Açık artırmacı Altivi'nin patronuna gözaltı

CHIP Online
01-06-2008, 19:36   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Altivi.com isimli ilginç açık artırma sitesinin sahibi ve çalışanları gözaltına alındı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Acik ... a-gozalti_7158.html

Anlaşmalı şebeke üyelerine ihale edilen ürünlerin tekrar tekrar ihaleye çıkarıldığı, katılımcı ücretleriyle milyonlarca YTL vurgun yapıldığı ve ihaleyi kazanan kişilere ürünlerinin teslim edilmediği iddia edildi.

Yüzde 70 ucuz
Polisin yaptığı tespitlere göre otomobilden beyaz eşyaya kadar çok sayıda ürün piyasa fiyatının yüzde 70'i kadar ucuza altivi.com adlı internet sitesinde açık arttırmaya çıkarıldı. Açık arttırmaya katılmak isteyenlerden 5 ile 100 YTL arasında katılım ücreti alındı. Belirlenen katılımcı sayısına ulaşıldığında en yüksek ve benzersiz teklifi veren kişi, ürünü almaya hak kazandı. Piyasa değeri yaklaşık 50 bin YTL olan bir otomobil yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla açık arttırmaya çıkarıldı. 20'şer YTL katılım ücreti alındı. İlk başlarda siteye ilgiyi arttırmak için ihaleyi kazananlara ürünleri teslim edildi. Ancak daha sonra şebeke devreye sokuldu. Sitenin belirlediği katılımcı sayısı olan 3 bin 100'e ulaştığında teklifler açıldı.

Şebeke üyesinin artırmada en iyi teklifi veren kişiyle aynı teklifi vermesi sağlandı. Aynı fiyatı veren 2 katılımcı olunca, bu kez en yüksek fiyata yakın en iyi fiyatı veren diğer şebeke üyesine ürün verildi. 3 bin 100 katılımcıdan toplanan 62 bin YTL'de site sahiplerine kaldı. Bazı ihalelerde ise gerekli katılımcı sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle iptal edildi. Katılımcıların parası yine site sahiplerine kaldı. Site sahipleri ayrıca son 3 ayda ihaleyi kazanarak banka hesaplarına paraları yatıran kişilerin ürünlerini de teslim etmedi. Site sahiplerinin anlaşmalı şebekeyle milyonlarca YTL vurgun yaptıkları iddia edildi. Sitenin yaklaşık 10 bin üyesi bulunduğu belirtildi.


Tüm konu: Açık artırmacı Altivi'nin patronuna gözaltı


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: altivi.com ihalelerine katıldınız mı?

Ultiahmate
27-06-2008, 17:43   |  #2  
Ultiahmate avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
52 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

hayır hiç bir zaman internetten ticaret yapmam tavsiye etmiyorum