3rd master hard disk: smart status bad..

HPQ-User
20-02-2011, 12:46   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

pc kolik sormuş:
Bilgisayarı başlatırken ekana 3rd master hard disk : SMART status bad , backup and replace. f1 resume
yazısı çıkıyor. f1 e basınca sorusuz başlatıyor işletim sistemini.

Hd tune adlı programla şu testleri yaptım ve sonuç şu :

bu resimler işte.
acaba hd nin ömrümü bitti?
hdd ye yapabileceğim bişey varmı??

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Inte core 2 dou 4400

2,00 ghz
1gb ram
windows xp sp3

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.13) Gecko/20101203 Firefox/3.6.13 ( .NET CLR 3.5.30729)

Mertcan0725
20-02-2011, 13:39   |  #2  
Mertcan0725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,706 mesaj

Harddisk ömrünü tamamlıyor diye düşünüyorum.Eğer garantisi devam ediyorsa dosyalarınızın yedeğini alın ve aldığınız yerden değiştirilmesini isteyin.

S.M.A.R.T. Status bad
S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) IBM tarafından geliştirilmiştir. Sabitdiskteki hataların, cihaz tamamen arızalanmadan tespit edilmesini mümkün kılar. Bu fonksiyon artık ATA/IDE standartları arasında yer alıyor ve bir dizi sabitdisk üreticisi tarafından destekleniyor. Eğer bilgisayarın açılışı sırasında “S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace Press F1 to Resume” (bu hata mesajı BIOS versiyonuna göre değişiklik gösterebilir) mesajı ile karşılaşırsanız, sabitdiskiniz yavaş ancak emin adımlarla ömrünü tamamlıyor demektir. Bu durumda ilk olarak sabitdiskinizin yedeğini alın ve eğer garanti süresi henüz bitmediyse, ürünün satın aldığınız bayii veya üretici tarafından değiştirilmesini isteyin. Bu mesaj ile karşılaştığınız zaman [F1] tuşuna bastıktan sonra uzun süre çalışmaya devam etmek ise riskli olacaktır.
İPUCU! S.M.A.R.T. fonksiyonunu bilgisayarınızın BIOS’undan etkinleştirin. Açılış sırasında sabitdiskinizde sorun tespit edilecek olursa, uyarı alırsınız. Bu sayede sabitdiskinizi yedeklemek için yeterli zamana sahip olabilirsiniz.
(Alıntı)