3 aylık TOSHIBA A100 011 de Batarya Sorunu

leventakca
29-10-2007, 17:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

3 ay önce Vatan Bilgisayardan aldığım A100 011 model laptopumda bir aydan beri batarya sorunu var.Bilgisayarı normal olarak kapattığım halde,açtığımda batarya kullanılmış oluyo.Yaklaşık 20 gün önce Vatan Bilgisayar aracılığı ile servise gönderdim,15.11.2007 tarihinde aldım bilgisayarımı.TTS Bilgisayar Sistemleri İstanbulda ki servise gönderilmiş.Windows yeniden kurulmuş ve BIOS UPDATE edilmiş denildi ve de batarya ile ilgili herhangi bir sorun oladığı söylendi.Aldıktan 2 gün sonra sorunla yine karşılaştım.Yine açtığımda sarjı %80 e inmişti kapatırken %100 di.Aynı gün Vatan Bİlgisayara tekrar götürdüm,teknik servisteki eleman bunun bir sorun olmadığını normal bir durum olduğunu,servise gitse bile tekrar sorun bulunamıyacağını belirtti.Aynı modeli kullanan 5-6 arkadaşımda herhangi bir sorun yok ve de ,ODTÜ de yurtta kalıyorum, yurttaki yaklaşık 600 kişi laptop kullanıyo ve de onlar şu ana kadar böyle bir sorunla karşılaşmamışlar,benim sorunumu anlattığımda kimse herhangi bir açıklama bulamıyo.İlk gönderdiğimde yapılanlar çok kısa sürede yapılacak işlemler olduğu halde 20 gün bekledi serviste,bu defada öyle olacak gibi
3 aylık laptopun 1 ayı serviste geçmiş olacak,Toshiba diye güvenerek aldık o kadar para verdik benimkinden çok daha kötü ve ucuza bilgisayar alan arkadaşlarım dalga geçmeye başladılar,Toshibanın Uluslar Arası Garanti Şartlarına göre aynı sorunu 2 den fazla çıkaran ürün değiştirilmesi gerekir.Eğer servisten yine aynı şekilde döner ve de iade talebim kabul edilmezse,yasal işlemler başlatacağım 25 günden beri yapmam gereken ödevlerim yarım kaldı ve de artık burama geldi ,gereğinin yapılmasını talep ediyorum

leventakca
30-10-2007, 12:46   |  #2  
OP Taze Üye
5 mesaj

arkadaşlar lutfen yardımcı olun,zor bir durumdayım,servis bu durumun normal oldugunu soyluyo ama ben kımse de duymadım bu sorunu siz karsılastınız mı arkadaslar ???

Borga-x
30-10-2007, 13:02   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Laptopunu nasıl kullanıyorsun. Pili üzerinde takılı ve adaptorunu bağlı şekildemi kullanıyorsun. Eger pilin takılı ve adaptor kullanıyorsan soyle bır yol ızle. Önce pilini iyice şarz et daha sonra laptop kapalı ıken pılını cıkart ve pilsiz adaptore bağlı bır sekılde kullan bu şekilde pilini korumuş olursun.

Bu arada pil kaç saat dayanıyor ve laptopunu performans modunda ve monıtorun kontras ışıgı cok yuksekse pilin çabuk bıter. Ne kadar dayandıgını yazmış olsan sana olumlu yada olumsuz bır seyler soyleyebılırım

leventakca
31-10-2007, 19:31   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

ilgilendigin icin tesekkurler,pil de ve sarjda kullanıyorum,arada bır bosaltıp dolduruyorum bataryayı,yaklasık olarak 1.5-2 saat arası gıdıyo sarjı,kapalıyken sarjın gıdıyo olması neden dolayı sızce?normal bır durum degıl dımı bu ?

Borga-x
31-10-2007, 21:04   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Kapalı ıken şarzın bıttıgını nasıl anladın?.Normalde sistemini pilde kullanırken hıgh performansta ve yuksek ısık ayarında kullanırsan pılın cok cabuk biter. Bu arada kapattıgını sanıp sıstemı uyku moduna almayasın. Vısta kullanıyorsan ve başlat menusundekı kırmızı dugmeye basarsan sıstemı uykuya alır komple kapatmaz.

h.ozgur
31-10-2007, 23:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

bende toshiba laptop kullanıyorum şu kadarını söyliyim laptopun pili 2 saate yakın gidiyorsa bu normal demektiir zira benimde anca 2 saat gidiyor borganın dediği gibi yüksek performansta kullanıyorsan pilin az gidebilir ben şarjdan çıkardıktan hemen sonra pil otomatikman 96ya düşüyor ve maksimum 2saat gidiyor ayrıca kapattığından eminmisin uyku yada hazırda bekletme moduna almıyorsun değilmi

h.ozgur
31-10-2007, 23:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

bu arada aklıma gelmişken pilsiz kullanman ömür açısından iyidir ama sana tavsiyem sakın bi ups cihazı almadan pilsiz kullanma yüksek veya düşük bir voltajda laptop korumasız kalıp zarar görebilir. arkadaşımın anakartı ve ekran kartı birkaç saniye içinde yanmıştı

leventakca
01-11-2007, 21:12   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

arkadaslar sorunum bataryanın az gıtmesı gıbı anlasılmıs,sorunum o degıl yanlıs anlasılmasın,bilgisayarı tam olarak kapattıgımda(vista kullanıyorum evet ama kapatırken bilgisayarı kapattan kapatıyorum),bilgisayar tam kapalıyken %100 dolu olarak kapatıyorum ,bilgisayarı actıgımda %90 lar %85 leden baslıyo batarya ,yanı kapalıyken sarj gıdıyo ?sizce normal bır durum mu ?? karsılasan varmı ?