Acaba hangi parçada sıkıntı var ?

tombulkuş
11-11-2012, 15:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

amd 1055t işlemcim üzerinde el yapımı bir soğutucu boş konumda 38 derece dolaylarında çalışıyo

kingston 2x2 1600 mhz cl6 ram

ga 890gpa-ud3h anakart 

hd5850 vapor x ekran kartım var termaltake kasam var 700 watt
sorunum şu neden 6 çekirdekten alabileceğim performansı alamıyorum? arada 5 saniyelik donmalar gerçekleşiyo oyunları bazen çokta akıcı oynıyamıyorum sürekli temizliğinide yapıyorum kasanın eskiden daha performanslıydı format attım aynı hala su anda tamam win7 nin her windows işletim sistemi gibi kötü olduğunu biliyorum ama neden sizce sorun nerde ? yakında 1055t işlemciye overclock yapacağım ama etkiliyeceğini hiç sanmıyorum.

Kapalı Hesap (153334)
11-11-2012, 16:01   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Sorun sende değil.Sorun yeni çıkan donanımlarda.Ve ayrıca yazılmıcılarda.Xp deyken böyle sorunlar nadir olurdu.Ama artık bunlar moda haline gelmeye başladı.Bazıları diyecektir kesinlikle ekran kartından hayır bence artık oyun firmaları senin işlemcine ve sistemine göre oyun üretmiyorlar.Onların yeni gözdeleri son nesil kartlar işlemciler.

Kapalı Hesap (202591) bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
tombulkuş
11-11-2012, 16:14   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

peki ilginize teşekkür ederim peki sizce 8 gb tek modül ram almalımıyım extradan? 80 lira bişey zaten işlemciyi 3.6 ya voltaj arttırmadan çıkartmayı planlıyorum turbo coreyi kapatarak sonucunu bugun bildiririm . Tüm driverleri yenilesem iyi olucak sanırım :/

black_flood
11-11-2012, 16:22   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

Windows xp ??? vay be güldürdünüz beni 64 bit sistem bütün donanımlar 64 bit Windows desteğine sahip ve xp kuruluyor. Windows 7 değil ama sen ona bir deneme sürümü Windows 8 kur ve performansını denemek için sadece 2 gün kullan bak bakalım nasıl fark ediyor performans gram takılma ve donma olmayacaktır donanımsal başka bir sıkıntı yoksa zaten.

bu arada turbo core özelliğini niye kapatıyorsun anlamadım onu direk 4.2 ghz' e çekeceksin işlemciyide 3.8 ghz' e çekeceksin iş bitecek. ve ayrıca box soğutucu varsa asla deneme ısı sorunu saracaktır başına.

işlemcinin cool quinlet özelliğini,de oynama stabilte bozulacaktır tamamen.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
tombulkuş
11-11-2012, 16:29   |  #5  
OP Taze Üye
15 mesaj

eğer işlemciyi 4.0 a çekersem voltajı el ile ayarlamadan pc nin açılması imkansız mavi ekran hatası alırım ama 1055t 3.6 ya kadar cıkar diye tahmin ediyorum voltaj autoda iken . win 8 kurucam ozaman sizinde ilginize çok teşekkür ederim :)

tombulkuş
11-11-2012, 22:31   |  #6  
OP Taze Üye
15 mesaj

çok haklıymışsınız bugun win 8 professional kurdum pc aşırı stabil ve hızlı işliyo donma yaşamadım overclock bile ihtiyacı duymuyorum :)

black_flood
12-11-2012, 08:15   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

amd sistemlerde voltaj vermeden baya bir overclock potansiyei vardır merak etme sen. fx serisinde 4.6 ya kadar voltaj vermeden gidiyor gitmesinin sebebine gelince turbocore açıkken işlemcinin anlık çalışma hızına göre  voltajı ayarlamasından dolayı kapatırsan bu özelliği evet voltajı ellen ayarlamak zorundasın. 1055T işlemcide kullandım sıkıntı yaratmıyor fakat ben ozaman bilmediğim için turbo core  3.6 da bırakıp çekirdeği 4.2 yapmıştım sistem çakılmıştı daha sonra farkettim bu olayı. Windows 8 hale bi otursun sisteme tamamen indexlemelkerini falan bitirsin çok daha fazla stabil olacaktır merak etme işlemccin sürekli yatışta olacağı için frekansı düşük diyede takma kafana bendede aynı çok yormadıkça işlemci kullanımı en fazla % 10 oluyor.

Kapalı Hesap (153334)
12-11-2012, 14:53   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj
Alıntı: tombulkuş  
çok haklıymışsınız bugun win 8 professional kurdum pc aşırı stabil ve hızlı işliyo donma yaşamadım overclock bile ihtiyacı duymuyorum :)

windows 8 hizlidir fakat ben sana xp kur demedim.Ama islemcin win8 iyi calisir yalniz ekran kartin pek fazla uzun calisacagini zannetmiyorum.Ustelik o.c yapiyormussun sistemine.Win8 e herkez karsi dururken ikinci wistadir derken ben win8 ovuyor win7 dende iyi oldugu defalarca soyluyordum.Fakat windows 8 aslinda senin ekran kartina zarar veriyor win 8 sp1 cikana kadar win 7 sp siz kullan onda daha iyi ve sorunsuz calisir sende fakat islemcin win8 daha guzel calisiyor.

Bu soylediklerim senin icin gecerli.

Ayrica win 8 in bir problemi var surekli hdd yi tariyor, anti virusde yok,sistem yoneticisine bakiyorum ``hizmetler/sistem kesintisi`` diye bir win 8 hizmeti surekli hdd yi kurcaliyor gorev yoneticisi aciyorum 1 2 saniye icinde ``susuyor sonra internete daldigimda film izledigimde yine hdd yi kurcaliyor.cunku bende 2 tane hdd var biri bosta oldunda``guc moduna geciyor`` susuyor hdd ye tikladigimda tik diye ses geliyor calisiyor.Buda aynen boyle oluyor.(bilgi topluyor)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (202591) ~ 12 Kasım 2012 15:06
black_flood
12-11-2012, 20:11   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: DETROID_35  

windows 8 hizlidir fakat ben sana xp kur demedim.Ama islemcin win8 iyi calisir yalniz ekran kartin pek fazla uzun calisacagini zannetmiyorum.Ustelik o.c yapiyormussun sistemine.Win8 e herkez karsi dururken ikinci wistadir derken ben win8 ovuyor win7 dende iyi oldugu defalarca soyluyordum.Fakat windows 8 aslinda senin ekran kartina zarar veriyor win 8 sp1 cikana kadar win 7 sp siz kullan onda daha iyi ve sorunsuz calisir sende fakat islemcin win8 daha guzel calisiyor.

Bu soylediklerim senin icin gecerli.

Ayrica win 8 in bir problemi var surekli hdd yi tariyor, anti virusde yok,sistem yoneticisine bakiyorum ``hizmetler/sistem kesintisi`` diye bir win 8 hizmeti surekli hdd yi kurcaliyor gorev yoneticisi aciyorum 1 2 saniye icinde ``susuyor sonra internete daldigimda film izledigimde yine hdd yi kurcaliyor.cunku bende 2 tane hdd var biri bosta oldunda``guc moduna geciyor`` susuyor hdd ye tikladigimda tik diye ses geliyor calisiyor.Buda aynen boyle oluyor.(bilgi topluyor)

senin dediklerine benzer sıkıntılar yaşayıpta resmen ben fosilim diyen sistemler ilede karşılaştım sebebinin ne olduğunu bende bilemiyorum ama işlemci e2180 3 gb ram 160 gb disk var makine yok diyor ben bu yazılımı çalıştırmam sürekli kasma donma xp kurdum ondada eh işte Windows 98 kursam ancak çalışacak sistemde ne ayak anlamadım yani. ama şuda var aynı dönemde üretilmiş olan amd athlon 3800+ işşlemcili sisteme bağladım aynı diski uçuyor ve ayrıca disk kullanımı % 96 dan % 3' e düştü amd sistemde. intelin atom sistemlerindede denedim 8' icanavar gibi çalışıyor gram sorun yok hem öyle kaliteli bir ekran kartıda yok 945 çipseti  var. yanlış gözlemlemediysem senin makinada p4' tü diğil mi arkadaşım. p4 sisteme kurulamadığını yazan yazana fakat ben 478 in işlemcili sisteme dahi kurdum. anakart olarak biostarın g41 çipsetli 478 pin anakartını kullanarak çalıştığını gördüm performansı bir atom x2 makine gibiydi sadece.

Windows 8 anakart seçiyor bu tartışması olmayan ve su götürmeyen durum. güncel çipsetlere sahip anakartlarda olumlu sonuçlar sunarken eski tip çipli sistemlerde ise tam tersi tepki veriyor çalışabildiği halde.