3,5 Harici Diskim çalışmıyor! Lütfen YARDIM!!!

allaturcha
31-07-2010, 11:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Arkadaşlar merhaba!

Birkaç ay önce aldığım, Samsung Story 1,5TB Diskim maalesef çalışmıyor. Bütün foto arşivim içinde ve yedeksiz. Diskin zarar görmemiş olması için dua ediyorum.
Tabikide yedeksiz tutulmayacağını biliyorum. Disk daha yeni bütün fotoları ona atıp düzenlemeyi düşünüyodum, daha sonrada bilgisayara yedekleyecektim. Bilgisayarıda formatlayıp, tertemiz yedeklerim diye düşündüm ama, fırsat olmadan bozuldu.

Prize taktım, önce bi koku geldi, çektim hemen, sonra bidaha taktım, beyaz duman geldi.
Açtım baktımki; diskin sata cıkışına bağlı olan kart yanmış (satadan usb ye çeviren board, disk dışında yani) derin bi nefes aldım ve sevindim.  
Aynı kartın orjinalini buldum ve değiştiridim, tekrar prize taktım, yine koku gelmeye başladı. Eyvah dedim. Galiba sorun disk gövdesinin içinde heralde dedim. Kulağımı yanaştırdığımda, diskten dönme sesi gelmiyor. Benim tahminim, diski döndüren aksam yada motor ne ise sorun onda. Henüz diskin içini açmadım, ölece bekliyo cenaze gibi (Allah korusun! Hanım duyarsa çok fena olacak ; bebeğimizin bütün fotoları...)

Neyse, benim bi fikrim var, ustalar acaba ne der?

Aynı harddiskten birtane daha alıp, bozuk harddiskten de sadece diski çıkarıp, yeni harddiske takmayı düşünüyorum.  
Acaba çözüm olurmu? Denemekten zarar gelirmi? Kendim becerebilirmiyim?  
(Daha önce hiç böle bişey yapmadım, bi bilenle beraberde yapabilirim tabiki)

Ama teknik servis yada tamirci konusunda, kesinlikle güvenemiyorum, İçindeki veriyi uçurabilecekleri konusunda.
Zaten garantisi olduğu için, kutuyu açmadan önce yetkili servisle görüştüm;
Dediki: Diski kargoyla gönder, bozuksa yenisini veririz, eskisinide üreticiye gödeririz, diskte tamir olmaz.
Bu yüzden kendim açtım diski. İnşalah dataya ulaşabiliriz....

allaturcha
31-07-2010, 13:02   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

www.verikurtarma.com ile görüştüm, diskim içini açabilmek için gerekli tek donanım (toz bulunmayan clean room), türkiyede tek bizde var dedi.
Bilgisi olan varmı?

şafak89
31-07-2010, 18:45   |  #3  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

clean room taide de var ama o iş için değil D:D:D:D: