AÇIK ALANDA DİG.CAM.MINIDV

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mkkilinc
28-09-2004, 13:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Selamlar,
açık alanda doğa ve tarihi mekan çekimleri yapabileceğim bir digital video camera almayı düşünüyorum. Bu makinalarla ilgili pek bilgim yok, tecrübemse hiç yok. Panasonic ve sony modelleri üzerine araştırma yapıyordum ki, karşıma SAMSUNG VP-99I çıktı. Bu makina nasıldır bilen varmı. Özelliklerini hepsiburada.com da gördüm. Samsung.com da model no VP-99 (broşür bölümüne girdiğinizde oldukça detaylı bilgiler var tabi anlayabilene)olarak geçiyor. Bir bakan olupta bilgi verirse sevinirim.
Açık alanda çekim yapacağımdan optik zoom önemli. Bunların yakınlaştırma hesabı nedir. Yani hangi mesafeyi hangi mesafeye kadar yakınlaştırır nasıl anlaşılır.
Panasonic 24x optik zoom 800.000 pixsel
Sony 10x optik zoom 800.000 pixsel
samsung 12x optik zoom 1.33 megapixsel
modelleri var. Diğer tüm işe yarar özellikleride göz önünde bulundurarak vereceğiniz bilgi, yönlendirme ve ilgilerinizi bekliyorum. karar verme aşamasında acele etmiyorum. teşekkürler.

whytheyuseitwhy
29-11-2004, 10:49   |  #2  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba,
ben de senin gibi samsung ürününe çarpılmıştım ama malesef almaka için 2 gün gecikince ürün stoklarada kalmadı. bu konuda uzun uzun telefon görüşmeleri bile yaptım arkadaşlarımla fakat tam anlamıyla tatmin olmadım. sony mini dv olarak sanırım hp14 falan gibi bi model numaralı ürüne baktım çok küçük hafif ve kullanışlı. çekim kalitesi de çok güzel. bayramda hi 8 kamerayla çekilmiş görüntülere baktım da bununla aralarında baya bi fark var. ne olursa olsun sony her zaman bir numara gibi duruyor. samsung da fena değil neticede ama sony kalitesi kamera konusunda sanırım biraz daha öne çıkıyor. umarım en doğru seçimi yaparsın......

Gökhan Varişler
29-11-2004, 16:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Dostum senin için samsung un sitesine baktım fakat senin yazdığın ürünü bulamadım yani VP-99İ olarak bir ürün yok ya bu ürün artık üretilmiyor ya da sen ismini tam olarak yazmadın
Sen ne kadara kadar bir  ürün arıyorsun ona göre sana daha çok yardımda bulunabiliriz.
Birde senin daha bilinçli araştırma yapabilmen için biraz optik ve dijital zoom hakkında bilgi buldum;

Digital Zoom : Özel dijital tekniklerin kullanılması sayesinde, video kamera üreticileri zoom oranını elektronik olarak artırmayı basardılar. Böylece örneğin 10:1 oranındaki optik zoomu 2:1 oranında dijital zoom ile birleştirdiklerinde 20:1 oranını elde edebildiler. Genellikle dijital zoomlar daha fazla yakına ulaşmadığımız çok yakın çekimlerde yararlı oldular. Dijital zoomlardaki daha yüksek oranlar (üç veya daha fazla kat), görüntünün dijital bir hal almasına neden oluyor. Görüntü küçük ama fark edilen bloklardan oluşuyor. Kalitedeki bu azalma bazı durumlarda ihmal edilebilse de, çoğu zaman normal olarak düşünülemez.

Digital Video : Dijital video 500 çizgilik bir çözünürlükle keskin görüntü ve detaylı renk imkanı verir. Buda en iyi TV yayının çözünürlük değerinden %50 daha iyidir. Bu kameralar CD kalitesinde ses kaydı yapar. Normal bir VHS kasetin 12 de 1'I kadar küçük bir kasete kaydeder.

Digital Effects : Dijital efektler videolarınızı daha ilginç kılabilmek için kullanabileceğiniz özelliklerdir ve eğer varsa kameranızla birlikte gelirler. Yatay ve dikey geçişler, vahşi bati görüntüsü veren sephia tonlarında kaydetme, videolarınıza baslık atma bunların bazılarıdır

Sanırım bu bilgiler azda olsa seni bilinçlendirmiştir ve daha bilgili bir şekilde araştırma yapmanı sağlar.Birde sana sony şiddetli şekilde tavsiye ederim çünkü sony dijital kameraların öncüsü olmuştur

Son Düzenleme: Gökhan Varişler ~ 29 Kasım 2004 16:20