ACHI Driver

Fubiku
18-10-2009, 21:59   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
226 mesaj

Daha önceki işletim sistemim ''Vista Home Basic'' olduğundan format sonrası ACHI driver'i sisteme yüklüyordum. Vista'yı kaldırıp, Windows 7 RTM 64-bit işletim sistemini kurdum. Biliyorsunuz ki Windows 7 sürücüleri otomatik olarak buluyor. Acaba Vista için kurduğum ACHI driver'ı Windows 7'ye kurmam gerekli mi? Vista için hem 32-bit hemde 64-bit ACHI driver'ı mevcut. Kurmam gerekirse sanırım 64-bit olanını kuracağım... Uzman bir arkadaşım bu konuda yardımcı olup fikir verirse sevinirim. Aynı zamanda bu ACHI driver nedir ne işe yarar ?

Fubiku
18-10-2009, 22:04   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Resimde Aygıt Yöneticisi  Windows 7'ye ACHI driver yüklemedim Standart görünmekte
[URL=http://img193.imageshack.us/i/ekranalntsxa.png/][/URL]

melen
18-10-2009, 22:05   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Tanıdı mı?

Fubiku
18-10-2009, 22:06   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Ne işe yarasa bilsem tanıyıp tanımadığını anlardım...

Mustafa@PC
18-10-2009, 22:08   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

BIOS'ta AHCI açık konumda ve aygıt yöneticisine herhangi bir yüklenmemiş aygıt varsa sorun yoktur.

AHCI genel itibari ile SATA modu, bir çeşit kontrolcü.

Sabit disk'in NCQ özelliğini kullanabilmeniz için gereklidir.

Fubiku
18-10-2009, 22:13   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
BIOS'ta AHCI açık konumda ve aygıt yöneticisine herhangi bir yüklenmemiş aygıt varsa sorun yoktur.

AHCI genel itibari ile SATA modu, bir çeşit kontrolcü.

Sabit disk'in NCQ özelliğini kullanabilmeniz için gereklidir.

BIOS'ta AHCI açık konumda. Ama resimde görüldüğü gibi standart AHCI 1.0 Seri ATA denetleyicisi olarak görünüyor. Sistemde bir sorun yok ama merak ettim yüklemem gerekir mi diye ? AHCI ne ACHI ne ...?

Mustafa@PC
18-10-2009, 22:16   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Zaten resimde yüklü olarak gözüküyor o zaman sorun yok :)

Fubiku
18-10-2009, 22:21   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

iyide ona bakarsan ekran kartı yüklemeden önce ekran kartıda standart olarak görünüyor. Ama ekran kartı yükleyince görev ekran kartına düşüyor. Bu ACHI driver olayında da Vista' da iken İntel manager stoge yüklü görünüyordu. Üstelik chipsetide... Burda çelişki oluşmuyor mu ?

Son Düzenleme: Fubiku ~ 18 Ekim 2009 22:22
Mustafa@PC
18-10-2009, 22:24   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Ekran kartı konusunda söylediğinizi anlamadım. Sistem aygıtlarınıda tıklayın görürsünüz diğer aygıtları...

Yüklenmemiş bir aygıt zaten görürdünüz aygıt yöneticisinde...

Fubiku
18-10-2009, 22:36   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Hayır hayır şu an ekran kartım yüklü bunda bir sorun yok. Şunu demek istedim format sonrası hiç driver yüklemeden aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcıdan bakıldığında standart vga olarak görünüyor ya sonra ekran kartını yükleyince (benimkisi nvidia) görevi nvidia devralıyor. Bu yüzden şu an aygıt yöneticisiden IDE ATA/ATAPI denetleyiceleri Standart ATA 1.0 Seri ATA denetleyicisi görünüyor. Mantık olarak bir çelişki var ortada. Eğer AHCI driver yüklemiş olsaydım bu standart ATA yerine Intel'in denetleyici olacaktı. !!!

Mustafa@PC
18-10-2009, 22:38   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sistem aygıtlarında Intel denetleyicisi gözükmüyor mu ?

Diğer yandan aslında o ekran kartı sürücüsü de standart yazmasına bakmayın yüklü aynı şuan AHCI sürücünün yüklü olduğu gibi...

(Standart VGA adapter yada benzeri olarak söylemiyorum ekran kartı standart düşüncesini, Ekran kartı sürücülerinin Windows tarafından yüklenmiş olmasından bahsediyorum. Zaten Standart VGA adapter diye gözükür ise ekran kartı sürücüsü yüklü değildir...)

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 18 Ekim 2009 23:04
Fubiku
18-10-2009, 22:49   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Diğer yandan aslında o ekran kartı sürücüsü de standart yazmasına bakmayın yüklü aynı şuan AHCI sürücünün yüklü olduğu gibi...
Standart olarak yüklü olan ekran kartı ile verim almamız mümkün değil ki ama ... Özellikle oyunlarda... Bu yüzden zaten ACHI sürücüsünün standart oluşu dikkatimi çekti. Sonuçta sistemin verimli çalışmasını istiyorum. Bu ACHI sürücünün (professiyonel olmadığım için) sistemim verimi açısından yüklenmesi gerekir mi araştırması yapıyorum... Örneği ekran kartından verdim, düşünsenize standart bir ekran kartında yazılar kocaman, renkler göz yorucu üstelik güçlü oyunlarda büyük sorun. Ama bilgisayara uyumlu bir ekran kartı yüklediğinizde (benimkisi Nvidia) yukardaki sorunlardan kurtuluyorsunuz. Bu standart ACHI sürücü ne gibi eksiklikleri yaratır bilmiyorum ama elimdeki mevcut ACHI sürücüsünü yükleyince ne gibi artıları olacak...Mesele burda...

sizide yoruyorum ama amaç en verimli sisteme sahip olmak....

Mustafa@PC
18-10-2009, 22:54   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Tabiki standart ekran kartı sürücü güncel değil ise performans alamassınız zaten benim standart ekran kartı sürücüsü dediğim "standart VGA adapter" olarak değilde Windows'un yüklediği sürücü, sonuçta benim dediğimde sürücüler yüklüdür.

O aygıtın üstüne gelin sağ tıklayıp özellikler - sürücü'ye bakın yüklü olarak gözükecektir.

Dediğim gibi BIOS'ta SATA mode AHCI olarak gözüküyor ve sürücü yüklü ise(ki yüklü olarak gözüküyor) sorun yok. Anca belki güncelleştirme yaparsınız ama %99 CD'deki sürücülerden daha günceldir şuanki yüklü olan sürücü...

Recep Baltaş
18-10-2009, 22:54   |  #14  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Sürücü sürümüne bakın ama sizin elinizdeki Vista sürücüsü eminim eskidir Windows 7 sürücüsnden. Gerek yok yani kısacası...

Windows 7 halleder :)

Bu arada Casper sürücü güncellemesi vermiyordu dimi :) Türkiye'nin Prestijine bak...

Recep Baltaş
18-10-2009, 22:59   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Bu arada siz aygıtın ismine çok önem veriyorsunuz ama önemli olan sürücünün güncel olmasıdır.

Windows 7 sürücüsü güncel ise ne ala. Yok, varsa Intel'de daha güncel bir sürücü -ki genelde vardır- onu kurun.

Ama emin olun sizn elinizdeki sürücü fil tarihinden kalmadır...

Fubiku
18-10-2009, 23:09   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Sürücü sürümüne bakın ama sizin elinizdeki Vista sürücüsü eminim eskidir Windows 7 sürücüsnden. Gerek yok yani kısacası...

Windows 7 halleder :)

Bu arada Casper sürücü güncellemesi vermiyordu dimi :) Türkiye'nin Prestijine bak...

Windows 7'nin Standart ATA 1.0 Seri ATA denetleyicisi sürüm tarihi ve sürümü
[/URL]
Casper Nirvana dizüstü bilgisayarımın yanında verilen sürücü cd'deki ACHI driver setup'ı
[URL=http://img207.imageshack.us/i/gjkk.png/]

Prestijine siz karar verin :)

Fubiku
18-10-2009, 23:18   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Konuya daha net cevap veren sistemin kendisi oldu... Çünkü elimdeki ACHI driveri yükleyeyim dedim sonuç resimdeki gibi...
[URL=http://img408.imageshack.us/i/89266960.png/][/URL]
Demek ki lazım değilmiş... Bu arada ilgili arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Mustafa@PC
18-10-2009, 23:20   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: Krazky  

Windows 7'nin Standart ATA 1.0 Seri ATA denetleyicisi sürüm tarihi ve sürümü
[/url]
Casper Nirvana dizüstü bilgisayarımın yanında verilen sürücü cd'deki ACHI driver setup'ı
[url=http://img207.imageshack.us/i/gjkk.png/]

Prestijine siz karar verin :)
Setup'un değiştirilme tarihinden nasıl karar vericeğiz ?

Fubiku
18-10-2009, 23:28   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
226 mesaj

Soruyu anladım [email=Mustafa@PC]Mustafa@PC[/email]  cevap verecek bilgim yok bu hususta... Üst üste sormanın manası biraz çok biliyorum oluyor galiba... SAYGILAR

Recep Baltaş
18-10-2009, 23:31   |  #20  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Bana Casper'ı övmeyin . Ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum :)

Mustafa@PC
18-10-2009, 23:32   |  #21  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Soruyu ısrarla sormamdan değil ikinci mesaj :)

İlk mesajda alıntı yapmadım sadece soruyu sormuştum, alıntı yaptım soruyu sordum ilk mesajı(alıntısız olanı) sildim. Yani sorun yok...

Aslında o soruda değil altını çizdiğim kelimeleri görüp anlamanız için yazdım o mesajı ;)

Trance
19-10-2009, 12:13   |  #22  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj

Bu AHCI  modu, sistemi kurduktan sonra, bios tan etkinleştirince sistemden driverı yüklyince oluyomu yaa?
benim bildiğim AHCI biosta etkinken sistem kurulur, kurulum esnasında özel driver seçilip, öyle yüklendikten sonra AHCI Mode kullanılır.

Mustafa Akın
19-10-2009, 17:53   |  #23  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Alıntı: Trance  
Bu AHCI  modu, sistemi kurduktan sonra, bios tan etkinleştirince sistemden driverı yüklyince oluyomu yaa?
benim bildiğim AHCI biosta etkinken sistem kurulur, kurulum esnasında özel driver seçilip, öyle yüklendikten sonra AHCI Mode kullanılır.
Ben de öyle biliyorum, yoksa diski tanımaz. XP yeni diskleri tanımıyor mesela AHCI modunda açarsan. Driver yüklemen gerekiyor kurulum esnasında ya da kurulum cdsine driverı dahil etmen.

Recep Baltaş
20-10-2009, 13:30   |  #24  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Windows 7 Native AHCI modunu destekliyor. XP ise yavaş IDE kullanmak zorunda ya da CD'ye AHCI sürücüsünü entegre edeceksiniz...

XP, XP diye bağıranlar bunu bilmezler :)