240 m nasıl bir ekran kartıdır ?

cbrk35
27-07-2010, 11:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
444 mesaj

240 m nasıl bir ekran kartıdır ? başlıktaki gibi arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum fakat kısa yorumlar degl iyi veya kötü demeyin iyise ndn iyi kötüyse neden kötü onu alcagıma bunu alırdımda demeyin sadece yorum ?

noleafclover
27-07-2010, 11:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: cbrk35  
240 m nasıl bir ekran kartıdır ? başlıktaki gibi arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum fakat kısa yorumlar degl iyi veya kötü demeyin iyise ndn iyi kötüyse neden kötü onu alcagıma bunu alırdımda demeyin sadece yorum ?
ben kullanıyorum 3dmark 2006 da 7600 civarı puan alıyor.
son zamanlarda just cause ve metro oynadım problemsizce işlemci t9600
Ha bu arada 5650 nin de bu civarlarda puan aldığını belirteyim hem de i5 işlemcilerle

Recep Baltaş
27-07-2010, 11:15   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kötü:

-Eski mimari
-Yüksek güç tüketimi
-DX 11 yok
-Shader Model 5 yok
-Performans watt oranı düşük
-biraz fazla ısınma

cbrk35
27-07-2010, 12:13   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
444 mesaj

noleafclover aynen bendede t9600 işlemci var sana katılıyorum fakat recepede ktlyrm bilgisayarda fazla ısınma oluyor fakat ısınma önemli degl bir fan taktım altına o önemli degl bnm için

ADEM-KAYA
27-07-2010, 20:14   |  #5  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Orta seviye bir kart.

Bütün oyunları oynarsın.
Fan al bence de.

cbrk35
27-07-2010, 21:01   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
444 mesaj

fan zaten var :D inş dediginiz gibi olur :D

noleafclover
27-07-2010, 22:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Uzun zamandır bu forumda özllikle Recep beyin başını çektiği bir grup ekran kartları konusunda benim görüşüme göre insanları yanıltıyor.Recep beyin profesyonel olarak bağlı olduğu Doğan-Burda (Level_Chip) dolayısıyla bu şekilde konuşmak zorunda olabileceğini anlıyorum da diğer deneyimli kullanıcıların nasıl böyle körü körüne onun peşine takıldığını bilmiyorum.

Ben işim gereği sürekli NB değiştiriyorum.Şu anda şirketimin geçen sene verdiği bir HP (P8700+4650), 5-6 ay evvel aldığım kendi makinam Asus N61VN (T9600+240M) ve kardeşime geçen ay aldığım yine ASUS N61Ja(430M+5730) elimin altında.Görülebileceği gibi ati veya nvidia diye bir takıntım yok.

Bütün bu alttaki değerler 30 derece ortam sıcaklığında yani bu günlerde alınmıştır.1024X768 çözünürlük.Batarya süresi dengeli mod.

HP : Kışın dahi boşta 60-65  dereceler civarı çalışıyor.Yazın oyun oynamak fansız mümkün değil.3dmark06 dan 6300 civarı puan alıyor.Bataryası ilk alındığında dahi  1:45-2 saat (Makina eski falan değil daha geçen sene ekimde piyasaya sürüldü)

N61VN : Boşta 39-40 derece bu sıcakta saatlerce oyun esnasında dahi 67 derceyi hiç geçmedi. 3dmark06 dan 7600 civarı puan alıyor.  3:30-4 saat.

N61Ja : Boşta 45 derece. oyun esnasında 75-80 derece civarı. 3dmark06 dan 7850 civarı puan alıyor. 3 saat civarı

İntel gibi dev reklam bütçeleri olan firmalar örneğin performansı % 0.1 arttıran bir X teknolojisi geliştirdiklerinde bunun kasıtlı olarak öyle bir reklamını yaparlar ki  insanlar bu reklam bombardımanı altında algılama sorunu yaşamaya başlarlar. Sonuçta insan algısı bunu %300 performans getirisi varmış gibi algılamaya başlar.Altta bir takım resimler görüyorsunuz bunlardan bir kısmı Recep beyin uğuna kıyametler kopardığı dx11 e aitken bir kısmı emektar xp nin dx9una ait. Bulabileceğinizi hiç zannetmyorum. Hangisinin neye ait olduğunu yarın yazarım.Siz tahmin edin.

Şimdi ise yougamer sitesinden bir alıntı yapıyorum;

the game looks acceptable and plays well on a GeForce 8800 series card at low settings. The practical requirements ramp up fast once you go past Medium in DX10/11 mode. High in DX10 requires a Geforce GTX 285 or Radeon HD 4890 and you'll still get framerate dips at times. Very High at 1920x1200 effectively requires the latest and greatest - a HD 5850, GTX 470 or better -

İngilizcesi olmayan arkadaşlar dahi sanırım DX11 oynatabilmek için ne seviye ekran kartları gerektiğini görmüşlerdir.Yani pratikte 240m/5650/4650  gibi orta seviye kartların dx11 özelliğine sahip olmalarına hiç gerek yoktur.İleriye dönük yatırım falan değildir.

Alıntı: Recep Baltaş  
Kötü:
-Eski mimari
-Yüksek güç tüketimi
-DX 11 yok
-Shader Model 5 yok
-Performans watt oranı düşük
-biraz fazla ısı
Eski mimari? neye göre ve yeni dediğiniz mimari ne avantaj getiriyor?Neden yerlere göklere koyamadığınız aralarında size sorsak 2 kat fark olan 5730, 240m gibi eski bir mimari kart ile ile neredyse aynı puanı alıyor?

Yüksek güç tüketimi? Pratikte görebileceğiniz gibi en yüksek batarya süresi eski mimaride!

Dx11 yok Siz dx11 için gereken sistem gereksinimlerini okuduktan sonra bu seviyede bir kart için nasıl dx11 olmamasını bir eksi olarak gösterebilirsiniz ki? Ayrıca 6 ay evvel de 4650yi yerlere göklere koyamıyordunuz. Onda dx11 mi vardı.Bende şimdi ikiside var çok bariz bir şekilde 240m daha iyi performans veriyor! O zamanlar 4650 daha iyi diyerek aldırdığınız insanlar yanılmış olmadı mı? 5730 metroda dx11 de dağılıyor gidiyor bu konuda ne diyorsunuz?Peki yukarıdaki resimlerden hangisinin dx11 olduğuna dair bir tahmininiz varmı?

Isınma konusuna gelince şu anda hayatımda kullandığım en serin ve en sessiz makinayı kullanıyorum. Ja benim makinamdan daha sıcak çalışıyor.

Isınma konusu markaya göre değişir.Kartı işlemciyi iyi soğutacak bir dizayn oluşturmaz maliyetten kısacam diye kötü malzeme kullanırsanız ısınır. (Bakınız piyasada ucuza satılan markalar) Kaliteli mühendise dizayn yaptırır fiyatı uygun tutacam diye malzemeden işçilikten çalmazsanız ısınmaz bu kadar basit. Siz dx11 var diye insanlara dizaynı,işçiliği tasarımı özensiz markaları öneriyorsunuz ama bu insanların makina çalışırken de bozulduğun dada dx11 e ihtiyaçları olmayacak ki!

Yani sonuç olarak sizin teoride konuştuklarınızın maalesef pratikte bir karşılığı olduğunu düşünmüyorum.Meşhur rivayettir :

Fransız devrimnden kısa bir süre önce Marie-antoinette sarayda bir eli yağda bir eli balda otururken, dısarıda zavallı halk aclıktan isyan ediyordu, tabii marie-antoinette'in ne halkın isyanından haberi vardı ne de açlıgın nasil birşey oldugundan, birgün ona gelip dediler ki: "efendim halk ekmek bulamıyormuş, açmış, isyan ediyorlar"
marie-antoinette isterik kahkahalar eşliginde haberi getirenlere döner: "benim de ekmek bulamadigim gunler oluyor janjak, rica ederim, fazla nazlanmaya gerek yok; ekmek bulamiyorlarsa pasta yesinler..."

Yönetenlerin altta neler olduğundan bihaber olmaları durumunu anlatmak için çok sık kullanılan bu rivayetteki gibi sizde sanırım ati speclerinden çok etkilenmişsiniz ki ya bu anlatılanlar gerçek mi diye bakmak hiç aklınıza gelmiyor.Speclerde yazanlar gerçekte bir fark yaratmadıkları sürece yalandırlar.Şu anda gt 240m e sahip NB lar 1500 liranın altında bir fiyata satılıyorlar ki çok iyi fiyattır bütçeniz bu kadarsa hiç düşünmeden  alın kardeşim ölü yatırım falan yapmış olmazsınız gayet iyi bir ticaret yapmış olursunuz. Benim bu konuda naciane söyleyeceklerim bunlardır.

Bakın şimdi aklıma bir soru takıldı:
Siz hiç intelin sitesinde i serisi ile daha önceki serinin karşılaştırıldığı bir test gördünüz mü?
Normalde süper ötesi performansa sahip i serisinin t ve p serisini nasıl ezip geçtiğini yerle bir ettiğini intelin ballandıra ballandıra  sayfalarca yazması reklamlarını vermesi gerekmez miydi? Ağzı kulaklarına varıyor
Aklınız tutulmuş hepinizin önünüzdekileri göremiyorsunuz

cbrk35
27-07-2010, 23:02   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
444 mesaj

[url=../kisisel/166209/]noleafclover[/url] bu yorumlara yazcak bişi bulamıyorum arkadaşım gerçekten haklısın bende bu konuda sona ulaşıyor gibiyim hepinize teşekkürler [url=../kisisel/166209/]noleafclover[/url] sana ayrı teşekkürler :D beni aydıntlattıgın için

HelluS
27-07-2010, 23:25   |  #9  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

noleafclove yorum için teşekkürler. Pardon test için =)

Mustafa@PC
28-07-2010, 02:04   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Recep, DX 11 dışında söylediklerin biraz ağır olmuş :)

Ben kendim Acer dizüstümde kullanıyorum, bir kere kart en son mimari olmasada yeni mimari bir kart (40nm) buna bağlı enerji tüketimide düşük, ısı optimium düzeyde.(Ben bu aylarda en fazla 65 derece gördüm o da  full ayarda COD 4 oynarken)

Kart için özet : Bir dizüstü kullanıcısının standart ihtiyaçları üstünde performans veren bir kart. Güncel oyunları(Özellikle güncel sürücüler ile) orta-yüksek ayarda oynayabilirsiniz. Buda bir dizüstü kullanıcısı için esasında extra yada standart üstü bir özelliktir ;)

Keyifle oynattığı oyunlar bana : Crysis, COD 4, Dirt 2, Pes 2010

Fakat tabi daha iyi dizüstü ekran kartları da var ama kullanılacak 3-5 dizüstü ekran kartlarından ;)

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 28 Temmuz 2010 02:07