3DMark05 Ve 3DMark06'da Sorun

Kemal Dogan
02-10-2009, 20:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
200 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

3DMark05 ve 3DMark06 ı XP’de çalıştıramıyorum,bunun sebebi ne olabilir ??? Veri yürütmesini engelleme bölümünde bu programları engellenmesin şeklinde işaretledim yine de çalışmıyorlar.Programları Vista’ya yükledigimde çalışıyorlar (Çift işletim sistemi kullanıyorum.Yanlızca XP kullandıgım eski sistemimde bu programlar çalışıyordu).Vista’da ayrıca Vantage da yüklü….Çok da önemli degil gerçi,XP’de çalıştıklarında Vista’da aldıgım skorlardan birazcık daha fazla skor vereceklerini biliyorum ama neden çalışmadıklarını merak ediyorum,o nedenle sormak istedim.

Sizce ne yapmalıyım ???

Teşekkürler

Son Düzenleme: Kemal Dogan ~ 03 Ekim 2009 00:14
çaylak21
02-10-2009, 20:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

arkadaşın sorusuna cvp değilde bende 3dmark la ilgili bir sorun yaşıyorum gereksiz konu açmım dedim. sorun 3d mark06 ta puanım düşük olduğunu düşünüyorum. 10400 küsülerde ayarlar 1280*1024 anti-aliasing kapalı
sistem amd X2 5600+2,9 ghz ---gigabyte ga-ma amd770 ds3---a-data ram 3 gb ddr2 800 mhz--- samsung 320 gb 7200prm hdd--- 750 w xilince--- zotac gtx260 snergy

bu sistem için özellikle ekran kartı için düşük geldi bana yukardaki puan sizce sebebi ne olabilir ekran driverı güncel...

Kemal Dogan
03-10-2009, 00:40   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
200 mesaj

Ben cevap veriyim....Sorunun oldukça ilginç.İşlemcin biraz zayıf kalsa bile o kartla 3DMark06'dan en azından 12500-13000 civarı bir puan alman gerekir.Ben E8500+Ati 4870 512 MB ikilisiyle bahsettigin ayarlarda 16650 civarı puan alıyorum (benim kart seninkinden biraz daha az kapasiteli olmasına ragmen).Sorununla ilgili aklıma gelenler.....Xilance güç kaynaklarının çokta kaliteli olmadıklarını ve aslında üzerlerinde yazan degerleri tam olarak vermedikleriyle ilgili bir-iki yazı okumuştum ama o güç kaynagı aslında 600w veriyor olsa bile yine de yeterli olması lazım.O yüzden sorun güç kaynagı degildir muhtemelen.Tahminlerim.....

1.Arka planda çalışıp işlemciyi meşgul eden bir çeşit virüs olabilir.Makine boştayken görev yöneticisinden işlemcinin ne kadar çalıştıgını kontrol et.

2.Ekran kartının sürücüsünü güncellemek için eski sürücüyü sildiginde bu sürücünün bazı kalıntıları sistemde kalmış ve yeni sürücünün benzer dosyalarıyla çakışıyor olabilir.Driver Cleaner gibi bir programla ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yüklemek sorununu çözebilir.

3.İşletim sisteminde bir sorun ya da worm gibi bir sorun olabilir.Kaspersky gibi iyi bir anti-virüs ve antispyware ile sistemini temizleyebilirsin.Sistemi toptan formatlamak da birbaşka seçenek tabii...

4.Ekran kartında fazla OC ya da başka birşeyden kaynaklanan bir problem olabilir.Ekran kartını çıkarıp seninkine benzer birbaşka makinede test edersen sorunun ekran kartından olup olmadıgın anlayabilirsin

5.İşlemci fanı tam oturmadıgından işlemciyi yeterince sogutmuyor ve bu da performans düşüşüne neden oluyor olabilir

Şu anda aklıma gelenler bunlar :)

Kolay Gelsin

Son Düzenleme: Kemal Dogan ~ 03 Ekim 2009 13:58
çaylak21
03-10-2009, 22:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

güç kaynağı sölediğin gibi pek sorun teşkil etceğini sanmıyorum çünkü 750w gerçek değer olmasada (bence gerçek değer 80+ plus ve ayrıca video incelemelerde gayet başarılı bulunuyor) sistem için oldukça fazla zaten işlemci boşta yüzde 99. kaspersky orjinal verisyonu var herhangi bir virüs bulmadı şimdilik. ekran kartının içinden çıkan krulum cdsiylede denedim ilk aldığımda ekran kartını aynı skordu driverı güncellemekle alakalı olduğunu pek düşünmüyorum. fanın tam oturup oturmadığını bilmiyorum açıkçası. ekran kartına o.c yapılmadı hiç. fortmat atıp denemedim hiç ama öylede denicem yakın zamanda benim aklıma gelen işlemci darboğaz yapıyor yada anakartta bir sorun var galiba 3dmark05 te de 1280*1024 te de 1680*1050 dede aynı skoru aldım bu da garip geldi heralde işlemci darboğaz yapıyor engelliyor..