Acer Dizüstü bilgisayarda Cpu Problemi..

kadar
02-11-2010, 20:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Selam arkadaşlar. Geçen ay Acer Aspire 8530g Laptop satın aldım ve pişman oldum diyebilirim.
Windows 7 ile birlikte geldi alet. ilk geldiğinde yavaş gibi geldi, fazla umursamadım. Ama ben programları kurmaya başladıkça sanki pentium 2 gibi çalışmaya başladı.
Sonra anladım ki Cpu da problem var. Ne zaman internetten bir dizi izlemeye başlasam 5 dakika sonra bilgisayar yavaşlıyor, resimler tek tek gelmeye başlıyordu. Sonra amd Power monitor programını yükleyip izlemeye başlayınca olay açığa çıktı. Bilgisayar kendi kendine Çekirdek hızını 2000mhz den 500 mhz ye indiriyor ve o hızda çalışmaya devam ediyor. Nedeni belli değil. Win 7 i silip xp yükledim, aynı şeyi yaptı.
Overlocking programlarını denemek istemiyorum sonra garantiye verirsem elimde patlayabilir.
Garantiye gönderecem ama göndermeden önce siz güzel kardeşlerin bir fikrini alayım dedim. Şimdi kargoyla gönder 1 ay bekle yapmadan burada halledilecek birşeyse halledelim diye.. Cevaplar için teşekkürler.
Acer 8530g
Amd Turion x2 rm70 cpu
4gb ram

Kapalı Hesap (153535)
02-11-2010, 20:26   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Benim pcde de aynı işlemci var öyle bir sorun yok ama tabi işlemci bazı uygulamalarda haliyle ısınıyor.Belki sorunun ısınmadan olabilir.

Erşah
02-11-2010, 20:48   |  #3  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Öncelikle garantiye yollayacaksan sana verdikleri CD'ler ile format atman lazım.Diğer işletim sistemi ile ilgili (XP) hiç bir şey kalmamalı.Çünkü verdikleri makinaya farklı bir işletim sisteminin kurulmsı bildiğim kadarıyla garanti dışı kalma sebebi.
Diğer yandan ilk kez sonden böyle bir olay duydum.Garantiye yollamadan önce sistemini kararlılık testine sokup bi de işlemci %100 'de çalışıyorken kontrol etmeni öneririm.Bildiğim kadarıyla piyasada bulunan bütün işlemciler hızlarını düşürerek enerji tasarruvu yaparlar.

kadar
02-11-2010, 21:00   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

Yok kardeş bunun enerji tasarrufuyla ilgisi yok. Enerji tasarrufunu bu bilgisayarlar boşta çalışırken yapıyor. Benimki tam tersi. Benimkisi boşta 2000mhz gösteriyo, ne zaman youtube u veya başka bir video sitesini açsam sistem kendini 500 mhz çekirdek hızına geri döndürüyor. Saçma bir problem.
Yok canım başka işletim sistemi kurmak neden garanti dışı bıraksın makinayı.?
Teşekkür ederim mesajınız için..

kadar
02-11-2010, 21:56   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: cs098701  
Benim pcde de aynı işlemci var öyle bir sorun yok ama tabi işlemci bazı uygulamalarda haliyle ısınıyor.Belki sorunun ısınmadan olabilir.
Haklısın galiba kardeş.. Ben şimdi benim bilgisayarın sıcaklığını  amd normal  sıcaklıkları ile karşılaştırdım, Benim sıcaklığın çok yüksek olduğunu gördüm. Boşta çalışırken benim laptop 80 derecede,  bir film falan izlersem 90 ın üstüne çıkıyor. 90 ın üstüne çıkıncada otomatik olarak cpu hız düşürüyor gibi duruyor. Bakalım servise götüreceğim mecburen. Yeni bilgisayarda tozdan oluşmuş bir durum olamayacağına göre...

Kapalı Hesap (153535)
02-11-2010, 22:32   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: kadar  
Haklısın galiba kardeş.. Ben şimdi benim bilgisayarın sıcaklığını  amd normal  sıcaklıkları ile karşılaştırdım, Benim sıcaklığın çok yüksek olduğunu gördüm. Boşta çalışırken benim laptop 80 derecede,  bir film falan izlersem 90 ın üstüne çıkıyor. 90 ın üstüne çıkıncada otomatik olarak cpu hız düşürüyor gibi duruyor. Bakalım servise götüreceğim mecburen. Yeni bilgisayarda tozdan oluşmuş bir durum olamayacağına göre...
Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum ama senin verdiğin değerler bana fazla geldi.Ancak oyunlarda öyle olabilir ama o durumda bile en fazla 82 falan olurdu heralde.