9 Temmuz'da canınız yanabilir

CHIP Online
28-05-2012, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'da arama yaparken bu mesajla karşılaşırsanız mutlaka dikkate alın. Aksi halde...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/9-te ... anabilir_33881.html


Resimlerle: Hollanda'nın sanatsal Google Earth sansürü!

Bazı Google kullanıcılarının arama sonuçlarının üst kısmında rastladığı "Bilgisayarınızda zararlı var" şeklindeki mesaj, bir önlem almadığınız takdirde "internete bağlanamayacağınız" konusunda sizi uyarıyor.

İlk bakışta internette sıkça rastlanan sahte uyarıları akla getiren uyarı, gerçekten Google'dan geliyor ve bilgisayarınızda "DNSChanger" adlı zararlı yazılımın yüklü olduğunu size anlatmak istiyor. DNSChanger virüsü, kişisel bilgi çalmayı amaçlayan bir virüs. FBI'ın peşinde olduğu virüs, geçtiğimiz sene Kasım ayında 6 tutuklanma ile sonuçlanmıştı.

Zararlı, bulunduğu bilgisayarları suçluların DNS'lerine yönlendiriyor ve bu sayede binlerce kullanıcının kişisel bilgisine ulaşabiliyor. FBI, bu sunucuları ele geçirdiğinde kapatmak yerine onları doğru bir biçimde çalışır hale getirmişti. Ancak FBI, bu sunucuları 9 Temmuz'da kapatacak ve hala bu bilgisayarlar üzerinden internete bağlananlar, bağlantılarını kaybedecekler.

FBI'ın "dönüştürdüğü" DNS sunucuları, Google sunucularına farklı bir IP'den bağlanıyor. Böylece Google, isteklerin zararının bulunduğu bilgisayarlardan geldiğini anlıyor. Google'ın DNSChanger zararlısıyla ilgili neden böyle bir bilgilendirme yaptığı ise şimdilik bilinmiyor.

Tüm konu: 9 Temmuz'da canınız yanabilir

Resimlerle: Hollanda'nın sanatsal Google Earth sansürü!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Google'da benzer bir uyarıyla karşılaştınız mı?

erkan1994
28-05-2012, 20:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
355 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2011

bu ne k hayır anlamıyorum ki hakketen gerçekten anlayamıyorum google'ın kendisi virüs gibi ya kendisi gerçekten bir virüs ise neden mi görleinden logosundan en çok da logosundan anlıyorum şaka bir yana çok ciddiyim arkadaş bence öyle virüs ve virüslü google.com google.com ve daha niceleri diğerleri uzantıları'dır.

erk2007
31-05-2012, 11:55   |  #3  
erk2007 avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2012

Google bu zararlıları arama sonuçlarını etkilemeye dönük hareketler yapmaya çalışan programcıklar olarak değerlendirmiş olabilir. Eğer öyleyse bu sadece internete girmemek değil belkide bazı sitelerin de sıralama sonuçlarından etkelenebileceğini gösterir. Buna dikkat etmeli..