64 bit Windows 7'yi sevdik, ama...

CHIP Online
04-11-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7 ile birlikte 64 bit işletim sistemleri de altın çağına girecek. Acaba gerçekten öyle mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/64-b ... vdik-ama_16228.html

Resimlerle: Windows 7 için 77 püf nokta

Windows Vista ile birlikte sorulan ve hala geçerli olan önemli sorulardan birisi şu: 32 bit mi? 64 bit mi? İşte Windows 7 kullanıcıları da bunu soruyor.

64 bitlik işletim sistemleri daha fazla RAM destekliyor. Yazılım ve donanım geliştiriciler hala 64 bit sistemlere yetişmeye çalışıyor. Peki yetişebildiler mi? Hayır. Windows 7 64 bit'e geçen kullanıcıları da 32 bit bir dünya bekliyor.

Windows 7'nin 32 bitlik ve 64 bitlik sürümleri görünüşte de işlevde de aynı. Aradaki fark RAM'den öte geleceğe yönelik altyapıda yatıyor. 64 bit daha fazla veri işleme kapasitesine sahip olduğu için geleceğin sistemi. Daha iyi grafikler için,  64 bit şart olacak.

Sorun başta da belirttiğimiz gibi yazılım geliştiricilerinin yavaşlığından kaynaklanıyor. Bu yeni imkanlardan henüz yararlanmayan geliştiriciler yüzünden bilgisayar dünyası hala 32 bit.

Tüm konu: 64 bit Windows 7'yi sevdik, ama...

İzleyin: Windows 7'yi çocuklar bile kullanır

Resimlerle: Windows 7 için 77 püf nokta

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 64 bit'e geçiş için sizce doğru zaman mı?

posicor
04-11-2009, 14:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj

Kişisel bilgisayarlarımda XP 64 bit çıktığından beri kullanıyorum, XP zamanında bilgisayarlardan birini mutlaka 32 bit bırakıyordum ama Vista'dan itibaren hiç 32 bit yüklemedim.

Son kullanıcı için cevap basit, kesinlikle "evet". Çünkü 64 bit işletim sistemleri (7, vista veya pardus) 32 bit uygulamaları aynı performansla çalıştırabiliyorlar, 64 bit versiyonu olan yazılımlarda ise gözle görülür bir performans artışı oluyor.Eğer bilgisayarınızdaki donanımlar 3-4 yıldan yeni ise mutlaka 64 bit sürücüleri de oluyor, eğer şüphelendiğiniz bir donanım varsa sitesine gidip veya forumlarda aratıp 64 bit uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.Eğer bilindik bir markaysa zaten işletim sisteminin içersinden de sürücüsü çıkıyor (10 senelik printer'ımı da 3 senelik olan kadar rahat kullanabiliyorum bu sayede)

Uygulama bazında bakarsak, ofis uygulamaları ve temel araçlar sorunsuz çalışıyor.Sadece bazı eski sistem yazılımları problem çıkarabiliyor ama onların da ya yeni ve uyumlu sürümleri ya da uyumlu modern muadilleri rahatlıkla bulunabiliyor.
İnternet uygulamalarında da (browser'lar, mail ve mesaj uygulamaları, toollar,vb.) hiç sorun yaşamıyorsunuz.
Geliştirme araçlarında ise 2004 sonrası çıkanlarda problem yok ancak eski bir windows geliştirme platrformunu eski haliyle kullanmak isterseniz (örneğin vs6) uyumluluk kipleri ve xp mode gibi seçenekler ile halledebiliyorsunuz.
Mühendislik uygulamalarında ise durum biraz karışık, yaygın mühendislik uygulamaları (autocad, 3ds, matlab, vb.) 64 versiyonları ile çok daha performanslı çalışıyorken özellikle konu ve donanım spesifik uygulama ve geliştirme araçlarında bazı problemler yaşayabiliyorsunuz.İşiniz gereği böyle bir program kullanıyorsanız 64 bit versiyonunun olup olmadığını, yoksa 32 bit versiyonunun 64 bit platform ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.
Grafik yazılımlarında ise (photoshop, psp, gimp, illustrator, vs.) 64 bit versiyonları tabiri caizse coşuyor ancak elinizde eski bir versiyonu varsa (mesela cs3 veya daha eski) problem yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.Bu problemler gayet çözülebilir problemler ve çözümü hakkında onlarca kaynak bulabilirsiniz.
Oyunlarda da durum enteresan, son birkaç yıldır piyasaya çıkan tüm oyunlar sorunsuz ve hatta çoğunda daha iyi bir performans ile çalışıyorlar ama bırakamadığınız 6-7 senelik veya daha eski oyunlarınız varsa biraz şans meselesi.Bazısı ne yaparsanız yapın inatla çalışmıyor, bazısı compat. modlarla çalışıyor, bazısı direkt çalışıyor vs. Burada da oyunun 64 bit uyumluluğunu google'da aratıp kontrol etmekte fayda var.Ama dediğim gibi, yeni oyunların hiçbiri problem çıkarmıyor (belki de ben rastlamadım)

Sözün özü, bilgisayarınızı son 2-3 senede toparladıysanız ve yazılımlarınız da son 2-3 senede üretildiyse sorunsuzca geçiş yapabilirsiniz, hatta photoshop, .net vs. kullanıcıysanız geçmediğiniz hata.Kurumsal olarak baktığınızda da doğal olarak kapsamlı bir test yapmanızı öneririm çünkü size özel yazılmış yazılımların çalışmaması olasılığı mevcut.

uGuR.uK
04-11-2009, 15:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

%100 diyemesemde yavaş yavaş alışmak lazım, sadece ram ve donanım desteğinden ziyade 64bit işletim sisteminin çekirdek yapısıda daha farklı, daha güvenli ve kararlı bir altyapı sağlayan ekstra fonksiyonları var. tabi bunlardan pek bahsedilmiyor ne hikmetse, varsa yoksa 4GB+ ram desteği:)

taylan08
04-11-2009, 16:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
290 mesaj

bana göre sistemin destekliyorsa %100 gecilmeli bence zaman bu zaman derim :)

kemalemre
07-11-2009, 03:54   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

Ben 64 bit kullanımının ve 64 bit uygulamaların windows 7 ile artacağına inanıyorum.Bende bir windows 7 64 bit kullanıcısı olarak şuana kadar rahatsızedici bir sorunla karşılaşmadım. Denemenizde yarar var diye düşünüyorum .. Bence Evet, tam zamanı.

Fattur
08-11-2009, 23:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Birtek Crysis için 32 bitte kalıyorum xD
Ama onuda aşacağım yakında.
2GB ram daha alıp hoop 64 bit :)