50 Megapiksellik kamera gerçek oldu

CHIP Online
10-07-2008, 14:58   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kamera üreticisi Hasselblad, çözünürlük sınırlarını zorluyor... Yeni kamerası tam 50 MP!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/50-M ... rcek-oldu_7717.html

Orta format kamera üreticisi Hasselblad üstün görüntüleme teknolojili yeni kamerasını duyurdu.

Yeni H3DII-50'de 50 MP 36x48mm Kodak sensör bulunuyor. Bu normal 35mm'lik DSLR sensörün neredeyse iki katı büyüklüğünde ve şirkete göre dünyanın en büyük sensörü.

Görünüşe göre H3DII-50 ortalama bir kullanıcı için tasarlanmamış. Diğer Hasselblad ürünleri gibi bu kamera da görüntü kalitesi ve performansında son noktayı arayan üst düzey ticari fotoğrafçıları hedefliyor.

H3DII-50 günümüzde elde edilebilecek en yüksek çözünürlükte görüntüler elde ediyor. Tek bir karenin 300 MB büyüklüğünde yer kapladığı düşünüldüğünde, makinenin sunduğu 1fps'lik yakalama oranı da oldukça etkileyici.

Meraklıları Ekim ayından itibaren 36.500 Dolar karşılığında bu yüksek performanslı fotoğraf makinesine sahip olabilecek.

Tüm konu: 50 Megapiksellik kamera gerçek oldu

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 50 MP'lik bir kamera kimlerin işine yarar?

ersinbakar
10-07-2008, 15:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,253 mesaj

way be bizden daha iyi görüyor heralde :) paylaşımın için teşekkürler ama istediği kadar gözel çeksin bakan kişinin  görebildiği kadar :)

seven44
10-07-2008, 20:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
273 mesaj

ne gercek olması dostum ben o paraya bır jeeb alırım. jeep bırak 407 alarım valla

OnnuuR
10-07-2008, 21:43   |  #4  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

Amma atmasyon hea sırf para tuzağı belli bi yerden sonra mp yi yükseltemezsinki resmide 300 mb diyor görüntüyü o kadar abartmışlarki...

bartsimpson
10-07-2008, 22:19   |  #5  
Yeni Üye
22 mesaj
ersinbakar
way be bizden daha iyi görüyor heralde :) paylaşımın için teşekkürler ama istediği kadar gözel çeksin bakan kişinin  görebildiği kadar :)
ersin doru sölüyo bizim gözümüz kaç mp görüntüleri görebiliyor max. acaba. Bence gereksiz bi teknoloji

DaRWeLL
10-07-2008, 23:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

insan gözü 68 mp galiba

bjk_memo
11-07-2008, 00:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
290 mesaj
DaRWeLL
insan gözü 68 mp
sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

(Hiç bir kamera insan gözü kadar net ve canlı göremez)

alıntıdır

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 11 Temmuz 2008 00:19
BBB
11-07-2008, 01:48   |  #8  
Üye
99 mesaj

Bu cözünürlük 36 x 48 mm sensör formati icin günümüz teknolojisinde yetersiz ve geri. Simdi bazi seslerin yükseldigini duyar gibi oluyorum. Ancak tüm bunlar pazarlama tekniginin bir parcasi cok degil yakin bir gelecekte kim kullanir kim ihtiyac duyar ki bu aleti dedigimiz teknolojiden cok daha fazlasini kullaniyor olabiliriz. IBM gibi uluslararasi büro makinalari ureten bir sirket uzmanlarinin bile tum dunya icin en fazla 2-3 bilgisayar yeter ön görusu karsisinda bizim bu anlam veremeyen seslerimiz cok daha anlasilabilir saniyorum.

Simdi neden bu formattaki 50 megapiksellik kameranin cok da gunumuz ilerisinde olmadigini vakti ve ilgisi olanlar icin aciklayayim. Degil 36 x 48 format su bizim bildigimiz filmli fotograf makinasindaki 36 x 24 formatinda yani tam cerceve (full frame) de denilen formatta bile bu makinanin 311 megapiksel cözunurlügü olabilirdi.Evet evet yanlis duymadiniz hatta bu formattaki bir makina istenilse 622 mega pikselden fazla cözunurlukte uretilebilirdi.

Sizce hesap yapmasini bilmeyen kim :) Bunu nereden mi cikartiyorum. Simdi sizlerle günümüzdeki hali hazirda kullandigimiz piyasada ve elimizdeki siradan CCD sistem kullanan her hangi bir fotograf makinasinin örnegin Panasonic Lumix DMC-FX500 in sensör boyutlarina ve cözünürlügüne bir bakalim. Sadece 6,13 mm x 4,60 mm ve ustelik burut degil net aktif cözunurlugunun 10.7 Mega piksel oldugunu söylesem sanirim hic sasirmazdiniz. Simdi halen e ne var bunda ben de de var bundan daha iisi bile diyenler cikacaktir haklilar da. Basit olarak elimizdeki bu basit fotograf makinalarinda bile uzun sureden beri zaten santimetrekarede 36 megapikselden fazla cözunurluge ulasilmis durumda. Bana inanmayanlar linke bakarak cesitli sistemleri karsilastirabilirler

,canon_eos1000d,nikon_d700,oly_e3,panasonic_dmcfx500,pentax_k10d,ricoh_gx100&camsel=sony_dslra700&show=all

Simdi basa dönup tekrar bakalim :)

36mm x 48mm =  17.28 santimetre kare x 36 Mp = 622.08 megapiksel eder. Yani adamlar coktan 622 megapikseli asan teknolojilerden fazlasiyla para kazaniolar.

Simdi sorarim size elinizde bir kumsaliniz olsa ve bu kumsalda ailenizle bir tek sizler yuzuyor olsaniz ve karsinizda da sizden bu kumsaldan bir kac tane kum tanesi karsiliginda ortalama yaklasik bir ay calismaya razi milyonlarca insan oldugunu kisa bir sure bir havluluk yer kapip yuzmek icin onlarca senelik kazanclarini size bagislayacak binlerce insan olsa hatta aralarindan bazilari ben daha azina daha fazla size calisirim diye forumlarda haykirsa siz ne yapardiniz. Evet bu plajin kumlarini agira satardiniz. Kimse uyansin istemezdiniz. Bir yandan da baska biri baska bir secenekle isinizi bozabilir diye endiselenirdiniz. Bir sure sonra ufukta baska birinin ulsamadiginiz baska bir sahile yaklasmaya basladigini görmedikce ve herkes uyanip artik sizin sahilinizde yuzmedikce para ödememeye ve sizin icin calismaya baslamadikca kisaca daha fazlasiniz daha ucuza talep etmedikce siz de dogal olarak vermezdiniz. Arkadaslar ben derim ki kesfedilecek cok daha buyuk kumsallar var bizlerin de bunlari kesfetmemiz lazim. Aziyla ve baskalarinin bize lutfedecekleriyle yetinmemeliyiz. Alim yaparken de bunlari dusunmeli hesap etmeliyiz.

Fazlasi ne ise yarayacak demeyin sakin. Hali hazirdaki alcak irtifa uydumuzda yalnizca tüm Türkiyemiz sinirlarini degil bütun dunyadaki hareketlilikleri 622 megapiksel cözunurlukte termal ve diger bazi özellikler eklenmis minicik bu kamerayla takip edebildigimizi düsünün. Hizli bir bilgisayarin surekli bu göruntuleri scan edip analiz sonuclariyla birliklerinizi milisaniyeler icinde alarma gecirdigini hayal edin bir de.  Daha PKK atak icin 20 kisi olmadan ufukta sinirimizi bile göremeden jetlerimiz coktan harekete gecmis ve hic bir karakolumuz baskin yememis hic bir askerimiz sehit olmamis olmaz miydi sorarim sizlere? Bunu da bizler kendimiz basarsak fena mi olurdu. Bu gun teknolojisini sizi kullanma karsiliginda paylasanlarin yarin bunlari aleyhinize de kullanabilecegini de unutmayalim. Atamizin dedigi üzere hem zeki hem de caliskan olmak zorundayiz. Hepimize basarilar yoksa eger iste bu gün 11 temmuz Avrupa nin göbeginde neler oldugunu herkesin de nasil seyrettigini unutmayalim. Uydularindan bunlari görenlerin bilenlerin neler yapabildiklerini de...

erm1122
11-07-2008, 10:28   |  #9  
Yeni Üye
22 mesaj

yaw 50 megapiksel de bizim göz 50 megapiksel destekliyomu o onemli :D:D

Diablotical
11-07-2008, 11:37   |  #10  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

insan gözünden daha iyi gösteren bi kamera yapılamazki :)
bende yazarım 81726 MP kamera diye kim görebilecekte karşı çıkacak :)
gözümüzün göremediği kaliteyi ne yapayım :)

NBF
11-07-2008, 12:13   |  #11  
Üye
86 mesaj
Diablotical
aynen :D

uantakya
11-07-2008, 12:57   |  #12  
Yıllanmış Üye
465 mesaj

bence de gözümüzün görmediği kalite fazla işe yaramaz...

Mustafa Akın
11-07-2008, 13:06   |  #13  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Diablotical
insan gözünün gördüğünden daha kaliteli yapılabilir . neden dersen sen çok uzakta bir noktayı göremezsin ama kamera görebilir ama sen fotoğrafın orjinal boyutlarında bakarsan küçük bir noktayı görürsün

altintasgurcan
11-07-2008, 13:19   |  #14  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

Bunlar ticaret kokan işler =)

XxXDaRKoXxX
11-07-2008, 14:58   |  #15  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

-Hımm çay demliyor mu bu?
-Hayır
-Peki 100 km yi kaç sn de alıyor
-!??..
-Kaç Ghz bu makina?
-Ghz!?

Ulan gidin işinie 5 MP neyinize yetmiyor gayet gereksiz ben o paraya internet kafe kurarım.

eolos
11-07-2008, 15:37   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bence 50 mp doga fotografcıları için arama kurtama timleri için gerekli

BBB
11-07-2008, 18:20   |  #17  
Üye
99 mesaj
Diablotical
Ne yazik ki kendi elimizle tutup gözümüzle göremediklerimizi anlayamamaya da devam edecek gibi görunuyoruz.

Söyle sorsam bu gün halen henüz gözlerimiz mikroplari virüsleri göremiyor ama onlardan cok daha kücük seylerin fotograflarini görebiliyoruz.

Sadece bu degil  böcekler hatta kuslarin bazilarinin gözleri bizim göremedigimiz her iki uctaki dalga tayfini yani kizil ve mor ötesi isiklari da görebildigi gibi bunlar da fotograflanabilmekte. Gece gören su yesil göruntulu kameralari düsünün siz bunlari ne yapacaginizi bilmezseniz birileri gece yarisi gelip basinizda elinde silahla dikildiginde zaten ögretiolar er gec ögrenemeyenlere endise etmenize gerek yok yani. ;)

m15x
14-07-2008, 09:32   |  #18  
Taze Üye
4 mesaj

burada kullanım amacı önemli.bir askeri uydunun elinizdeki gazeteyi görüntülüyebilecek çözürnürlüğü sahip olaması gibi.devasa afişler için ideal bir çözünürlük.hasasliık derecesiyle karıştırmayalım göz gibi

Fattur
14-07-2008, 18:44   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

o kadar kamera olsada onu görüntüleyecek ekran lazım 50mp lik bir ekran üretsinler önce yoksa niye alayım ki bunu

OnnuuR
14-07-2008, 23:14   |  #20  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

Boyutunun 300 mb olacağını söylüyor bunu upload etmek için yeni siteler açılması gerekir olsa bile öyle bi resmin olduğu bi sayfayı biz Türkiyedeki internet ile 30-45 dakikada zor açarız...

yosunum83
15-07-2008, 19:04   |  #21  
Taze Üye
6 mesaj

O makina bir çok kişinin işine yarar valla.Mesela benim işime çok yarar.Reklam sektörü matbaa sektörü turizm sektörü.O kamera çıksın ilk alacak kişilerden biri de benim

ersinbakar
15-07-2008, 19:06   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

gerçekten büyük başarı artık teknolojiye yetişemez olduk heralde 7 mp alayım derken ne çıktı :) 7 den 50 ye

viking20
15-07-2008, 19:13   |  #23  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

haliyle imkanları\teknolojiyi zorluyarak uçuk\kaçık cihazlar\makinalar yapılabilir.Nedense bana hep itici geliyorlar(karşı değilim ama),iş gören bana yetiyor.Parası çok olan önden buyursun...

Son Düzenleme: viking20 ~ 15 Temmuz 2008 19:15
aksi
07-08-2008, 11:51   |  #24  
Taze Üye
1 mesaj

Tebrik ederim BBB.
Bakış açınız ülkemizin ihtiyacı olan geniş açılı ve ileri olanla örtüşüyor. Diğer katılımcıların fikirleride değerli olmasına karşın, dar birçerçevede sıkışıp kalıyor. Bakmak ve görmek farklı terimler olduğu burada birkez daha ispat ediliyor. Genel çoğunluk göze endeksli görme ile ilgili ilişkilendiriyor konuyu. Verdiğiniz örnekler tatmin edici olmasına karşın hala sadece bakan gözler hakim, gören gözler değil. Bizler sizler gibi insanlar sayesinde mağaradan çıkıp, taş devrinden günümüze ulaştık. Ve daha da ilerilerilere gideceğiz. Umudum bunu gençlerimizde algılaya bilmeleri. Saygılarımla.

Son Düzenleme: aksi ~ 07 Ağustos 2008 11:52
balbey
10-08-2008, 16:20   |  #25  
Taze Üye
3 mesaj

BBB arkadaşımızın yazdıklarına politik olarak katılıyorum.
Fakat teknik olarak söylediklerine pekte katılmıyorum, siz 10 mp çözünürlükte elinde kompakt bir makine ile dolaşan gazeteci göreniniz oldumu?
A4 ölçeklerinde bir fotograf için zaten bunları tartışmam fakat çarşaf gibi bir fotograftan bahsedilecekse....