Acer Aspire 5745G Ekran Kartı Güncelleme Sorunu !

sametcayma
16-01-2014, 00:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba,
Belirttigim bilgisayara Windows 8.1 yükledim ve bazen NVIDIA GeForce GT 330M driverlarinda windows kernel mode yanit vermeme hatasi veriyor. Windows 8.1 yükledigimde Intel ve NVIDIA görüntü kart sürücülerini tamamen sildim ve windowsupdateden yükledim. Windows updatede sadece Intel yüklendi ve NVIDIA yi acer sitesinden indirip yüklemek zorunda kaldim. Siteden indirdigimde sadece " VGA       NVIDIA  VGA Driver(Optimus)     8.17.12.5912    133.2 MB        2010/09/02" driverin yüklenmesine izin veriyor digerlerinin yüklenmesine izin vermiyor, digerlerini yükledigimde ise "Uyumlu grafik donanimi bulunamadi." hatasi veriyor . NVIDIA'nin kendi sitesinden yükledigimde ise "Üretici cihazinizin kendi sitenizden yüklemeniz gerekiyor." diye hata veriyor. Manuel olarak son sürüm
yazilimi indirdigimde ise "Uyumlu grafik donanimi bulunamadi." hatasi veriyor. Ekran kartimi güncellemek istiyorum nasil bir yol izleyebilirim. Hatalari belgede fotograf olarak koyuyorum.

Ek olarak ekran kartı şuanki sürümü 189.97 ve 20.05.2010  tarihli sürümüdür bilgisayarda intele ait HD graphics ve Nvdia ekran kartları var, güncelleyebilen varsa yardımcı olabilir mi?

Son Düzenleme: sametcayma ~ 16 Ocak 2014 00:43
madmen21
04-02-2014, 16:44   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1 mesaj

Merhabalar kardeşim bende Acer 5745G serisi 434G32mnks modelini kullanıyorum bende de gt330m ekran kartı var aynı şekilde intel hd 3000 grafikeri gömülü şekilde anakartta bulunmakta güncellemesi için servisle kavga dahi ettim ancak bulamadılar en sonunda çatpat ingilizcemle yabancı forum sitelerinde çözdüm olayı ;)

Gelelim işin action kısmına bu hd3000 grafikeri bizim pc lerde diğer ekran kartıyla beraber çalışsın diye optimus teknolojisi yaratılmış fakat bu yaratılmadan sonra diğer ekran kartının güncellemek için herhangi bir yazılım yazmamışlar yani hd grafikerle aynı anda kullanacaksan tek 1 sürüm var BENDE KULLANMAM HD GRAFİKERİ DEYİP BİOS'TAN ONU DEVREDIŞI BIRAKTIM TABİ ÖNCESİNDE NVİDA'NIN SÜRÜMÜNÜ KALDIRDIM SONRA SWİTCHABLE ÖZELLİĞİNİ DEĞİŞTİRDİM VE YENİ GÜNCELLEMEYİ GÖMDÜM ŞU AN EN SON GÜNCELLEME İLE ÇALIŞTIRIYORUM VE %50 DAHA PERFORMANSLI DİYEBİLİRİM RAHATLIKLA YAZILIM HERŞEYDİR BUNUN ÖNÜNÜ KESEN KATİLDİR :D BEN BUNU 2013 TE BULDUM SANA DA ŞİMDİ ULAŞABİLDİM BU MARKA MODEL VE EKRAN KARTINA SAHİP NE KADAR ARKADAŞIN VARSA YAY KARDEŞİM YANİ YABANCILAR OLMASA YİNE BİZİM SERVİS ELEMANLARINDA İŞ YOK ANLIYACAĞIN BEN SERVİS ELEMANI OLSAM DAHA İYİ OLURDU SANIRIM :) DİKKATLİ OL BU MODEL OLMAYAN ARKADAŞLARINA SAKIN BU ÖNERİYİ YAPMA YAPACAKSAN DA SORUMLULUK KABUL ETME BENDE AYNI ŞEKİLDE 434G32MNKS DEĞİLSE MODELİN KESİNLİKLE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM SANA AİT BİLESİN BEN YAPTIM OLDU KISMET İŞİ HADİ KOLAY GELSİN... :)

Son Düzenleme: madmen21 ~ 04 Şubat 2014 18:49
madmen21 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
sametcayma
14-02-2014, 04:25   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Kardeşim çok saol hemen deniyorum umarım olur bıktım artık hiç bi yerden cevap alamıyordum :D Bişey olursa eski haline getiririz nolacak :D fakat yazdıklarını tamamen %100 bilmiyorum biraz sezgisel yapacağım bakalım olacak mı kafamdaki soru işaretlerini de buraya tekrar yorum şeklinde yazacağım. Saol paylaşım için. switchable özelliği nedir onu anlayamadım pek.

Ve bi soru NVDIA son güncellemesini yaptıktan sonra ben eğer tekrar biostan intel hd grafikleri açıp hd grafikleri yüklersem nolur :D bunu denedin mi hiç :D

Son Düzenleme: sametcayma ~ 14 Şubat 2014 04:41
sametcayma
14-02-2014, 05:48   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

switchable özelliğini değiştirince yükledi :D şuan en son sürüm yüklü durumda çok saol bunu aylardır hatta bi kaç yıldır arıyordum:D

peki geri switchable yaparsam nolur onu merak ediyorum ve deneyeceğim.

sametcayma
14-02-2014, 16:15   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

switchable tekrar yapınca bilgisayarda bi hayli yavaşlama gördüm sanırsam sadece hd grafiğe yüklendiği için

Ve NVDIA sürücü driverini tanımadı.

switchable özelliğini discrete yapınca bilgisayar hızlandı. Ama Intel grafiklerini kullanamadım.

ikisini birlikte kullanabilme gibi bi ihtimal olabilir mi onu merak ediyorum aslında.

Son Düzenleme: sametcayma ~ 14 Şubat 2014 16:31