8 silindirli Intel'in ilk test sonuçları

Mea
30-04-2007, 00:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Intel'in Core mimarisini esas alan işlemcilerine cevap veremeyen AMD rakibinin 4 çekirdekli (Quad-Core) işlemci atağına cevapsız kalmak istememiş ve Quad-FX platformunun çalışmalarına başlamıştı. Bilindiği gibi bu platform AMD'nin özel olarak ürettiği çift çekirdekli iki adet FX-70 serisi işlemci ve yine iki adet yüksek performans kategorisinde yer alan ekran kartının güç verdiği kağıt üzerinde yüksek işlemci gücü ile dikkatleri çeken ve Intel'i zor durumda bırakma niyetiyle tasarlanıp hazırlanan özel bir yapıydı. AMD'nin bu atağını en başta gerek maliyet gerekse de güç tüketimi vb. etkenlerden dolayı gereksiz ve luzumsuz olarak gören işlemci devi Intel geçtiğimiz Ocak ayında Las Vegas'da yapılan Tüketici Elektroniği 2007 fuarında temelde rakibinin Quad-FX platformuna benzer yeni bir yapıya sahip olan V8 platformunu duyurmuş ve detaylarını gün yüzüne çıkarmıştı. Ocak ayından bu yana geçen 4 aylık süre zarfında artık yavaş yavaş Intel'in beygir ve torku yüksek 8 silindirli ve yüksek hacimli motorunun test sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Bilindiği gibi AMD'nin Quad-FX platformunun en can alıcı noktası kullanılan işlemci ve özel yonga setiydi. AMD özellikle bu platformda kullanılmak üzere FX-70 serisi işlemcileri geliştirmişti. Paralel çalışabilmek adına soket F (soket 1207) formunda hazırlanan işlemciler ayrıca çifter çifter olarak satışa sunmuşlardı. Ek olarak AMD bu serinin tepe modeli olan FX-74 ile 3GHz'e de merhaba demişti. Firma yonga seti tarafında ise platformu duyurduğu an itibariyle (Aralık 2006) ATi'ye sahip olsa bile bu konuda Nvidia ile iş birliğine giderek Quad-FX için özel olarak nForce 680a SLI yonga seti geliştirilmişti. Doğal olarak sistemin grafik ihtiyacını besleyecek çift ekran kartı da SLI destekli olmalıydı ve buda tahmin edebileceğiniz gibi kullanıcıları Nvidia tabanlı ekran kartları almaya zorlayacaktı (Not: AMD Quad-FX platformuna destek veren CF destekli ilk yonga seti olan RD790'ı bu yılın sonuna doğru piyasaya sunmayı hedefliyor)

Intel tarafında ise durum daha farklı. Zira Quad-FX'in iki işlemci üzerinden sunabildği toplam 4 çekirdeğe nazaran Intel V8 sisteminde iki adet 4 çekirdekli XEON serisi işlemci kullanıyor. Özellikle sunucular için tasarlanan XEON işlemciler çift cpu ile paralel çalışmaya daha yatkın olduğu için Intel tarafında V8 üzerinde tercih edildiği de belirtilmekte. Zaten an itibariyle kullanılan işlemci mimarilerinde de rakibine göre bir adım önde olan Intel yine rakibine göre sunduğu 2 kat daha fazla fiziksel çekirdek ile farkını ortaya koymaya çalışıyor. AMD'nin Quad-FX platformu üzerinde yonga seti için Nvidia ile iş birliğine gitmesine aksine Intel, V8 platformu için kendi hazırladığı yonga setlerini kullanmayı tercih ediyor.

Intel'in V8 platformuna yönelik olarak test sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yapılan testlerde kullanılan V8 platformunun detaylarına indiğimizde, işlemci tarafında firmanın 3GHz'de çalışan 1,333MHz fsb'ye sahip 4 çekirdekli Xeon X5365 model işlemcisinden 2 adet, anakart ve yonga seti konusunda ise firma kendi hazırladığı 5000X yonga setinin can verdiği ve iş istasyonlarına yönelik olarak hazırlanan çift soketli S5000XVN model anakartı kullanılıyor. AMD'nin aksine V8 üzerinde sunucularında kullandığı ve gelişimine Kingston ile birlikte öncülük ettiği FB-DIMM tipinde bellek kullanan Intel 667MHz'de çalışan Samsung üretimi 4GB bellek kullanmayı tercih etmiş. Yine rakibi AMD'nin çift ekran kartı tercihi yerine tek vga ile yoluna devam eden Intel'in bu noktadaki tercihi ise an itibariyle performans lideri olan GeForce 8800GTX'den yana oluyor.

Yapılan test sonuçlarına baktığımızda özellikle 3DMark 2006'da elde edilen işlemci skoru dikkat çekici. Zira Intel'in çift işlemcili V8 platformu 3DMark 2006 üzerinde 6K'lık işlemci skoruna imza atmış durumda. GeForce 8800GTX ile birlikte elde edilen toplam 3DMark2006 skoruysa 13K olmuş. İşlemci odaklı test alan bir diğer popüler uygulama Cinebench üzerindeyse V8 platformu ile render işlemini Intel'in geçtiğmiz günlerde duyurduğu ve 2.93Ghz'lik saat hızı ile en hızlı 4 çekirdekli işlemcisi ünvanına sahip olan QX6800'ün yaklaşık 4-5 saniye önünde bitirmeyi başarabiliyor. Bir diğer önemli ve başarılı uygulama olan Sisoft Sandra üzerinde yapılan cpu, çoklu ortam ve bellek bant genişliğine yönelik testlerde ise V8 hakim konumunu kimseye bırakmak bir yana yanına bile yaklaştırmıyor.


Açıkçası yeni nesil işlemci mimarisinin verdiği avataj ile Intel'in V8 platformunun testlerde rakip firma AMD'nin Quad-FX'ine göre bir adım daha önde olacağı beklenen bri gerçekti. Şu an için Intel'in V8 platformunun geleceğine bakışı hakkında net bir bilgi bulunmazken, AMD Quad-FX platformunu devam ettirmekte kararlı. Zira yeni nesil mikroişlemci mimarisini esas alan Agena FX işlemcilerini yine AMD'nin özellikle geleceğinden emin olduğu platformunu devam ettirebilmek adına soket 1207 formunda hazırladığı da firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgiler arasında. Platformlar arası düellonun da en azından şimdilik performans ayağında galibi yine Intel oldu. Açıkçası şu an için son kullanıcıya hitap etmeyen bu sistemlerin firmaların gövde gösterisinden öteye gidemeyeceğini kestirebilmek zor olmasa gerek. Değil çift işlemci çift çekirdeğe destek tarafında bile oyun/uygulama sıkıntısı çekildiği günümüzde yüksek maliyetli bu tür sistemlerin alıcısı da olacaktır ama yaygınlaşmasını beklemek hayalcilik olur.

OBA
30-04-2007, 02:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2005

mac zaten kulllanıyordu hatta bunuda yamıştım lakin fiyatlar dolayısi ile bizleri şuan pek ilgilendirmiyor

black_flood
30-04-2007, 23:18   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

8 mekiz hikaye intel herdaim aşırıya kaçan bir firma taki şapı yiyene kadar teknoloji odaklı hiçbir getirisi yok.sadece gösteriş tamamen görüntü gerisi hikaye.intel önde görünsede amdnin yeni agena serisinin gücü ortada 4 çekirdek inteli silip süpürüyor.ancak intel  8 çekirdekle geçebildi ama boşuna bir kaç teknolojik düzeltme saat hızı arttırma ve veri yolu düzeltme ile çok rahat 8 çekirdeği aratmayacak performans almak bir amd işlemcide mümkün.inyel ne yapsa hikaye.gördük ssat hızı rekoruda onda ama gerçekten o saat hızı isteneni verdimi hayır asla vermedi neden sadece saat hızı yüksek başka hiçbir özelliği yok.cache belleği büyütüyor büyütüyorda oda hikaye o kadar büyük cache belleği kullanabilecek uygulama yok zaten.bunun en iyi örneği amd 512 cache bellek ile 4 mb cache bellekli intele kafa tutuyor.şimdide çekirdekleri çoğaltıyorda nereye kadar acaba.o çekirdeklere göre daha yazılım bile yok çift çekirdeği bile en stabil şuanda birtek vista kullanabilmekte.

kuruwa
04-05-2007, 18:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

amd barcelona ile geçti inteli ve bu işlemcılerı 8 işlemcı olarak calıstıran nvidia 1207 sokete uyumlu oldugu bılınıyor ve %50 gecen amd bu sıstemde %100 gececek intelı

Mea
04-05-2007, 23:25   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Tabiki AMD altında kalacağını sanmıyorum....