3D

QART13
04-12-2011, 12:39   |  #1  
QART13 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
303 mesaj

herkese merhaba.

başlangıç olarak 3d konusunda bilgi almayı istiyorum.bildiginiz üzere 3 çeşit 3d teknolojisiyle tanışmış durumdayız.
bunlardan birisi pilli gözlüklere sahip olan ve somsung un kullandıgı teknoloji(nvidia 3d kitinden bahsediorum)
bir diyeri ise viewsonic ve lgnin kullandıgı daha hafif gözlüklü bir teknoloji
ve dier biri ise gözlükksüz 3d teknolojisi toshiba ve lg de bulunmakta.
şimdi bu 3 teknolojiden hangisi daha verimli daha canlı ve daha performanslı onu merak ediyorum.

bir dier sorum ise ki bu can alıcı noktadır;
 su nvidia 3 d kiti blunnmayan 3d monitörlerde 3d oun nasıl oynanıor yani nvdia nın 3 d driveri var onu yükleyince kartın 3d özelligi aktive oluor ama bu bahsettigimiz monitörlerde nvdia 3d kiti yok.yani bunlar 3d oyun kullanımına izin veirrmu verirosa nasıl oluyor.
tabiki sormadan gecemeyecegim bir diyr seyse bildiginiz üzere amd hd7900 serisinde 3d destegini verdigini duyurdu ve 3d oluyor peki bu nasıl oluyor yani onunda amdi 3d kitimi var yoksa bu 2. sıkta bahsettigimiz monitörlerde mi çaılışıyor?

BU KONUYU AÇMAMIN SEBEBİ HEM MERAK ETMEM HEMDE İNSANLARA GENEL OLARKA BİR BİLGİ VERMEKTİR LÜTFEN BİLEN ARKADASLAR BURAYA YAZSINKİ BİZLERDE NEYİN NASIL İŞLEDİGİNİ ÖGRENELİM..
TEŞEKKÜRLER.

tBox
04-12-2011, 14:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Bu konuda bilinçli bir kullanıcı olarak ( Elimde Nvidia 3D kiti ve Monitörü var. Ve çok kez ev ortamında 3D film izlemişliğim vardır.) (Samsungla)

Öncelikle kullanıcıların çok büyük bir bölümü ağır olmayan gözlükleri (pasif) tercih ediyor. Ve pek haksızda sayılmazlar. Ne yazıkki ağır gözlüklü (aktif) televizyonlarda sorunlar minumuma indirilmişken monitörlerde çok daha fazla. Ama ne olursa olsun aktif gözlüğü taktığında birşey taktığını hissediyorsun ve rahatsız olabiliyorsun. Ama pasif gözlükler çok daha rahat ve konforlu. Bunları söylediğim halde tercihini kendin yapmalısın piyasada çok fazla tüketici Pasif gözlüklerden nefret ediyor. Bunun için kendin denemelisin. Gözlüksüz 3d  Televizyonlarda  daha tüketicilere Türkiye de açılmadı onun için tam bir şey söyleyemiyoruz. Ama bir muhabir 2D den hallice olduğunu söylemiş. Bende inşallah yazın LG LM9600 modelini alacağım çıkarsa. Yani anlayacağın pasifler şu anda daha üstün seviyede.

Ama unutma Aktif 3d de ışık yarıya iniyor televizyonlarda pek sorun olmuyor ama monitörlerde problem var. ışık belirli oranda azalıyor rahatlıkla farkediyorsun.

Diğer soruna geçersek ;
Eğer 3D Kitin yoksa 3D oyun oynayamazsın ekran kartın ve monitörün 3d yi desteklese bile oynayamazsın. Ki 3D kiti de 400 tl civarı yani ben o kadara aldım.  Zaten 3D kitin yoksa 3D özelliğini açamazsın.

AMD'NİN de sanırsam kendi 3D Kiti var ama onun desteklediği oyun sayısı Nvidianın yanında çok az. Ki bu çok kötü.

Birde söylemeden edemeyeceğim Nvidia 3d kitde oyunu 3d modda açmaya çalıştığında bazen hata veriyor çeşitli hatalar ki çözmek uzun sürüyor bu problemleri ama Polarize monitörlerde böyle birşey yok aç 3D özelliğini kullan rahat yani anlayacağın Nvidia 3d kiti tavsiye etmiyorum pasif 3D destekli bir monitör al en iyisi

QART13
04-12-2011, 18:44   |  #3  
QART13 avatarı
OP Yıllanmış Üye
303 mesaj
Alıntı: tBox  
Bu konuda bilinçli bir kullanıcı olarak ( Elimde Nvidia 3D kiti ve Monitörü var. Ve çok kez ev ortamında 3D film izlemişliğim vardır.) (Samsungla)

Öncelikle kullanıcıların çok büyük bir bölümü ağır olmayan gözlükleri (pasif) tercih ediyor. Ve pek haksızda sayılmazlar. Ne yazıkki ağır gözlüklü (aktif) televizyonlarda sorunlar minumuma indirilmişken monitörlerde çok daha fazla. Ama ne olursa olsun aktif gözlüğü taktığında birşey taktığını hissediyorsun ve rahatsız olabiliyorsun. Ama pasif gözlükler çok daha rahat ve konforlu. Bunları söylediğim halde tercihini kendin yapmalısın piyasada çok fazla tüketici Pasif gözlüklerden nefret ediyor. Bunun için kendin denemelisin. Gözlüksüz 3d  Televizyonlarda  daha tüketicilere Türkiye de açılmadı onun için tam bir şey söyleyemiyoruz. Ama bir muhabir 2D den hallice olduğunu söylemiş. Bende inşallah yazın LG LM9600 modelini alacağım çıkarsa. Yani anlayacağın pasifler şu anda daha üstün seviyede.

Ama unutma Aktif 3d de ışık yarıya iniyor televizyonlarda pek sorun olmuyor ama monitörlerde problem var. ışık belirli oranda azalıyor rahatlıkla farkediyorsun.

Diğer soruna geçersek ;
Eğer 3D Kitin yoksa 3D oyun oynayamazsın ekran kartın ve monitörün 3d yi desteklese bile oynayamazsın. Ki 3D kiti de 400 tl civarı yani ben o kadara aldım.  Zaten 3D kitin yoksa 3D özelliğini açamazsın.

AMD'NİN de sanırsam kendi 3D Kiti var ama onun desteklediği oyun sayısı Nvidianın yanında çok az. Ki bu çok kötü.

Birde söylemeden edemeyeceğim Nvidia 3d kitde oyunu 3d modda açmaya çalıştığında bazen hata veriyor çeşitli hatalar ki çözmek uzun sürüyor bu problemleri ama Polarize monitörlerde böyle birşey yok aç 3D özelliğini kullan rahat yani anlayacağın Nvidia 3d kiti tavsiye etmiyorum pasif 3D destekli bir monitör al en

herşeyi cok güzel a.ıklamıssın tam istedigim cevaplar geldi.bende nvidia 3d kitini kullandım internet kafede inanılmaz derecede kararıyor.ayrıca agır oldugunu biliyorumki 1 saat aralıksız takınca burunun üstünde hiç hoş durmayan bir iz bırakıyordu.

dedigim gibi cevapların çok güzel ama açıklamadıgın bir şey var demissinki 3d kiti olmadan nvdia yada atnin 3d oyun oynuyamazsın ama bildigime göre 3d kiti sadece aktif 3d yani gözlükleri agır olan 3d monitörlerde var dier pasif olan ve hafif gözlüklü monitörlerde kit destegi yok ki olsada pasif 3d olmaz.ve siz pasif alın demişsiniz peki alsam oyun oynuyabilecekmiyim 3d?

M.G.G
04-12-2011, 20:43   |  #4  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Tv full hd ama yayın vga ise full hd televizyon da vga gösterir.
3d tvlerde de aynı olay vardır.Film 3d değilse 3d izleyemezsiniz.Yani hem donanım hemde yazılım destği lazımdır 3d için.Oyunları oynayabilmek için de oyunun 3d desteği vermesi lazımdır.
Bu arada 3d nin birden fazla türü vardır;
Polarize 3d bildiğimiz pasif 3ddir.Anaglyph 3d bildiğimiz kırmızı, mavi gözlükle izlenen 3ddir en f/p olanıdır buna benzeyen ve yaygınlaşmamış teknoloji olan colorcode 3d renk oranlarını daha yakın gösterir.Yeni çıkan 3d ise ışığı iki kat farklı yönlere kırarak 3d üretir.Ismini bilmiyorum.Gözlüksüz 3d ise basit bir teknolojidir.Her piksel satırını farklı görüntülere vererek(2 resmi birleştirir) 3d oluşturur en yeni teknoloji budur.
Oyunları anaglyph ile oynamak istiyorsanız iz3d sürücülerini indirin ve jkendinize kartondan 3d gözlük yapın.Kolay Gelsin (:

QART13
05-12-2011, 18:07   |  #5  
QART13 avatarı
OP Yıllanmış Üye
303 mesaj

M.G.G tesekkür ederim anladım yani her 3d icin ayrı bir update gibi bir sey yüklenior oyunun kendisine peki bu isi 

polarize 3d yani hafif gözlüklü monitördede yapılabilirmi.mesela ben söle sorayım bende gtx460 var 3d destegi var oyun cod8 3d destegi var elimizde paif 3d li monitör artı gözlük var bu oyunu 3d aynuyabilirmiyiz???

tBox
06-12-2011, 16:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Şöyle bir olayda var artık nerdeyse bütün 3d olaylarında (( 3d Kiti veya Pasif monitörlerde) 2D'yi 3D ye dönüştürme özelliği var. Yani illa oyunun 3D olmasına gerek yok ama Nvidia 3D kitte biraz problem olabiliyor.

Eğer Pasif 3D destekli Monitörün+Yanında verilen Gözlüğü+ 2D veya 3D oyunun varsa 3D oynayabilirsin ama oyunun 3D yi tam desteklemesi (Crysis2 gibi) daha iyi olur

QART13
06-12-2011, 21:03   |  #7  
QART13 avatarı
OP Yıllanmış Üye
303 mesaj

ooo bu çok iyimiş boşuna gidip nvidia 3d kiti ne para vermeye gerek yok:) birde bütün deneyelim de çoğu oyunu 3d ye çevirebiliyor mu?mesela ben most wantedi 3d oynamıştım ki 3d desteği yoktu :)??

tBox
06-12-2011, 23:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

dediğim gibi 2d olan çoğu oyunu sorunsuz 3d yapıyor
Ama alacaksan pasif teknoloji daha iyi ondan al

QART13
06-12-2011, 23:21   |  #9  
QART13 avatarı
OP Yıllanmış Üye
303 mesaj

aman allahım  hemen bir tane almam gerek.peki önerebilecegin pasif 3d ye sahip full hd en az 22" boyutunda monitör varmı??

tBox
07-12-2011, 18:50   |  #10  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

LG'Nin Türkiyeye geldi mi bilmiyorum var 

AMa 750 TL civarı