3. tuş çalışmıyor

HPQ-User
13-09-2008, 19:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Clavyer sormuş:
Bir oyun oynarken, bilgisayarımda aynı anda 3 tuşun çalışmadığını farkettim. Emin olmak için birkaç uygulamada daha denedim ama sonuç aynı. Örneğin nfs oynarken aynı anda hem gaza basıp, hem sağa dönüp, hem de nos a basamıyorum. 3. sıradaki tuş çalışmıyor. yani nos çalışmıyor. Tuşların sırasını değiştirerek, önce gaza basıp, sonra nosa basıp, sonra da sağa dönmeye çelıştığımda ise; nos ve gaz çalışıyor ama sağa dönmüyor. Bu sebeple 3 tuştan oluşan bazı tuş kombinasyonlarını da kullanamıyorum. Sorunu daha iyi anlamak adına, aynı oyunu masaustu bilgisayarımda da denedim ve gayet güzel çalıştı. iki bilgisayarın da işletim sistemleri aynı, yuklenen oyun da aynı ama birinde çalışıyor diğerinde çalışmıyor. Bu arada asus f3sr  vista kullanan bir arkadaşım da aynı sorundan bahsetti. sorunun işletim sistemi ve ya bios ayarlarından kaynaklandığını tahmin ediyorum. Bu sorunu bir çok yere yazdım ama oyunun ayarlarını değiştirin, format atın gibi ilginç cevaplarla karşılaştım. Sonuçta sorun sadece bir oyunda yaşanmıyor dolayısiyle oyun ayarlarından kaynaklanmadığı açık. Ayrıca sorunu sadece nfs de değil başka birçok uygulamada da denedim. Umarım bu sorunun çaresini bulabilirsiniz. Simdiden çok teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Toshiba Satellite L40-17O PSL4CE notebook özellikleri

İşlemcisi : Celeron 540
İşlemci Hızı : 1.40 Ghz
Bellek : 512 Mb
Bellek Tipi : DDR2 667 Mhz
Bellek Adedi : 1 x 512
Maksimum Bellek : 2048 Mb
Ekran Tipi : WXGA
Ekran Boyutu : 15.4"
Çözünürlük : 1280 x 800
Sabit Disk : 120 Gb SATA
Optik Okuyucu : Dvd-Rw
Ekran Kartı Bellegi : 358 Mb
Ekran Kartı Max. :
Ekran Kartı Tipi : Paylasımlı
Ekran Kartı Chipset : INTEL
Ekran Kartı : Intel X3100 GMA
Disket Sürücü : Yok
Wireless : Var
BlueTooth : Yok
Infrared : Yok
I / O Portlar : USB 2.0, RJ-11, RJ-45
Tv Tuner : Yok
Uzaktan Kumanda : Yok
Entegre Kamera : Yok
Kart Okuyucu : Yok
Parmak İzi Okuyucu : Yok
Klavye / Mouse : Q Türkçe / Touch Pad
Ağırlık : 2.8 Kg
Pil Ömrü : 4 Saat
Isletim Sistemi : windows xp version 2003 SP3

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506)

DarkHellKnightX
13-09-2008, 20:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

eğer birçok oyunda yaşıyorsan sorun oyunlarda değil bilgisayardadır format en genel çözüm yolu formatla çözemezsen sorun donanımsaldır

sana bir çözüm yolu olarak nos tuşunu ayarlardan farklı bir tuşa değiştirmeni öneririm sorun %95 düzelir...Gülüş

waybe
13-09-2008, 20:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

benim sana önerim oyuncu klavyesi alman bu sorununa en iyi çözüm

Ahmet_79
13-09-2008, 22:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
waybe
benim sana önerim oyuncu klavyesi alman bu sorununa en iyi çözü
evet normal klavyelerde oyunlarda 3 tuş aynı anda çalışmıyor diye biliyorum, oyuncu klavyesi çözüm olabilir.

daihaupt
14-09-2008, 15:33   |  #5  
Taze Üye
10 mesaj
ahmet79
evet normal klavyelerde oyunlarda 3 tuş aynı anda çalışmıyor diye biliyorum, oyuncu klavyesi çözüm olabilir.
Ben sorunun oyun ayarlarından kaynaklandığını düşünmüyorum ya da oyuncu klavyesinin çözüm olabileceğini de sanmıyorum. Çünkü clavyer başka bilgisayarlarda da denediğini söylemiş bence sorun basit bir ayardan kaynaklanıyor.Çünkü Clavyer "aynı işletim sistemini kullanan masaüstü bilgisayarımda sorunsuz çalıştı" yazmış.

YasiNNeO
12-06-2009, 16:47   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

Bu problem tamamen klavye ile ilgili, format, BIOS güncelleme yada başka şeyler denemeyin.

hengah
13-06-2009, 00:17   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Aslında ben hala bu konuyu takip ediyorum(clavyer) belki bir çözüm olursa diye. O yüzden hortlamasında sıkıntı yok bence. Bu arada yasin'e hitaben; usb klavyem olmadığı için deneyemedim ama eğer dediğiniz gibiyse ne önerirsiniz.