2007 AV testi

viking20
20-12-2007, 14:20   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

2007 biterken, 50 000 civarında zararlı kullanılan bir anti-virüs testi hk.:

;

GRaNZaT
20-12-2007, 14:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,234 mesaj

En iyisi virüs testi, kendi deneme yanılmalarınızdır. Zira kullanım alışkanlıklarınız kişiseldir ve başkasına benzemez. Belki tehlikeli bir yol nispeten ama işten biraz anlıyorsanız, zaten toparlarsınız..

XxXDaRKoXxX
20-12-2007, 16:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Tek testle bir şey olmaz!

theironman
21-12-2007, 08:25   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

granzat haksız sayılmaz aslında.

black_flood
21-12-2007, 12:05   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

nod32 yazılımının zaten birsürü eksiği olduğunu birçok kişi biliyor zaten.sistem dosyaları aktifken örneğin içini açıp tarayamıyor sadece güvenli kipte açabilmekte.arşive dosyalarıda keza aynı şekilde.bu tip sıkıntılar var iken bir antivirüsün %100 virüs yakalama sertifikası alması saçmalık bence.sadece uyarıyor ama bir halt yok.ha kaspersky gibi bir antivirüse bu ödül verilse aklıma yatar dememki bu antivirüs açıklar ile dolu delikli kaşar ama nod32 malesef delikli has kars kaşarı modunda.zaten nod32 türkiyr ile görüştüm öve öve göklere sığdıramıyorlar yok amonmuş yok dmonmuş yok firewalmış hikaye bunlar.yeni bir çizim atölyesi işi aldım hep nod32 lisanslı pcler 3 yıllık ama virüsten durulmuyor zırt bırt uyarıyor sil denmesine rağmen silemiyor zaten aynı dosya aynı yerde yine virüs duruyor.bayram sonrası artık nodu kapı dışarı atmaya hazırım.lisansıda alalı 2 hafta olmuş adamlar yazık oldu 9 kullanıcılı nod32'ye. nod32 olan makinadan tam 6800 trojen 7200 de spy çıktı panda ile taratmam sonucunda.yani anlaşılan poşet olmuş nod artık.tarama motorunun bence aldığı ödüller foss iptal edilip kaspersky ,panda,gibi büyük firmalara verilmesinin zamanı gelmiştir.rapor dökümünü müşteriye ilettim zaten bayream sonrasına  9 kullanıcılı pandanın server versiyonuna geçecekler.yani bu testteki birçok yazılımın durumu gerçek sonuçlar.

Papatyasever
21-12-2007, 13:52   |  #6  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Bilgisyara bilmem kaçtane virüs yükleyip hadi bulun bakalım demekle antivirüs testi olmaz. Bu testlerin yapılması esnasında bir çok farklı kriter göz önüne alınmak zorundadır. Dünyanın en saygın antivirüs test kuruluşlarından biri olan AV-comperatives'in test sonuçlarını görmek için tıklayın:
advanced+: çok iyi
advanced: iyi
standard: yeterli
boş: yetersiz

test ayrıntılrına ise:

adresinde solda "comperatives" başlığına, gelen pencerede ise 15. sıradaki "on-demand comperative" karşısındaki "report" linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gelen döküman pdf formatındadır.
Ben uğraşamam diyenler için özet bilgi:
2004 best antivirus: Kaspersky
2005 best antivirus: Kaspersky
2006 best antivirus: Nod 32
2007 best antivirus: Nod 32

black_flood
22-12-2007, 10:54   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

papatyacım o teste bakacak olursak nod32 olan makinaya 1 tane bile virüs giremez o tesste virüs bulma yeteneği test edilmiştir silme temizleme bloklama aktif çalışan sistem dosyaları kullanılırken temizleme,network tehditlerini sisteme giremeden engelleme ve geldiği noktaya müdahale edip tehditleri  yok etme gibi özelliklerin hiçbirisi nod32 yazılımlarında yoktur ve bu %1 katrilyonkezde üstüne bas basa söylüyorum nod32 sorunlu bir yapı bütün zararlılara için uyarıyorda gerisi önemli ona bakacak olursak mks ile aynı networke salınmış nod32 ile aynı anda uyarmakta ve aynı virüs adınla tanımlıyor ama mks silerken nod32 karantina yapıyor mks karantina yaparken nod32 sadece uyarıyor hiçbir seçenek aktif değil nod32de uyarınca.mks gidip bu tip zararlının geldiği makina üzerine baskı kurup temislerken nod32 kendi içinde çözemiyor sorunları sisteme doluyor virüs.mks yapısında karantina vede silme olduğu için hiçbir testi tam geçemez.ama diğer panda yazılımında ne karantina nede delete seçeneği var sadece disenfect etme yani ne tip olursa olsun neye bulaşırsa bulaşsın temizlemek başka bir seçenek yok.network desteği olduğu için networkte ne kadar pc var ise virüs içeren kendi otamatik planlamalar yaparak belli zamanlarda o pclerdeki visrüsleri temizleyip network stabilitesini sağlayabiliyor.kasperskyda çok müthiş tek - kısmı bana göre karantina özelliğini bırakabilmiş olmamasıdır eğer bu karantina olayınıda kaldırsın kesinlikle birincilikten aşağı hiçbir antivirüsün gücü yetemeyecektir.nod32 firmasınlan zaten resmen açık ve net söyleyim büyük çakışma içindeyim 005 yılından beri yazılım lisanslarını bulduğum yerde iptal ediyorum ve hiç sıkıntımda olmadı.eğer kaspersky panda gibi büyük bayi ağı destek vede kendi ürettiği antivirüs yazılımlarını geliştirme için olanak sunsa onunda bayisi olabilmeyiçok isterim.

Papatyasever
24-12-2007, 16:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Uzun uzun anlatmışsın teşekkürler. İlgilenen arkadaşlar yorumlarında dikkate değer buldukları konuları altını çize çize okuyacaklardır. Fikirlerine saygı duyuyorum... Ama benim için güvenlik "riskin asla gerçekleşmemesidir". Bu anlamda NOD32'nin diğer anti-virüslere nazaran bir adım önde olduğu görülüyor. Bu benim kendi görüşüm değil, AV Comperatives'den tut, Virus Bulletin'a kadar dünyanın bu konuda önde gelenlerinin görüşü. Hadi NOD32 türkiye temsilcileri hikaye anlatıyor diyelim, tüm dünya mı hikaye anlatıyor? Hatta bu konuda Nod32'nin dünyada en çok ödül alan yazılım olduğuna dair bir yazı için bkz. Chip Online:

Yukarıdaki bir yazında ise NOD32'li bir bilgisayarda 6800 trojan 7200 de spy çıktı demişsin. Saymadığın virüsleri de hesaba kattın mı neredeyse 20000-30000 zararlı eder. Birçok virüs testinde bile özellikle virüs bulaştırılmasına rağmen bu kadar zararlı yazılım ancak olabiliyor. Bir bilgisayarda ancak laboratuar ortamında ulaşılan sayıda zararlı yazılım varsa anti-virüs programını sorgulamak yerine bu işin mantıkdışı olmasını ve bilgisayarların ne şekilde ve ne amaçla!!! kullanıldığını sorgulamak gerekir bence.

Ayrıca NOD32'nin Heuristic arama(yeni salınan ve henüz virüs veribankalarınca tanımlanmamış virüsleri tanımlama) konusunda su götürmez ve açık ara bir üstünlüğü olduğu açık. Ve ayrıca NOD32'nin bütün bu başarılara, çalıştığını farketmeyeceğiniz kadar düşük sistem kaynağı tüketerek ulaşması ise diğer bir başarı konusu...

NOD32 dünyanın en iyi virüs yazılımıdır diye bir iddiam yok.  Zaten anti-virüs yazılımlarının en iyisi diye birşey olamdığına inanıyorum. Olsa olsa "iyiler" ve "kötüler" diye bir ayrım yapılabilir. Ama NOD32'nin bahsettiğin kadar kötü bir antivirüs yazılımı olduğu fikrine katılmıyorum. Yıllardır kullanıyorum tek bir sorun yaşamadım... (Ama Kasperski'yle senin bahsettiğin virüs silememe sorununu yaşadım. Ve Panda'yla alakasız dosyaları zararlı diye alarm verme sorunu yaşadım. Ama bu onların kötü bir antivirüs olduğu anlamına gelmez tabi ki:-))

Bu iş biraz Galatasaray-Fenerbahçe çekişmesine dönecek gibiZonkBeğendimBeğendim
O yüzden "Herkesin doğru olduğuna inandığı yolda özgürce yürümesini" diliyorum ve bu konuyu kendim için tamamen kapatıyorum...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 24 Aralık 2007 16:46
sah1n
25-12-2007, 09:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

En iyi anti virüs programı KULLANICI dır.Bir kullanıcı virüsün nerden geleceğini nasıl gireceğini az çok bilir.
Zaten bir bilgisayarın güvenliğini %50 kullanıcı %30 anti virüs programı %20 de güvenlik duvarı sağlar

Elçin bahar
30-12-2007, 14:10   |  #10  
Yıllanmış Üye
260 mesaj

ben black_food hocama kesinlikle katılıyorum.Antivirüs programı değiştireceğimde herkesten bilgi aldım herkes nod32 dedi bende yükledim(önceden panda yüklüydü)ama sistemim virüs saldırılarından kurtulamadı makina tam anlamıyla çöküşe geçti format atmak zorunda kaldım.Pandamı geri yükledim şimdi pcmde rahat bende :)

Herkesin düşüncelerine saygı duyuyorum.

black_flood
30-12-2007, 17:45   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

2002 yılından beri panda softyware ürünleri ve çözümleri kullanıp destek vermekteyim pandanında saldırı ve virüs ataklarına battığı günleri gördüm ama sadece 12 saatliğine battı diğerleri gibi güncellemesi olsa dahi temizleyememe gibi bir derdi yok vede olmadı.belkide sisteme sülük gibi yapışma vede koruma konusunda panda daha başarılı.2007 sürümünün sağdaki ikonu var ama program files'taki klasörün içi boş virüs bütün dosyalarını silmesine rağmen çalılşıyordu vede virüsüde temizlemişti.

şuandaki teknoloji bakımındanda en zengin yazılım örneği.ram kullanımıda çok stabil.platinium var iken sistem 350mb ram tüketiyor.100 mblık kısmı pandanın geriside işletim sisteminin tükettiği ram miktarı.

cep telefonu konusundada pandanın uzmanlığına bence hiç kimse dil uzatamaz nedenmi normalde cep telefonu antivirüsleri ayrıdı.pc antivirüsleri ile tamizlenemezler.ama pandanın platinium serisi ile cep telefonlarındaki güncel virüsleride temizleyip silmek mümkün.kaspersky,f-secure ve symantec smart security yazılımları hepsi hikaye bi haltı ne tanıyor nede siliyor.panda smart security çok kullanışlı vede güzel.hiç güncellemeden birçok virüs türevini temizliyor ve ayrıca blue tooth üzerindende başka yerleri tarama imkanı sunuyor.

pandanın daha birçok buna benzer güzel vede çok güçlü çözümleri mevcut herkes bir norton ,trend micro tutturmuş gidiyor ama onlarda iğrenç vede rezalet ntv stüdyolarıda kaspersky kullanıyor ama geçen seneki virüs bulaşması sonrası ne olduğunu bütün dünya aynı anda gördü.sistemleri felç etti sebep bilinmeyen tehditlere karşı koruma yada bilinmeyen exe v.b şeylerin aktif çalışmasını engelleyemiyor.halende aynı durum söz konusu.wireles desteğininde opsiyonel olup desteklememesi kasperskyın ayrı bir sıkıntısı.