8 yaşındaki kızın marifeti!

CHIP Online
11-02-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

8 yaşındaki minik kızın tek istediği iPhone'da oyun oynamaktı ama sonuç 1.400 dolarlık fatura oldu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/8-yasindaki-kizin-marifeti_25218.html

Resimlerle: iPhone için en iyi ve ücretsiz 20 oyun

Apple denilince aklımıza ilk gelen uygulamalar oluyor. Neredeyse her gün bir yenisi çıkan uygulamalar ise, yanlış kişiler tarafından kullanılırsa, kullanıcılara bir hayli zarar verebiliyorlar. Nasıl mı?

Sekiz yaşındaki Madison isimli ufak kız, sömestr tatilinde bir iPhone uygulaması olan Smurf's Village isimli oyunu oynadı. Oynadı ama ailesi 1,400 Dolarlık faturayı görünce işin şekli biraz değişti. Aldığı Smurfberries'lerin gerçek para karşılığında satın alındığının farkına varmayan ufak kızın ailesi firmaya bir hayli sert çıktı. iTunes hesabı üzerinden gönderilen faturayı gören annenin yorumu kısa ve net oldu; "Bu uygulamaların çocuklar için olması lazımdı. Oyunun üzerinde dört yaş ve üzeri çocuklar için yazıyordu." diyerek durumun ciddiyetine değindi.

Birçok oyun Apple'ın iTunes merkezinden ücretsiz olarak indirilebiliyor fakat servis sağlayıcıları bu oyunları kendi isteklerine göre ücretlendirebiliyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Google'ın Android mobil telefonlar ve tabletler için açtığı "in-app prchases" sağlayıcısı da bu duruma bir başka örnek olarak karşımıza çıkıyor.


Tüm konu: 8 yaşındaki kızın marifeti!

Resimlerle: iPhone için en iyi ve ücretsiz 20 oyun


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Cep telefonları küçük çocuklar için yararlı mı yoksa zararlı mı?

aykut0202
11-02-2011, 15:39   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2010

8 yaşındaki çocugun eline dünyanın en akıllı telefonlarından verirsen böyle olması normaldir.Şükretsinler eve haciz falan gelmemiş.