyumludur dedim. Fark olmayacağının sebebide anlattığım şekildedir.
Ayrıca sekisila sende daha sakin ve düzgün cevaplar verebilirsin. Sadece "Neden?" sorusunu sorsaydın eminim Mr_YAMYAM abimiz sebebini açıklamaya üşenmez yada çekinmezdi. Hiçbirşey insanların birbirini kırmasına değmez. :)
Çok doğru bir yaklaşım..
Mantıklı ve akıllıca anlatım.
Tebrik ederim.
Ancak ben sana küçük bir soru sorayım.
Ramların çalışma voltajı hakkında bazı bilgiler okuruz. Bazı yerlerde özellikle vurgulanmış esnek çalışma voltaj aralığı değerleri vardır. 1.6 volt ila 1.35 volt gibi Sence bu değerler sadece O.C içinmi dir.
Ramların çalışma testlerinde fark olmadığı gözlemlense de aslında, ramlar ile işlemci çarpan değerleri hakkında da biraz konuyu karıştıralım.
Çoğu arkadaş yok AMD aşırı ısınıyor, Yok intel kötü çalışıyor, AMD tam performans veriyor, İntele O.C yapmak gerekiyor gibi yorumlarda bulunurlar.
Acaba tüm bunların sebebi ne olabilir.
1600MHz DDR3 ramlerin JETEC değerleri ne olmalıdır. İşlemci clock frekansına bu uyumlumudur. Hangi işlemcinin Clock değerleri ne kadardır.

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 15:46   |  #20  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Arkadaşlar tartışmaya gerek yok yorum yapan herkese teşekkürler, ram'i aldım artık. i5 2500k işlemciyide kafamdan eledim, yazdığım listeyi düşünüyorum. Bilgisayarı toplama amacımı da yazdım, amacımı gerçekleştirmeyecek bir durum var mı onu yazarsanız sevinirim. Mesela anakart yetmez şöyle bişey al, o işlemci 3-4 yıl seni götürmez vs gibi bir durum var mı yoksa oyunlarda 3-4 sene sıkıntı çıkarmaz mı. Kardeşime topluyorum bilgisayarı 15Mayıs maaşımı aldığımda siparişleri vericem.
Şöyle bişii al.
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=56108
Yanlız işlemci uyumu için biraz araştır. En uygun işlemciyi seç. Ben de bakınıyorum  işlemci için. Görürsem link atarım.

slayer_
11-05-2012, 16:22   |  #21  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Overclock, crossfire yapmam, tek ekran kartı kullanacağım, ona göre bişeyler önerebilirsiniz. Yazdığınız anakartın yorumlarında amd'de uyum sorunu yaşadığını söyleyen birisi var, başkasıda fx'leri destekliyor demiş. Merak ettiğim bu yazdığınız anakartta olup benim yazdığımda olmayan ne gibi artılar var 200TL'ye yakın fazla vermeye değecek?

Son Düzenleme: slayer_ ~ 11 Mayıs 2012 16:24
Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 16:39   |  #22  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Overclock, crossfire yapmam, tek ekran kartı kullanacağım, ona göre bişeyler önerebilirsiniz. Yazdığınız anakartın yorumlarında amd'de uyum sorunu yaşadığını söyleyen birisi var, başkasıda fx'leri destekliyor demiş. Merak ettiğim bu yazdığınız anakartta olup benim yazdığımda olmayan ne gibi artılar var 200TL'ye yakın fazla vermeye değecek?
Fiyat farkı askeri sınıf bileşenlerinden kaynaklanıyor. Kullanılabilir 2 adet PCI exp X1 ve 1 adet PCI olması da önemli bir tercih sebebidir.
Ayrıca almak istediğin işlemci soket yapısı AM3 tipi olduğu için FX serileriyle birebir uyumlu hatta işlemci çarpanlarını açıp kapatma özelliği olduğundan (yazılanlara göre) daha esnek bir kullanım optimizasyonu yapılabilmektedir. Ram uyumları konusunda da daha önceki almış olduğun ramları sorun teşkil etmeden optimize edebilirsin. (FSB desteği) AMD FX 990..yonga seti.

Kapalı Hesap (154666)
11-05-2012, 17:24   |  #23  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Ne yazık ki Qualified vendor list te senin ramlara destek bulamadım. Sadece asus anakartlar 1866MHZ DDR3 ramlara destek veriyor.
Bu durumda önermiş olduğum anakartı almana gerek yok.
 [/URL]
[url=http://tr.msi.com/file/test_report/TR10_2401.pdf]http://tr.msi.com/file/test_report/TR10_2401.pdf

Umut BAŞER
11-05-2012, 20:46   |  #24  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
128 mesaj
Alıntı: rakpunar  
Hemen senin dediğinin yanlış olduğu için aynı sisteme sahip bir arkadaşa gittik ana kartımı ve işlemcimide götürdüm ben i5 2500k fx işlemciyle karşıladık i5 2500k skorda galip ayrıca bilmeden konuşma rakpunar 1866 mhz e kadar doğal destek verirmiş 1866mhz den düşük takarsan ha 1600 mhz tak ha 1333mhz fark etmez AMD bile diyor en iyi kararlılığı 1866 mhz ile alırsınız dier frekansların bir farkı olmaz diye töbe töbe

Umut BAŞER
11-05-2012, 20:50   |  #25  
Umut BAŞER avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
128 mesaj
Alıntı: Battousai vs Kenshin  
haha boş adamışım hade ordan sen kimsin ki buraya gelmiş bide herkese kafa taslıyor en merak ettiğim ney biliyormusun acaba kaç yaşındasın (akıl yaşın ) soruyorum kimin salakca yorumlar yaptığı çok belli 2 de bir de herkesi " rakpunar" la kıyaslama herkesin farklı bir görüşü ve bakış açısı var sen önce egolarından kurtul ondan sonra bu forum a gel yorum
Kardeşim takma şu bilgisizleri rakpunar biliyormuş yapıyormuş boş ver "delidir ne yapsa yeridir" atasözünü getir aklına her zaman