500 gb WD Cavair Black hdd bozuldu ne yapmalıyım

carloska
15-10-2009, 03:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
175 mesaj

dün w7 uyumsuz bi program kurmak istersen sürekli mavi ekran alınca en sonuda hdd çöktü... hd tune pro error scan testinde kırmızı noktalar çıktı.. işletim sisteminden sandım formatlayıp kurdum ama değişen bişi olmadı... pc açılınca fan sesi belli aralıklarla artıp azalıyor ve azalınca mavi ekran veriyor...

[URL=http://img339.imageshack.us/i/hdtunem.jpg/][/URL]

Son Düzenleme: carloska ~ 15 Ekim 2009 03:39
OSMAN BAĞÇEVAN
15-10-2009, 03:42   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

bios u default yapın ?

özel verilerinizi yedekleyin vakit kaybetmeden..

burayı inceleyin :
https://www.chip.com.tr/blog/rece ... m-veriyor_3647.html

carloska
15-10-2009, 04:09   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
175 mesaj

tşk arkadaşım ama sanırım sorun hdd de...verileri harici diske aldım.. maxblast 4 le formatlamayı düşünüyorum... olmazsa garantiye gönderecem sanırım..aynı pc de samsung 160 gb hdd var xp kurmuştum nolur nolmaz diye onu kullanıyorum şimdi.. hdd yi mayıs sonunda vatandan almıştım... bios reset in hdd ye ne gibi faydası oluyor

OSMAN BAĞÇEVAN
15-10-2009, 05:06   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

''dün w7 uyumsuz bi program kurmak istersen sürekli mavi ekran alınca en sonuda hdd çöktü''
burada bahsettiğiniz uyumsuz program nedir ?

bios bilgisayarın kalbi..kalbini hızlandırırsanız da yavaşlatırsanız da sorun çıkartabilir..hiç görülmeyen ,duyulmayan sorun çıkar..bunları yapmamanızı tavsiye ederim..
bios ayarları ile oynamak bilmeyen biri için tehlikeli olabilir. Uzman birileri ile beraber yapmanın faydası var.
bios u default yap yada bios pilini çıkartıp 10 dakika beklersen bios sıfırlanır..bios pilini çıkarma imkanın olursa eğer kısadevre etme sakın.sorun yapabilir.genelde notebook bilgisayarların bios pilini çıkarıp beklemeklesıfırlayamazsınız. bunlarda jumperde pek olmaz ama anakartı üzerindenaçıkta yanyana iki lehim vardır bunu kısa devre yaparaksıfırlayabilirsin.

bence maxblast 4 ile format atma..sorunu tam olarak bile bilmiyorsunuz..eğer sorun hdd nizin fiziksel (yani yere düşürmüşseniz yada başka birşey yaptıysanız)olarak zarar görmesindense hdd niz püffff.bir daha kullanamazsınız yani..garanti dışı da olucaktır büyük ihtimalle...

tavsiyem :
bilgiasyarıma girin..işletim sisteminizin bulunduğu diskin özelliklerinden araçlar sekmesine tıklatın..ilk önce disk birleştirme sonrada şimdi denetleye tıklayın..açılan pencerede iki kurucuğu işaretleyip sisteminizi yeniden başlatın..

carloska
15-10-2009, 13:09   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
175 mesaj

sorun resimdeki kırmızı noktalar... o noktalardan kurtulsam yeter... maxblast 4 la formatlayıp yeniden kurmayı düşünüyorum... sorun düzelmezse garantiye gönderirim...