4TB raid 0 sorunu

HPQ-User
10-06-2008, 12:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

siyami sormuş:
Size sorum şu: Bu sisteme 2 adet 1 TB HDD raid 0 bağladık ve anakart bunu kabul etti. 3 TB yapınca bootable none mesajı verdi. Bilgisayarcı 4 HDD olması gerektiğini söyledi 1 TB daha alıp denedik. Yine bootable none dedi. Kartın en son bios güncellemesini de yüklememize rağmen bir sonuç alamadık. 250 GB 4 adet HDD ile denediğimizde sistem kabul etti (bootable yes oldu) bu olaydan benim anladığım kadarı ile 2TB üstü HDD kapasitesinde raid 0 yapılamıyor (mu?). yoksa gözümüzden kaçan bir püf noktası mı var?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
intel qx6850 EE 8MB cache CPU
gigabyte x48 dq6 anakart
OCZ 2X2 Gb 1000MHz DDR2 RAM
Palit 9800 GX2 1 GB ekran kartı
Orjinal Vista 32 bit işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

erkanc
10-06-2008, 12:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Raid konfgurasyonunu oluşturdak sonra tekrar bozulursa farklı bir raid dizisine geçince işletim sistemini yeniden kurmak gerekir

ainanç
10-06-2008, 17:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
129 mesaj

1 tb neyine yetmiyo korsancımısn sen yaw

mitomisin
12-06-2008, 11:10   |  #4  
Taze Üye
3 mesaj
erkanc
Raid konfgurasyonunu oluşturdak sonra tekrar bozulursa farklı bir raid dizisine geçince işletim sistemini yeniden kurmak
Hocam, dediğinizi yaptık ve başka yöntemlerde denedik. Yapmadığımız cambazlık kalmadı. Tanımasa bile 4TB raid 0 sistemi kurduk; işletim sistemi "boot edeceğim yer yok kurulamam" deyip kendini kurmuyor. Başka bir öneriniz olabilir mi? İlginizden dolayı çok teşekkür ederim.Alkış

Bu arada ben oyun ve HD film manyağıyım. Uzman hekimim. Crysis oyununun türkçesinin orijinali var. 22" monitörüm var. Oyunu bu sistem bile(2TB raid 0) full ayarlarda çok kasıyor. Erişim hızını iyice artırmak için 4 adet raid 0 sistemini düşündüm.

Elimde sony HD kamera var full HD çekimde (1920X1080) HDD yaklaşık 50 -60 GB yer kaplıyor. Yüksek megapiksel fotoğraflarım var. Yer kapasitesini artırmak (hem de erişim hızını) benim için bir gereklilikti. (bu da korsancı mısın diyen arkadaşa cevabımdı).

İlgilerinizin devamını beklerim. Teşekkür ederim.Beğendim

uGuR.uK
12-06-2008, 15:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

sizdeki anakart cok yeni bi anakart, dolayısıyla teknik bilgiden ziyade tecrübe etmiş kişilerin yorumları henüz az bu konularda, ama üretici sitesinden okudugum kadarıyla anakartınızın güney köprüsü(south bridge) 6 tane sata2 disk baglanmasına izin veriyor, ve SATA RAID 0-1-5-10 desteği mevcut. ancak yine kartınız üzerindeki "gigabyte sata2" çipi sadece 2 tane diskin baglanıp raid yapılmasına izin veriyor. tam emin olmadan ve görmeden kesin birşey söylemek pek mümkün degil ama sanırım sizdeki kilitlenme burdan oluyor, bios güncellemeside pek yayımlanmamış zaten onada baktım, şimdilik 2TB ile idare edin yada raid yapmadan 4TB takın ve windows'u öyle kurmayı deneyin(gerçi raid performansı lazımmış size).

dangerousyoung
12-06-2008, 16:57   |  #6  
Yeni Üye
25 mesaj

valla bu raid i hep duyuyom ama nedir anlatırmısınız. sata , sata2 , raid ve 0-1 , 5-10 bunlar nedemek. bende 250 gb sata2 hdd segeate marka. bu raid mi yani veya olurmu

cell-o
12-06-2008, 18:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

Bu tür limitlerin nedeni kullandığınız işletim sisteminin 32 bit olmasından kaynaklanır.Ama bu sorun Windows XP sisteminde ortaya çıkıyor.En fazla 2 TB görebiliyor.Ancak Windows XPx 64  ,Windows Server 2003 Server, Vista (x86 ve x64 ) versiyonlarında bir sorun  olmuyor.Fakat burada sizin sorununuz kullandığınız anakartın  güney chipsetinden kaynaklanan bir limit var.Yani raid LBA  desteği olmadığından oluyor.Bunu aşmak için isterseniz RocketRaid PCIe raid 5 controlle alabilirsiniz.Bu kartın 64 Bit LBA desteği var.Bunları isterseniz deneyebilirsiniz.

umarım yardımcı olmuşumdur

PcMaKeR
13-06-2008, 01:09   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

kullandığın kart güzel fakar güney köprüsü max 2 tb görüyor bu chipsette.

biostan raid/ide mi raid/ahci mi seçtin?

Recep Baltaş
13-06-2008, 03:14   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikla anakart üzerindeki sarı SATA girşlerini kullanın.

İkincisi, bir disk bile bozulsa veya bir veri hatası olsa -çok ciddi- 4 TB veri komple çöpe!

Üçünüsü: konuyu araştırdığım sırada 4 diskli RAID'de veri sorunu olma olasılığının çok yüksek olduğunu gördüm.

Dördüncüsü çevremde ilk raid yapan kişi Selçuk İslamoğlu oldu. Sonuç: tam bir felaket. Sadece diskini değil verilerini de kaybetti.

Son olarak bütün web'i talan ettim ama bu sorundan yaşayan başka kimse bulamadım (aramyı ingilizce yaptım).

Bence BIOS'ta bir yerde yanlışlık yapıyorsunuz. Ya da RAID array yaratırken bir hata yapıyorsunuz.

Ayrıca bir de hatayı tam olarak söylermisiniz. Ben bu sorunu çözmek istiyorum :D...

Burda insanların forum forum dolaşıp çözemediği ne sorunlar çözdük biz....

mitomisin
25-06-2008, 23:19   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj
elazigli
sizdeki anakart cok yeni bi anakart, dolayısıyla teknik bilgiden ziyade tecrübe etmiş kişilerin yorumları henüz az bu konularda, ama üretici sitesinden okudugum kadarıyla anakartınızın güney köprüsü(south bridge) 6 tane sata2 disk baglanmasına izin veriyor, ve SATA RAID 0-1-5-10 desteği mevcut. ancak yine kartınız üzerindeki "gigabyte sata2" çipi sadece 2 tane diskin baglanıp raid yapılmasına izin veriyor. tam emin olmadan ve görmeden kesin birşey söylemek pek mümkün degil ama sanırım sizdeki kilitlenme burdan oluyor, bios güncellemeside pek yayımlanmamış zaten onada baktım, şimdilik 2TB ile idare edin yada raid yapmadan 4TB takın ve windows'u öyle kurmayı deneyin(gerçi raid performansı lazımmış size).
Evet "gigabyte sata2" çipi sadece 2 tane diskin baglanıp raid yapılmasına izin veriyor ama intel sata bölümüde 4 HDD e izin veriyor. bunu da denedik olmadı. Ağlıyor

mitomisin
25-06-2008, 23:23   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj
PcMaKeR
kullandığın kart güzel fakar güney köprüsü max 2 tb görüyor bu chipsette.

biostan raid/ide mi raid/ahci mi seçtin?

öncelikle raid/ahci denedik. Hem giga raid hem de intel sata' yı denedik. bütün bios varyasyonlarını uyguladık ama 2TB yukarısını görmedi. Siz bu chip setin 2TB gördüğünü nerden öğrendiniz?
Üstelik 4 adet 250 GB intel SATA raid 0 denememizin başarılı olması kapasite limiti olduğu tezimi destekliyor.
ilginiz için teşekkür ederim :)