ABD hükümetinin hacker'ları yakalama taktiği…

CHIP Online
01-07-2008, 01:17   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

ABD hükümeti hacker'ları takip etmek ve yakalamak için torrent siteleri ile işbirliği mi yapıyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ABD- ... a-taktigi_7558.html

Kısa bir süre önce yayımlanmış olduğumuz haberde, ABD adalet bakanlığı tarafından dava açılan ve hapse mahkum edilen EliteTorrents sitesinin yöneticisi Daniel Dove'dan bahsetmiştik. Bu hüküm, hemen arkasından çeşitli dedikoduların yükselmesine neden oldu. EliteTorrents'a dava açılırken nasıl oluyor da diğer büyük torrent paylaşım siteleri servislerini hala rahat rahat sürdürebiliyorlar.

Açılan davada EliteTorrents sitesinin 125,000'den fazla üyesi olduğu ve 700 filmin 1.1 milyondan fazla download edilmiş olduğu iddia ediliyordu. Bu iddiadan hemen sonra bütün gözler daha önceden de hakkında birkaç kere dava açılan ancak her seferinde tekrar hayata dönen Demonoid.com sitesine çevrildi.

Demonoid kapanıp açılıp Nisan 2008 tarihinde el değiştirip tekrar açıldığında sitenin ABD adalet bakanlığının "elinin uzanamayacağı" Ukrayna'da host edildiği iddia ediliyordu. Ancak WHOIS aramalarında artık Demonoid sunucularının ABD'li hosting şirketi Softlayer üzerinde host edildiği ortaya çıktı.  Şirketin sunucularının bir kısmının da Washington kentinde olması şüpheleri daha da artırıyor.

İnternet kulislerinde dönen dedikodular, demonoid'in ABD adalet bakanlığının internet suçları ile mücadelede ihtiyacı olduğu geniş IP ve kişisel bilgileri havuzuna sahip olduğundan pekala kendisine göz yumulabileceğini ve gerektiğinde torrent üzerinden dosya paylaşan ve dosya download eden internet kullanıcılarını takip edip yakalamak için bir tuzak haline dönüştürülebileceği yönünde.

Kulağa bir komplo teorisi gibi gelse de önümüzdeki günlerde bu tür iddialarla daha da fazla karşılaşabilme olasılığımız bulunuyor.

Hal Licino / HubPages


Tüm konu: ABD hükümetinin hacker'ları yakalama taktiği…

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu dedikodularda gerçek payı olabilir mi?

mustifanci50
07-07-2008, 00:46   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

neden olmasın aman korkunun ecele faydası yok napalım ya sanatçılar ağlıyor sızlıyor kisisel pclerini incelensin hepsinde mp3 lisassız film çıkar telif hakkı konusu kapanmalı yada herşey int reklam karşılığı ücretsiz sunulmalı kanal d yaptı bunu hem kendi para kazanıyor hem kaliteli hizme sunuyor hemende yayınlanıyor herkes böyle yapmalı her ne kadar kanal d yi ve bu siteninde sahibi olan aydın doğandan nefret etsemde

eolos
07-07-2008, 13:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

torrent siteleri zaten başlı başına büyük bir soru işareti acıkca telif haklarına saygısızlık yapılıyor ayrıca kapanmamalarıda soru işareti