5 adımda daha az enerji tüketen bir PC

CHIP Online
28-02-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Devir tasarruf devri... 5 küçük ipucu yardımıyla PC'nizin enerji tüketimini azaltmanızı sağlayacağız

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/5-ad ... n-bir-PC_10534.html

Dünya genelindeki insan nüfusunun hızla artmasıyla birlikte tüketim oranı da bu artışa paralel olarak ciddi bir yükseliş trendine girmiş durumda. Özellikle elektrik faturalarının sıkça zamlandığı ülkemizde elektriğin en etkin şekilde kullanımı da büyük önem arz ediyor.

Bilgisayar kullanıcıları her ne kadar elektrik tüketimine pek dikkat etmeseler de, milyonlarca bilgisayar kullanıcısı baz alındığında elektrik tüketiminin akıl almaz boyutlara vardığı kolayca anlaşılabilir. Oysa izlenecek birkaç basit yöntemle enerjinizi daha etkin bir şekilde kullanabilmeniz mümkün.

Biz de CHIP Online olarak bilgisayar kullanıcılarının nasıl elektrikten tasarruf edebileceklerini masaya yatırıyoruz. İzleyeceğiniz bu 5 adım sayesinde bilgisayarınızın güç tüketimini azaltabileceksiniz.

Tüm konu: 5 adımda daha az enerji tüketen bir PC

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizin önerileriniz...

H@ckerCesur
28-02-2009, 10:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

ihtiyaçlar belirlenmeli...
Ben bilgisayarı ne için kullanıyorum sorusu sorulmalı ?
Kendimize kısıtlama getirilmeli...
Tuvalete bile giderken monitörün düğmesini kapatan biri olarak.
Uzun süreli süren yüklemelerde ya da işlemlerde monitoru kapatmak iyi bir yol oluyor.
Ayrıca bilgisayarda işimiz bitince önce normal kapatıp sonra da tüm fişleri çekmemiz yararımıza olur. Ayrıca önerilerdeki en mantıksız gelen siyah google oldu bence. :) Onun yerine siyah tema kullansak mantıken daha çok tasarrufa geçmiş olmazmıyız ?

Fattur
28-02-2009, 14:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Uyku falan hikaye.Otomatik monitoru hdd yi vb yi kapamayı hiç sevmem.
Yapacaksam elle yaparım...

erdemdogentas
02-03-2009, 13:50   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

Mönitör ile tasarruf için, monitörün parlaklığı ve kontrastı da kısılarak tasarruf sağlanabilir diye düşünüyorum.
Bu kendimin de uyguladığım bir yöntemdir.