23 saniyede winxp'yi başlatın

ZaLeX
15-09-2006, 03:16   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Merhaba,
xp ayarları ile oynayarak,bazı değişiklikler yaparak açılış(boot) süresini kısaltmak mümkün. Bu konuda yakın zamanda internette araştırma yapıyordum.

geçen ay arkadaşımdan edindiğim rakip bir dergide(sizde okumuşsunuzdur zaten) bu konuyla ilgili bir makale vardı. Tatilde olduğum(bilgisayarımdan uzak) için uygulama fırsatım olmamıştı. Bu ay chip'in de aynı konuda bir makale yazmasına sevindim.

Değinmek istediğim kısım,kapaktaki 23 saniye kısmıyla ilgili. Dergiyi elime aldığımda "23 saniyede WinXP'yi başlatın" yazısını görünce gülümsedim. Çünkü bunun normal şartlarda mümkün olmadığını bilecek kadar bilgisayar deneyimim var. Makaleyi okumaya başladım ve açılış süresini 3-5 er saniye kısaltacak tips&tricks leri inceledim. Ve en sonunda 23 saniyede boot imkanı veren öneriyi okuduğumda bir yandan gülüp bir yandan da üzüldüm.Çünkü bence Chip dergisinin daha fazla satması için böyle pazarlama numaralarına başvurmasına gerek yok.

Böyle yazıların uzun dönemdir sizleri takip eden chip okuyucularını dergiden soğuttuğunu(en azından benim için öyle oluyor) bilmenizi isterim.
İyi Çalışmalar...

make-believe
15-09-2006, 16:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
ZaLeX
Merhaba,
xp ayarları ile oynayarak,bazı değişiklikler yaparak açılış(boot) süresini kısaltmak mümkün. Bu konuda yakın zamanda internette araştırma yapıyordum.

geçen ay arkadaşımdan edindiğim rakip bir dergide(sizde okumuşsunuzdur zaten) bu konuyla ilgili bir makale vardı. Tatilde olduğum(bilgisayarımdan uzak) için uygulama fırsatım olmamıştı. Bu ay chip'in de aynı konuda bir makale yazmasına sevindim.

Değinmek istediğim kısım,kapaktaki 23 saniye kısmıyla ilgili. Dergiyi elime aldığımda "23 saniyede WinXP'yi başlatın" yazısını görünce gülümsedim. Çünkü bunun normal şartlarda mümkün olmadığını bilecek kadar bilgisayar deneyimim var. Makaleyi okumaya başladım ve açılış süresini 3-5 er saniye kısaltacak tips&tricks leri inceledim. Ve en sonunda 23 saniyede boot imkanı veren öneriyi okuduğumda bir yandan gülüp bir yandan da üzüldüm.Çünkü bence Chip dergisinin daha fazla satması için böyle pazarlama numaralarına başvurmasına gerek yok.

Böyle yazıların uzun dönemdir sizleri takip eden chip okuyucularını dergiden soğuttuğunu(en azından benim için öyle oluyor) bilmenizi isterim.
İyi Çalışmalar...

Bu yazının altına ben de imzamı atarım...
Haklı,düzeyli ve yerinde bir eleştiri bence de.
Sevgiler.

bug_lavacı
15-09-2006, 18:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
318 mesaj
ZaLeX
Merhaba,
. Çünkü bunun normal şartlarda mümkün olmadığını bilecek kadar bilgisayar deneyimim var.
böylelerinden nefret ediyorum...resmen kendini PC uzamnı diye lanse ediyor.....zaten iyi bilsen böle bişiyin mümkün olduğunu bilirdin...

>>Edit:Şikayet,Üslubu koruyalım... Admin<<<bu arda ıspatlarsam ne vercen? İddasına girelim...

ZaLeX
15-09-2006, 19:40   |  #4  
OP Üye
55 mesaj
bug_lavacı
...resmen kendini PC uzamnı diye lanse ediyor...
Merhaba,
kendimi PC uzmanı olarak lanse etmek istemedim,sanırım yanlış anlamışsınız. Sadece bilgisayar deneyimim var dedim. Ayrıca polemiğe girmek değil amacım, bilgisayar hakkında bilgim olduğunu belirtmek için kullandığım bir terimdi.
Ben aslında chip editörlerine sadece birşey duyurmak istedim,saldırdığım veya hakaret ettiğim birşeyde yok zaten.
Bırakın da onlar cevap versin. Basit polemiklerle uğraşmayalım.
bug_lavacı bu mesajıma cevap yazmassan sevinirim,teşekkür ederim.

Recep Baltaş
15-09-2006, 19:56   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bence böyle büyük bir başlığı pazarlama numarası diye algılamak yanlış.CHIP asla ve asla bir kapak yazısını test etmeden kendi uygulamdan yazmaz.İmkansız diye bir şey yoktur :)

Banned
15-09-2006, 20:05   |  #6  
Banlandı
1,148 mesaj

arkadaşlar
şimdi windows 23 saniyede başlamaz mı...
inanmayabilirsiniz ama windows u ilk yüklediğimde 10 saniye gibi bir sürede açıldı...
dersenizki ilk günlerde olabilir...
şuan iş yerinde kullandığım pc ve evdeki diğer pc 20 saniyenin altında açılıyor...
(kullanıcı seçimi yok) ki ayda 40 -50 bin satan bir dergi yalan olsa bunu kapak yapar mı...
sizi bilemem ama bana göre o kadarda abartı değil...ve gerçeklik payı çok yüksek ...
saygılar...

ZaLeX
15-09-2006, 20:28   |  #7  
OP Üye
55 mesaj

bilgisayar tabiki daha hızlı açılır,
ya ben dergiden ipucu vermiyeyim diye açık açık yazmadım,ama bahsediyim.
windowsu yeniden kurarak 23 saniyede başlatma benim bir işime yaramaz ki,sonuçta bilgisayarıma tekrar kullanacağım programları kurduktan sonra boot süresi tekrar uzayacak. Bunu aman aman bir şekilde Büyük yazıyla duyurmayı pazarlama taktiği olarak değerlendirdim ben. Bu benim kişisel görüşürm tabi. Ama denseydi ki "Winxp açılış süresini hızlandırın" ne güzel olurdu.
Ya aslında örnekleri arttırmak mümkün yanlış hatırlamıyorsam geçen ay işlemci overclockuyla ilgili bir yazı vardı. $150 işlemcinizi $1000 dolarlık işlemciye çevirin (bunun gibi birşeydi ta hatırlamıyorum) Ama kapakta 400-500 $ da soğutma sistemi için para harcayacağımız yazmıyordu:( Umarım kendimi anlatabilmişimdir.
Teşekkürler...

Recep Baltaş
16-09-2006, 00:26   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Yazıda da zaten yeni kurulmuş değil varolan Windows için bahsediliyor.Hatırlatırm.

destkop
16-09-2006, 23:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
558 mesaj

evt.çok büyük konuşmuşsun.

d_ozmengu
27-09-2006, 16:07   |  #10  
Taze Üye
18 mesaj

merhabalar,öncelikle Chip dergisi ailesine çok teşekkür ederim...

Açılış ve kapanışta win XP hızım arttı her ne kadar 23 saniyeye düşüremesemde :))
Dergide verilen ipuçlarını kullandım ,sadece windows u yeniden kurmak dışında (kazanılan zaman 99.56sn yazıyor,bunu denemedim çünkü kafamda soru işaretleri war)

Bilgisayarımdaki temel bileşenler şunlar

CPU                   P 4 1.7 GHz
RAM                   256MB DDR (32MB ını ekrankartı kullanıyor - dolayısıyla net kapasite 224MB )
Motherboard           Asus P4S333

Bilgisayarımda olan birçok program war , avast , ms office2003 , photoshop, spybot , proshowgold , winamp, winzip , winrar ,ms messenger , yahoo , skype vs ...

Chip dergisinin verdiği ipuçlarını uygulamadan önce bilgisayarım  125sn de açılıyordu.
Verilen ipuçlarını uyguladıktan sonra bu süre 58sn  ye düştü.(windows u yeniden kurma evresini atladım) herne olursa olsun bu hızlanma beni gayet memnun etti...

Kapanış süremde 9 sn ye kadar düştü....

Kafama takılan tek şey, önceden avast iconu araç çubunda gözüküyordu.Msconfig ayarında Hizmetler de avastı seçili durumda bırakmama rağmen,araç çubuğunda avast simgesi yok.

Acaba avast arkaplanda mı çalışıyor?
güncellemeleri eskiden olduğu gibi kendisi otomatik olarak yapar mı ?

Cevabınızı bekliyorum ???

Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmlar...

barisaydiner
27-09-2006, 20:04   |  #11  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

avast o şekilde çalışmaz. eski konumuna getirmelisin

her bilgisayar zaten 23 saniyede açılmaz bunun imkanı yok. pc nin sistem özelliklerine göre bu zaman kesinlikle ve kesinlikle değişebilir.

ama 23 saniyede başlatın ifadesi bilir kişiler tarafından ilginç karşılanabilir fakat bu da ticarettir, açıkcası benim de hoşuma gitmedi. sayfa 172 yi açtığımızda en üstte chip pratikte xp açılışını hızlandırmak diye verilmiş asıl olması gereken kapak başlığı bencede oydu.

eyupp
27-09-2006, 21:32   |  #12  
Üye
71 mesaj

arkadaşlar bu yazı doğru ama bir kere defrag yapınca eskiki haline dönüyor
bootvis:hızlı açılış için defrag yapıyorrrrr.
ben xp mi 18 sn yede açıp 10 sn yede kapıyorum chip sağolsun.
GAME XP ile hızlı kapanış...

karmasa
04-10-2006, 17:52   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

ARKADAŞLAR, ben denedim fakat gereksiz windows hizmetlerini uygularkendingens.org/index.html.en adresinden indirmem söylenen dosyayı indirdim oradan seçmem gereken 2. seçeneğideğilde yalnışlıkla 1. seçeneği seçtim ve şuanda bilgisayarımdan internete giremiyorum sstemi geriyükleemiyor temem 98 biçiminde düzelmiyor 4kez format attım genede düzelmiyor. lütfen yardım böylebüyük bi dergiolduğuna göre biri yardım eder inşllh daha ilk kez aldım başıma ne geldi =) artık format atmayıda kabullendim yeterki bilgisayarıma kavuşayım 1 haftadır giremyorum

shehsuvar
04-10-2006, 22:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
779 mesaj
karmasa
ARKADAŞLAR, ben denedim fakat gereksiz windows hizmetlerini uygularkendingens.org/index.html.en adresinden indirmem söylenen dosyayı indirdim oradan seçmem gereken 2. seçeneğideğilde yalnışlıkla 1. seçeneği seçtim ve şuanda bilgisayarımdan internete giremiyorum sstemi geriyükleemiyor temem 98 biçiminde düzelmiyor 4kez format attım genede düzelmiyor. lütfen yardım böylebüyük bi dergiolduğuna göre biri yardım eder inşllh daha ilk kez aldım başıma ne geldi =) artık format atmayıda kabullendim yeterki bilgisayarıma kavuşayım 1 haftadır
altı çizili koyu renkli yerlere dikkat . ne  demek  istenmiş ?

karmasa
05-10-2006, 16:46   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj
shehsuvar
karmasa
ARKADAŞLAR, ben denedim fakat gereksiz windows hizmetlerini uygularkendingens.org/index.html.en adresinden indirmem söylenen dosyayı indirdim oradan seçmem gereken 2. seçeneğideğilde yalnışlıkla 1. seçeneği seçtim ve şuanda bilgisayarımdan internete giremiyorum sstemi geriyükleemiyor temem 98 biçiminde düzelmiyor 4kez format attım genede düzelmiyor. lütfen yardım böylebüyük bi dergiolduğuna göre biri yardım eder inşllh daha ilk kez aldım başıma ne geldi =) artık format atmayıda kabullendim yeterki bilgisayarıma kavuşayım 1 haftadır
4kez format attım genede düzelmiyor.= yani 4 defa bilgisayara format attım fakat oprogram ile yapılan ayarlar yüzünden formatıda kabul etmiyor format işlemibitince bütün ayarlarım aynen kalıyor sadece programlarım silinmişolarak kaldı

artık format atmayıda kabullendim yeterki bilgisayarıma kavuşayım= burd anlamıyacak birşey göremiyorum artık format atıp bütün bilgilerimin gitmesinede razıyım yeteki eskisi gibi internete bağlanıp  müzik dinleyebileyim

shehsuvar
05-10-2006, 20:46   |  #16  
Yıllanmış Üye
779 mesaj
karmasa
shehsuvar
karmasa
4kez format attım genede düzelmiyor.= yani 4 defa bilgisayara format attım fakat oprogram ile yapılan ayarlar yüzünden formatıda kabul etmiyor format işlemibitince bütün ayarlarım aynen kalıyor sadece programlarım silinmişolarak kaldı

artık format atmayıda kabullendim yeterki bilgisayarıma kavuşayım= burd anlamıyacak birşey göremiyorum artık format atıp bütün bilgilerimin gitmesinede razıyım yeteki eskisi gibi internete bağlanıp  müzik

yahu ben yine  bi anlam veremedim
"artık format atıp bütün bilgilerimin gitmesinede razıyım" demişsin peki  önceki 4 formatta  bütün bilgilerin gitmemiş  miydi ? her neyse , senin derdin sana yeter  gibi birde  bana  anlatmak ile uğraşma . ama bilgisayarın kontrolünü kaybettiğimde  yaptıklarımı  yazam belki  sana  faydası  olu r
-mscongig >>> başlangıçtan hepsinin  işaretini kaldırırım
-msconfig >>> hizmetlerden "tüm microsoft hizmetlerini gizle" yi işaretledikden sonra listede de kalanların işaretin kaldırırım
( bu msconfig ayarlarında sadece anti virüs  gibi çok emin olduğum güvenlik programlarının işaretlerini , listede avast adında  olup zararlı bi yazılım olma ihtimalide  var . emin değilsem  işareti kaldırır sonra programı kendim çalıştırır program menüsnüden otomatik başlangıca ayarlarım)
-sonra bilgisayarı yeniden başlatır güvenli kipde  açar admin olarak  giriş yapar "temp" "prefecth" klasörlerini falan temizlerim .
-gerekli yazılımlar  legüvenlik taraması  yaparım
-bunlardan fayda  görmediysem xp yi  olan sistemin üzerin  kurarım
-hiç olmadı xp cd sini takar  bilgisayarı yeniden başlatıp first boot  = cd  seçerek format ile  xpyi kurarım . bugüne kadar  böyle  yaptım hiç  aksilik olmadı .
al işte  şimdi fark ettim benim cd  romlar görünmüyor  gündüz regedit ile  uğraşıyodum . alınan  ders ; kayıt defteri  ile şaka olmaz .  ben  şu cd romları bi  bulayım . herkese  kolay gelsin, bana da

TuncaBozkurt
06-10-2006, 11:30   |  #17  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

regedit ile gerçekten şaka olmaz.bana da öyle birşey olmuştu.ben de mecburen format attım valla.en azından ödev vs yoktu.

shehsuvar
06-10-2006, 13:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

bir önceki mesajımda bahsetmşitim kayıt  defderini  kurcaladım cd rom lar  gitti  diye . değişikliği  yapmadan önce kayıt defterinin yedeğini almış olsamda sorun olduktan sonra  yedeği çalıştırdım tamamlanamadı dedi(güvenli kipte de  denemem rağmen) . iyiki zamannında   sistemin yedeğini (imaj)  almışım .

TuncaBozkurt
06-10-2006, 18:58   |  #19  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

benim ilkinde cd-romlar gitti formatladım.ondan sonra değişiklik yapıp yedek aldım ama windows açılmadığı için yedek işe yaramadı.

shehsuvar
07-10-2006, 00:40   |  #20  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

yedek  aldığın  program için boot  cd  veya  disketi  yapmakta çok büyük fayda  var

CU_GS7
09-10-2006, 15:43   |  #21  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Yazılan pazarlama,daha çok satma ile ilgili mesajlara kısmen katılmama sebep bütün bu yazının son maddesinde format atmanın eklenmiş olması..
Sonuna kadar maddeleri takip ettikten sonra şimdi format atılsa daha iyi olur denmesi komik olmuş sadece..

Elbette CHIP deneyip ölçüp biçip bu konuya değinip öyle bir başlık atmıştır..Bunu isterse kapağına en büyük karakterle yazar pazarlamasını daha iyi yapar,daha çok tiraj da elde edebilir..Bundan daha normal bir şey olamaz..

TT06
13-10-2006, 02:54   |  #22  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Bir çok dergide olduğu gibi öyle başlıklar bence normal..CHIP bir dergi ve satması gerekiyor 42.000 değil 100.000 satması için elinden geleni yapmak istiyor..yoksa tabiki

23 Snyede Windows
300$'a süper PC
1000$'lık tam sürüm bedava
Bir kaç programla 400$ 'lık upgrade den kurtulma...

Bunlar olabilen şeyler değil,ama zaten artık  o dergileri alanlar bunu biliyorlar ve önmli olan 1 kere bile olsa o dergiyi alabilecek başlık yazmak..

Ben bütün dergilerin bu tutmlarını doğru buluyorum...
Örneğin sadece chip mi bunu yapan..
Erkek dergileri,haftalık dergiler,bazı karikatür dergileri(cinselliği kapakta kullanıp satmaya çalışmak)..

Yani şumu olmalı:

yavan bir başlık hiç bir çarpıcılığı olmayan bir başlık atmaktansa..23 snyede(ki açtıklarına eminim) açılan XP demek hem okuyucuyu heyecanlandır hem dergiyi ilk alacaklara ön ayak olur..