64-bit Windows 7 gerçeği!

CHIP Online
17-12-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7 şimdilik rakipsiz gibi görünse de, asıl büyük çekişmeyi kendi içinde yaşıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/64-bit-windows-7-gercegi_17073.html

Resimlerle: Windows 7 için en iyi araçlar...

Microsoft'un Windows 7 işletim sistemi beklentilerin çok ötesinde bir hızla yayılıyor. Ama asıl şaşırtıcı olay 64 bit cephesinde yaşanıyor. Gartner analizlerine göre 2014 yılında şirket bilgisayarlarının yüzde 75'i 64 bit Windows 7 kullanıyor olacak.

Şimdiden yüzde 5 barajını geçen ve yavaşlama alameti göstermeyen Windows 7, 32 bit destekleyen son Windows işletim sistemi. 32 bit uyumluluk için tercih edilse de, 4GB ve üstü bellek kullananlar için çözüm ve gelecek 64 bit işletim sistemlerinde.

CHIP Online araştırdı: Windows 7'de 32 bit mi 64 bit mi?

Özellikle şirketler, yeni bir işletim sistemine geçişte temkinli davranırlar. Şirketlerin teknik servislerinin, eldeki eski donanımları uyumluluk için test etmesi gerekir. Güvenlik önlemi olarak da yeni işletim sistemleri ilk servis paketi yayınlanmadan pek tercih edilmez. Ancak Windows XP'de kalan, Vista'yı atlayan ya da memnun olmayıp XP'ye dönen şirketler, şimdi yoğun bir şekilde kendini çıkar çıkmaz kanıtlayan Windows 7'ye geçiyor.

Peki neden? İşte şirketlerin hesabı...

Tüm konu: 64-bit Windows 7 gerçeği!

İzleyin: Windows 7 ve güvenlik

Resimlerle: Windows 7 için en iyi araçlar...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 32 bit mi, 64 bit mi?

falconer
17-12-2009, 00:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
704 mesaj
Alıntı: CHIP Online  
Tartışıyoruz: 32 bit mi, 64 bit mi?
64 Bit

Basic21
17-12-2009, 00:27   |  #3  
Üye
98 mesaj

Konuyu kısaca şöyle özetleyeyim: Aslında ikisi de doğru.Şirket ne diyor; 2014 yılında %75 64 bit kullanacak.Doğru bir laf ama nasıl doğru, bu neye benziyor 2020 senesinde herkes en azından Windows 8 kullanacak öyleyse Windows 7 kullanmayın.Olur mu?Olmaz.Şu ana kadar satın aldığı birçok oyuna birsürü para veren insanlar tabi ki bu oyunların yerine yeni oyunlar almaksızın en modern bir şekilde oynamak isteyecekler bu da ancak 32 bit Windows 7 ile mümkün.5 sene sonra şartlar çok zorlarsa 64 bit almak doğru olur.64 bit 4GB ve üstü Ram kullanmaya izin veriyor, doğru.Günümüzde kaç kişinin evinde kullandığı bilgisayarda 4GB ve üstü Ram var?En yeni satılan bilgisayarlar bile en fazla 4GB veriyor.Bu özellik günümüz için fuzuli oldu mu?Oldu.64 biti 5 sene sonra şartlar onu gerektirdiğinde, yeterli miktarda Ram bulunduğunda, 64 bit oyunlar yaygınlaştığında ve Windows 8 ile kullanmaya başlamak daha anlamlı oluyor.  

falconer
17-12-2009, 00:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
704 mesaj

64 Bitte 32 Bit uygulamalar zaten çalışıyor, donanımı destekleyen herkez 32 bitte kullandığı programları 64 bit kurup onda da çalıştırabilir. Fuzuli falan değil yani!! Olmadı yani!!

Fattur
18-12-2009, 00:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Alıntı: falconer  
64 Bitte 32 Bit uygulamalar zaten çalışıyor, donanımı destekleyen herkez 32 bitte kullandığı programları 64 bit kurup onda da çalıştırabilir. Fuzuli falan değil yani!! Olmadı yani!!
Hepsi olmuyor.Oyunlarda eğer uyumsuzluk varsa performans kaybı çok büyük oluyor...

Ansei
31-01-2010, 19:55   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Basic21  
Konuyu kısaca şöyle özetleyeyim: Aslında ikisi de doğru.Şirket ne diyor; 2014 yılında %75 64 bit kullanacak.Doğru bir laf ama nasıl doğru, bu neye benziyor 2020 senesinde herkes en azından Windows 8 kullanacak öyleyse Windows 7 kullanmayın.Olur mu?Olmaz.Şu ana kadar satın aldığı birçok oyuna birsürü para veren insanlar tabi ki bu oyunların yerine yeni oyunlar almaksızın en modern bir şekilde oynamak isteyecekler bu da ancak 32 bit Windows 7 ile mümkün.5 sene sonra şartlar çok zorlarsa 64 bit almak doğru olur.64 bit 4GB ve üstü Ram kullanmaya izin veriyor, doğru.Günümüzde kaç kişinin evinde kullandığı bilgisayarda 4GB ve üstü Ram var?En yeni satılan bilgisayarlar bile en fazla 4GB veriyor.Bu özellik günümüz için fuzuli oldu mu?Oldu.64 biti 5 sene sonra şartlar onu gerektirdiğinde, yeterli miktarda Ram bulunduğunda, 64 bit oyunlar yaygınlaştığında ve Windows 8 ile kullanmaya başlamak daha anlamlı oluyor.  
yazdıklarınız bana saçma geldi 4gb ram pahalı bişey değil hazır bilgisayarlarda pahalı olabilir ama yeni toplama bilgisayarların çoğunda var zaten 4gb ram