30 yıl sonra gelen hüsran!

CHIP Online
02-05-2012, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Olmaz denilen oldu; dev şirket, 30 yıl sonra gelen ilk hüsranla fena sarsıldı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/30-yil-sonra-gelen-husran_33336.html

Resimlerle: İşte Nintendo Wii U!

Microsoft ve Sony gibi iki büyük isimin arasından çok net bir sıçrayışla kendisini piyasanın bir dönemler bir numarası haline getirmiş olan Nintendo, zor zamanlar yaşıyor.

Aynı zamanda Mario'nun da yaratıcısı olan Nintendo, son 30 yıldır ilk kez sektör içerisinde para kaybı yaşadığını, yani zarar ettiğini ilan etti. Firma, geçtiğimiz finans yılı içerisinde 43.2 milyar Yen kaybetti ki bu rakam yaklaşık olarak 533 milyon dolara tekabül ediyor. Fakat ilk hesaplamalarda ortaya çıkan 65 milyar Yen'lik kayıp ihtimaline göre durum beklenenden çok daha iyi görünüyor.

Bu büyük kaybın en başındaysa her geçen gün biraz daha yaşlanan Nintendo Wii'nin artık yeterince satış yapamıyor olması yer alıyor. Nintendo 3DS ise eskisi gibi kullanıcıların dikkatini çekemediği gibi, namı duyulmuş büyük oyun yapımları da Nintendo'nun platformlarına pek uğramıyor. Tüm bu olumsuzlukların yanına bir de Japon Yeninin giderek düşen değeri eklenince, milyonlarca dolarlık kaybın hesabını yapmak çok daha kolay oluyor.

Bir diğer sorunsa, şüphesiz, Nintedo'nun hedef kitlesi olan ve "casual gamer" yani sosyal oyuncu olarak bilinen grubun, artan akıllı telefon satışları ve bu telefonlarda bulunan oyunlar yüzünden artık herhangi bir taşınabilir konsola ihtiyaç duymaması.

Fakat ufukta görünen yeni 2D Mario oyunu ve Wii U'nun 2012 yılı Noel'linde satışa hazır olması firmayı şimdilik motive etmeye yetiyor. Peki, Wii U gerçekten bütün bu kayıpları tek başına kurtarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz...


Tüm konu: 30 yıl sonra gelen hüsran!

Resimlerle: İşte Nintendo Wii U!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Wii U sizce ne kadar kaliteli olacak?