3G Modemden İnterneti Multi Modemsiz Paylastırma

ALooNeBoy87
20-01-2012, 20:23   |  #1  
ALooNeBoy87 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 4
83 mesaj

Bilgisayar: HP Pavilion dv6651et Notebook PC
İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate x86 TR
3G Modem: ZTE MF190
Arkadaşlar, Turkcell'in faturalı 3g mobil internet paketini kullanmaktayım. Cep Telefonumda Wi-Fi var ve ben bu 3G internete cep telefonumdan bağlanmak istiyorum. İnternette okuduğum bir kaç dökümanı denedim ama şöyle bir sorun oldu. Wi-Fi görüyor cep telefonum ama bağlantı kurmuyor. Bağlan dediğimde bağlanıyor diyip kalıyor. Bağlanmıyor. Denediğim yöntemler:
1: http://www.maxicep.com/network-i ... 33.html#post3607996
2: http://connectify.me/download/ Lite versiyonda denedim. Tıkladığınızda indirme sayfasına yönlendirecek.

Cevap yazma zahmeti gösteren tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Son Düzenleme: ALooNeBoy87 ~ 20 Ocak 2012 20:23
mustafa2116
20-01-2012, 22:05   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

3g internetinizi Modemdenmi telefondanmı kullacacaksınız.

3g destekli adsl modemler mevcut bunumu kastetdiniz.
3g interent paketi  alıp telefonunuzu bilgisayara modem olarak göstertip burdan 3g internete bağlanmayımı denediniz.
3g modem portunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda mı interente baplanamıyorsunuz.

Soruyu tam anlayamadım.
Modem adı vermişsiniz ama telefonuda işe karıştırdığınızdan  cevap hakkında tam net bir şey söyleyemedim.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 20 Ocak 2012 22:08
mustafa2116
20-01-2012, 22:15   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Anladığım kadarıyla şöyle  bir cevap verebilirim.

Modeminiz 3g türkcell modemi. Bunu bilgisayarınıza bağladığınızda bilgisayardaki interentinize
telefonunuzdaki wifi  ayarlarıy telefondan 3g türkcell modemi üzerinden internete bağlanmayı düşünüyorsunuz.

Böyle bir yapı malesef mümkün değil.
Çünkü 3g modem bir radyo frekansı yollamakta bu nedenle wifi bir radyo frekansı olamdığından ( 3g tipi değil) ve modemde wifi özelliği olamdığından telefonunuz wifi ağını bulamayacaktır. 3g türkcell modemi  bilgisyarınıza bağlanıldığında  bilgisayarınızın dağıtım şebekesini kullanabilirsiniz ve böylelikle dağıtım şebekesine ulaştırıp wifili modeminizi internet dağıtımı haline getirebilirsiniz. bunun için bilgisayarınızı tel net durumuna getirin ve modeminizi ( varsa) wifi için nat birimini kurun bu alanda  ağ paylaşım alanı modeminizde varsa wifi aktifleşecek ve modeminiz interneti bilgisayardan dağıtmak için alacaktır.

ALooNeBoy87
21-01-2012, 15:45   |  #4  
ALooNeBoy87 avatarı
OP Üye
83 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
3g internetinizi Modemdenmi telefondanmı kullacacaksınız.

3g destekli adsl modemler mevcut bunumu kastetdiniz.
3g interent paketi  alıp telefonunuzu bilgisayara modem olarak göstertip burdan 3g internete bağlanmayımı denediniz.
3g modem portunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda mı interente baplanamıyorsunuz.

Soruyu tam anlayamadım.
Modem adı vermişsiniz ama telefonuda işe karıştırdığınızdan  cevap hakkında tam net bir şey söyleyemedim.

Okudum ben de tekrar yazdıklarımı ama tam açık olmamış kusuruma bakmayın. Şöyle açıklayayım. 3G Modem Notebook'ta takılı. Ondan nete giriyorum. Notebook'un wireless'i sinyal yayacak şekilde ayarlayabiliyoruz Windows 7'de. İşte kullandığım yöntemler de bunu sağlıyor. cep telefonumun wireless inden yeni kurduğum ağı görebiliyorum ancak bağlanamıyorum. Şayet yöntemlere bir bakanbilirseniz dediklerimi anlayacağınıza eminim. Tekrardan teşekkür ediyorum... =)

ALooNeBoy87
21-01-2012, 15:53   |  #5  
ALooNeBoy87 avatarı
OP Üye
83 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Anladığım kadarıyla şöyle  bir cevap verebilirim.

Modeminiz 3g türkcell modemi. Bunu bilgisayarınıza bağladığınızda bilgisayardaki interentinize
telefonunuzdaki wifi  ayarlarıy telefondan 3g türkcell modemi üzerinden internete bağlanmayı düşünüyorsunuz.

Böyle bir yapı malesef mümkün değil.
Çünkü 3g modem bir radyo frekansı yollamakta bu nedenle wifi bir radyo frekansı olamdığından ( 3g tipi değil) ve modemde wifi özelliği olamdığından telefonunuz wifi ağını bulamayacaktır. 3g türkcell modemi  bilgisyarınıza bağlanıldığında  bilgisayarınızın dağıtım şebekesini kullanabilirsiniz ve böylelikle dağıtım şebekesine ulaştırıp wifili modeminizi internet dağıtımı haline getirebilirsiniz. bunun için bilgisayarınızı tel net durumuna getirin ve modeminizi ( varsa) wifi için nat birimini kurun bu alanda  ağ paylaşım alanı modeminizde varsa wifi aktifleşecek ve modeminiz interneti bilgisayardan dağıtmak için alacaktır.

İkinci mesajınızda söylediğimi tam olarak anlamışsınız. Bilgisayarı arada sunucu konumuna getirebilirsek interneti notebook'un wireless i aracılığıyla yayabiliyoruz. Benim yapmaya çalıştığım da tam olarak bu. Harici bir wireless modem kullanmadan notebookun wireless i ile yayabilir miyim acaba? Bunu yapmak için uygulamam gereken ayarlar nelerdir? Şayet harici bir modem şart ise bilgisayardan interneti nasıl bu harici kablosuz modeme yayması için dağıtabilirim? Yapmam gereken ayarlar neler olacak? Tekrar teşekkür ediyorum =)

mustafa2116
21-01-2012, 20:23   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

3g destekleyen airties  air6372  tipli bir modem var  bende 3g modemi burdan bir ara kullanmıştım  interneti modemden aldığımdan hem wireless hemde lan girişini serbest yapmakta.

Ancak leptoptaki wrilesi dağıtıcı olarak kullanabilirmisin bilmiyorum böyle bir bilgi sahibi değilim ama internette ara bakalım leptop kaplosuz bağlantısından internet yaybiliyormusun.

Birde lan internet ağından  ara bağlantı yoluyla modemin wriless li ise modeme sunuculuk yaparak  interneti burdan yayabiliyon ama modemin bunu desteklemeside gerek

ALooNeBoy87
24-01-2012, 23:35   |  #7  
ALooNeBoy87 avatarı
OP Üye
83 mesaj

Laptop'un wi-fi modeminden 3g interneti yayabildiğimize dair yazıları ilk mesajımda verdiğim bağlantılarda görebilirsiniz. Wi-fi yi cep telefonumdan görüyorum ancak bağlantı kuramıyorum.

İkinci olarak da elimde Pikatel AirMax-101 modem var. Modemi sunucu olarak kullanma yöntemini destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. Destekleyip desteklemediğine hangi özelliğine bakarak anlayabilirim. Ayrıca destekliyorsa bunun için ayarları nasıl yapabilirim? Teşekkür ederim...

mustafa2116
25-01-2012, 08:19   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Her modemin ayarları farklı Ben Airties Kullanmaktayım aygıtın içinde Ağ palylaşımını İnternet olarakta Gerçekleştir Yeri var.  Bu bu şekilde sizin modemde yer almayabilir Ayarlarında bu özellik olursa dağıtabiliyor.

Birde okuduğum kadarıyla( denemedim)
Ağbağlantılarını köprü yaparakta HUP kullanıyorsanız Dağıtabilyorsunuz.(modem port çoğaltıcı)
Modemden aynısı geçerlimi bilmiyorum.
Bunun için çevirmeli ağı yerel ağ ile köprüleyin Yada türkcell 3 internet Ağını Yerel ağ ile Köprüleyin Kurulum uzun sürebilir Köprülemeyi ben WinBox için kullanıyorum ama HUP ve MOdemler için denemedim.

efeoglu
25-01-2012, 11:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
3,430 mesaj

Telfonunun markası ne? Öncelikle bunu söyle bence, büyük ihtimalle wiFi şifrelemelerini kabul etmiyordur.. WEP mi WPA mı WPA 2 mi bunlar önemli.. Bir çok cep telefonu WPA 2 şifreleme sistemini desteklemiyor (Özellikle Android telefonlar bağlanabilmek için genellikle bir yazılıma ihtiyaç duyuyorlar) bu yüzdendir bence sorunun.

ALooNeBoy87
02-02-2012, 20:17   |  #10  
ALooNeBoy87 avatarı
OP Üye
83 mesaj

Samsung S3353 bazı yerlerde ch@t335 diye de geçiyor. WEP, WPA ve WPA 2 destekliyor. Teşekkür ederim...

Son Düzenleme: ALooNeBoy87 ~ 02 Şubat 2012 20:19