3G hizmetleri başlıyor!..

tolter
12-04-2009, 21:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

Danıştaydan vize çıktı. 3G hizmetleri çok yakında başlayacak.
Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinde Danıştay sürecinin tamamlanmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imtiyaz sözleşmesi imzalayan operatörlerin, en erken 3 ay içinde sistemlerini kurmaları gerekiyor. Düzenlemeye göre, operatörler bu süreden önce teknik hazırlıklarını tamamlamış olsalar dahi hizmet veremeyecek.

Sadece 3 operatörden teklif geldiği için 3 lisans için BTK'da yapılan ihalede, A tipi lisans 358 milyon Avro KDV'ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.'ye, B tipi lisans 250 milyon Avro KDV'ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş'ye ve C tipi lisans ise 214 milyon Avro KDV'ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş'ye ihale edilmişti.

Danıştay onayından sonra birer açıklama yapan cep telefonu operatörleri hizmetleri hızlı bir şekilde verebilmek için yarışacakları mesajlarını iletti.

Turkcell  3G   lisans bedeli, KDV ve altyapı yatırımı olarak 1.3 milyar dolar bütçe ayırdıklarını dile getirirken Vodafone dünyadaki 3G tecrübelerini Türkiye'ye taşıyacakları mesajını verdi.

3G ile ilgili merak edilenler

#9632;3G nedir?
3G cep telefonlarında yüksek güvenilirlik ve kalitede, daha hızlı veri iletimi saglayan bir teknolojidir.

#9632;3G ile neler yapılabilecek?
3G ile görüntülü konuşma, mobil televizyon, hızlı internete erişimi sağlayan mobil cihazlar ve çeşitlenen mobil internet servisleri gibi cok sayıda yenilik sunacak. İnternetten cok daha hızlı istediğiniz içerikleri indirilebilecek, resim ve video mesajlarını daha kaliteli bir şekilde görüntüleyebilecek ve beklemeden anlık olarak paylaşabileceksiniz.

Örneğin bugün cep telefonundan 700 MB'lık DivX formatında bir film 4 saatte indirilebiliyor. Aynı filmi 3G teknolojisiyle indirmek yalnızca 2,2 dakika alıyor.

#9632;3G ile ne zaman tanışacağız?
3G teknolojisi için 28 Kasım 2008 tarihinde yapılan lisans ihalesi sonucunda, Danıştay da sözleşmelerle ilgili onayını verdi. BTK'nın onayından sonra 3 ay içinde Avea, Turkcell ve Vodafone hizmet vermeye başlayacak. Kısacası Temmuz 2009'da 3G hizmetleri başlayacak.

#9632;Nasıl 3G abonesi olabilirim?
Abonelik süreciyle ilgili bilgiler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açıklanacak. BTK açıklama yapmadıktan sonra bu konuda bir yorumda bulunmak zor olmakla beraber Turkcell'in KKTC'de uyguladığı yöntemin uygulanabilmesi herkes için hayırlı olacaktır.

Mobil imza sayesinde vatandaşlar sadece kendilerine gelen bir SMS'e mobil imzaları ile onay verdiklerinde mevcut GSM aboneliginden 3G aboneliğine geçebiliyor.

#9632;3G'dan yararlanmak için ne yapılmalı?
3G dünyasından yararlanmak için kurumsal/bireysel 3G abonesi olunması, 3G uyumlu bir cihaz kullanılması ve 3G kapsama alanı içerisinde bulunulması gerekiyor. Unutulmaması gereken birşey var. Halen cep telefonlarından GSM şebekesi kapsama alanıyla konuşuyoruz. 3G kapsama alanları farklı olacak.

Turkcell 3G hizmetini 81 il merkezinde birden başlatacağını duyurmasına karşılık Avea ve Vodafone kendi kapsama alanları konusunda bir açıklama yapmış değilller.

#9632;3G nasıl ücretlendirilecek?

3G abonesi olunması için ek bir ücret talep edilmeyecek.
Ancak 3G ile sunulacak servisler  mobil tv ve görüntülü konuşma gibi ekstra ücretlendirmeye tabi tutulabilecek. Veri tranferlerinin ise oldukça makul seviyelerde hatta sabit hatlardaki ADSL fiyatlarıyla rekabet edebilecek seviyede olması bekleniyor.

3G ile uyumlu cep telefonu modelleri

Sony Ericson

Toshiba

Blackberry

Apple

Motorola

Asus

HTC

Samsung

Nokia

Gimp Uzmanı
13-04-2009, 06:28   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Kaliteli hizmeti ucuza almak istiyorum.

tolter
13-04-2009, 10:25   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,603 mesaj

sizce ilk kim geçer 3g ye bence vodafone çünkü adamlar yıllardır 3g desteği veriyor

erdem barış
13-04-2009, 19:21   |  #4  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

GALİBA 3G KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL  neden kimse yorumda bulunmuyor kimse ne olduğunu bilmiyor mu yada pahalı olur ben kullanmam diye mi düşünüyorsunuz? binlerce kişide 3G destekli telefon var hatta 3.5G desteklilere sahibiz demek ki gerçekten ülkemiz teknoloji çöplüğü en iyisi olsun ama özelliklerini kullanmasam da olur diye mi düşünüyorsunuz arkadaşlar böyle harika bişey olmaz  heryerde 2 mbps hızında internete bağlanıp chip forumda takılabileceğiz divx film indirip izleyebileceğiz televizyon da izleyebiliriz ve bilgisayarla yapılan herşeyi cep telefonumuzla yapabiliriz fiyatının da uçuk seviyelerde olcağını zannetmiyorum sabit internet fiyatlarıyla rekabet edecek deniliyor ben evdeki interneti kapattırıp telefonumu modem olarak kullanmayı düşünüyorum

hasanozf
13-04-2009, 19:23   |  #5  
Üye
89 mesaj

Eğer ki dedikleri kadar hızlı ise, yani şu anki ADSL 1 Mbps hizmeti kadar hızlı ise (8 kat daha hızlı olacak diyorlar) gider N95 alırım. Evdeki sınırsız telekom ADSL hizmetini de kapattırırım. Turkcelin çektiği her yerden hem cepten hem de laptoptan internete bağlanırım. Dağ, bayır, deniz, fabrikanın bodrum katı vs..

Aylık ücretinin 80-100 lira civarı olmasını bekliyorum.

hasanozf
13-04-2009, 19:34   |  #6  
Üye
89 mesaj

N95 ayarında bir telefon hem fotoğraf makinesi & kamera işi görür, internet işimi görür ve de GPS işimi görür. Böyle bir telefon işte o zaman işime yarar. Böyle bir telefon almak için uzun zamandır 3G yi bekliyorum. Vereceğim o kadar parayla bütün özelliklerini tam kapasite kullanabilirim verdiğim parayı hak eder.

tolter
14-04-2009, 00:58   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,603 mesaj

Beğendim aynen

Kapalı Hesap (76993)
14-04-2009, 16:09   |  #8  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

3G'de en kaliteli hizmeti hiç kuşku yok ki Turkcell verecek çünkü bastı parayı ve A kaliteli 3G lisansını aldı. Sırf 3G için bile Turkcell'li olmayanlar diğer operatörlerden Turkcell'e geçebilir.

gladyator79
15-04-2009, 15:04   |  #9  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

3g bence bulasmayin Türkiye standart ve gelir acisindan bakildiginda bu tarifeler bu fiyatlar asiri pahali gsm sirketleri tüketici dostu degil kimbilir bu olayin tarifesi nasil olur egerki cüzzi rakamlarla verecekseler bu hizmeti herkes kullansin ama hic sanmiyorum yeni cikti ya? döserler fiyatini...

man on the moon
15-04-2009, 15:18   |  #10  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

çünkü yıllar önce 3G destekli telefon alarak kontör alacak paralarını bitirdiler.

erdem barış
GALİBA 3G KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL  neden kimse yorumda bulunmuyor kimse ne olduğunu bilmiyor mu yada pahalı olur ben kullanmam diye mi düşünüyorsunuz? binlerce kişide 3G destekli telefon var hatta 3.5G desteklilere sahibiz demek ki gerçekten ülkemiz teknoloji çöplüğü en iyisi olsun ama özelliklerini kullanmasam da olur diye mi düşünüyorsunuz arkadaşlar böyle harika bişey olmaz  heryerde 2 mbps hızında internete bağlanıp chip forumda takılabileceğiz divx film indirip izleyebileceğiz televizyon da izleyebiliriz ve bilgisayarla yapılan herşeyi cep telefonumuzla yapabiliriz fiyatının da uçuk seviyelerde olcağını zannetmiyorum sabit internet fiyatlarıyla rekabet edecek deniliyor ben evdeki interneti kapattırıp telefonumu modem olarak kullanmayı düşünü
Gimp Uzmanı
15-04-2009, 15:35   |  #11  
Yeni Üye
37 mesaj

Ben 3G ile internet erişimi istiyorum. Fiyatınında uygun olmasını istiyorum.

Hiper£l£v£nKids
15-04-2009, 18:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
tolgahanter
sizce ilk kim geçer 3g ye bence vodafone çünkü adamlar yıllardır 3g desteği
Bencede