AB ve Türkçe dil şeçeneği

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Gökhan Varişler
25-12-2004, 15:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,298 mesaj

Arkadaşlar Türkiye olarak AB ye girmesek bile girmek için herkesin bildiği gibi çok büyük bir atılım yaptık acaba diyorum Türkiyenin AB ye girme sürecinde program ve oyun üreticileri yarı avrupalı olan Türkiye için ürettikleri program ve oyunlarına Türkçe dil seçeneğini eklerlermi diye fikirlerinizi almak istedim.

Son Düzenleme: Gökhan Varişler ~ 26 Aralık 2004 17:02
theironman
25-12-2004, 15:17   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

AB'ye girer miyiz inan bu çok çok ayrı bir konu. Ama AB'ye girmemizle bunun alakası oldukça az, şöyle ki yazılımların türkçe çıkması için bu ülkede oyunun çok satılması gerekir, çok satılması içinse ekonomik durumun iyi olması gerekir. AB ye isimiz eklense bile bu tr desteği anlamına gelmez bana kalırsa. Ama AB ye diyelim ki girene kadar ekonomik olarak büyüdük ve alım gücü arttı, bak o zaman AB işe yaramış olur ve dediğin şey gerçekleşir. Ama dediğim gibi yazılımların ve oyunların Türkçe desteği alabilmesi daha çok orjinal oyun satımına bağlı.

yas
25-12-2004, 15:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Hiç sanmam. Böyle bir şey olması için Türkiye'nin icraatlarından ziyade Türkçe'nin dünyada revaç bulması lazım. bu da bir 10 yıl sonra olacak inşallah.

theironman
25-12-2004, 15:25   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Türkçe'nin revaçta olmasıyla alakası yok bana kalırsa, çok az konuşulan bazı diller bile yazılımlarda destek bulabiliyor. Arz/talep meselesi bana kalırsa. Yoksa her programın ve oyunun Çincesi olurdu heh!

Gökhan Varişler
25-12-2004, 15:25   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

işte benimde konuyu açmamın nedeni Türkiyenin AB için yaptığı atılımla dünyada azda olsa saygınlık kazammasından dolayı program ve oyun üreticilerinin Türkçe dil desteği konusundaki yapabileceklerini öğrenmekti

yas
25-12-2004, 15:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
592 mesaj
alıntı:
Gönderen : elvis32

Türkçe'nin revaçta olmasıyla alakası yok bana kalırsa, çok az konuşulan bazı diller bile yazılımlarda destek bulabiliyor. Arz/talep meselesi bana kalırsa. Yoksa her programın ve oyunun Çincesi olurdu heh!

Yazılımlarda bulabilir (genelde de o dili konuşan birinin yaptığı tercümeyi programcıya göndermesi ile oluyor. ben de yaptım oradan biliyorum.) ama oyunlarda birden fazla dilin desteklenmesi olayını birkaç oyun haricinde görmedim.

Çince'nin oransal olarak çok kullanılmasının sebebi elbet Çin'in nüfusundan başka bir şey değil. Akredite olan dillerden bahsediyorum ve Türkçe ne zaman akredite olur, o zaman oyunlarda Türkçe sesler duyarız. İş Saygınlıkta bitseydi her oyunda bir Almanca veya İspanyolca olurdu ama yok! Bence de Arz-Talep meselesi ama önce dilimizin sükse yapması lazım aksi halde talep ederiz ama kimse tarafından sallanmayız.

Banned
25-12-2004, 16:33   |  #7  
Banlandı
1,157 mesaj

Ben Türkçeyi sadece Bazı Anakart üreticilerinin sitesinde gördüm.DAha hiç adam akıllı türkçe oyun görmedim...

Gökhan Varişler
25-12-2004, 17:20   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

bende görmedim ama ab den sonra programlarda yada oyunlarda filan görebilirmiyiz diye merak etti