2014'ün ana eğilimlerinden biri bu olacak!

CHIP Online
23-12-2013, 12:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

2013'te hayata hızla geçmeye başlayan bu teknolojik hareket, 2014'te bizi de içine alabilir!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/201 ... u-olacak_44348.html

Mobil teknolojilerin yükselişiyle çalışanlar artık diledikleri bilgiye her an her yerden ulaşabiliyor. Bu sayede yeni çalışma modelleri oluşuyor, bu modeller çalışanlara işyeri ve çalışma zamanı seçiminde daha fazla seçenekler sunuyor. Aynı zamanda bu prensip işletmelerde orta vadede bilgi işlem giderlerini düşürüyor, bakım masraflarını azaltıyor.
Citrix'in 2013 yılı içerisinde yaptırdığı bir araştırmaya gore; kendilerine soru yöneltilen firma yetkilileri 2020 yılı itibariyle dünya genelinde 10 çalışan başına 6 ila 7 çalışma masasının düşmesini bekliyor. Geri kalanlar ise mobil olarak dışarıdan veya evden çalışacaklar. Yani; çalışmak giderek daha az oranda fiziksel büro ile özdeşleşen bir kavram artık.


Bu noktada, kişisel mobil cihazların firmanın altyapısına entegrasyonu şirketlerin 2014 teknoloji gündemlerinde en üst sıralarda yer alıyor. İşletmeler, bu konuda esnekliği arttırmaya ve işletme giderlerini azaltırken güvenliği üst düzeye çıkarmayı planlıyorlar.
Çalışanlar da işverenden mobil erişim imkanı bekliyor.


Tüm bu gelişmelerden BT dünyası da yoğun şekilde etkileniyor. Mobiliteyle birlikte meslek hayatı ile özel yaşam arasındaki sınır giderek bulanıklaşıyor. Bugünün ve yarının çalışanları artık tamamen dijital bir dünyanın içerisindeler. "Digital natives" yani "dijital ortamın yerlileri" adı verilen bu çalışanlar işverenden kendilerine tüm modern iletişim kanallarına mobil erişim imkânı sağlayan bir bilgi işlem donanımı bekliyorlar. Bu sayede genç yeteneklere erişme yarışında öne geçmek isteyen firmalar önemli bir rekabet avantajı yakalıyor.


Tüm Konu: 2014'ün ana eğilimlerinden biri bu olacak!

Kaynak: www.chip.com.tr